Okiem Architekta-Majówka w Chorwacji PN (Pula,Krk,Rab,Pag-7dni)

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/15

Termin:        02.10 - 11.10.2020

Jacht:          Flota jachtów

Lokalizacja:  PULA

 

Zaokrętowanie:

03.10.2020 Marina Pula

Wyokrętowanie:

10.10.2020 Marina Pula

Rejs nr: Ch2/05/20K
Rejs+przejazd autokarem na trasie Rzeszów-
     Nowy Sącz-Pula-Nowy Sącz-Rzeszów

Zapraszamy na rejs integracyjno - szkoleniowy w Chorwacji. To świetny pomysł na wzajemne spotkanie integracyjne, motywacyjne i szkoleniowe. Malowniczość chorwackiego wybrzeża dalmatyńskiego, ponad 1100 wysp doskonale komponujących się z błękitem morza w otoczeniu wspaniałej  architektury i bogatej historii ,stwarza świetne warunki do pozania kulury tych miejsc i wzajemnych dyskusji na temat kompozycji, architektury i urbanistyki w odniesieniu do czasow współczesnych. Celem naszego spotkanie będzie szukanie kompromisu łączącego formę i funkcje architetury zabytkowej z formą i technologią XXI wieku. To Pierwsze nasze spotkanie. Kolejne w innych pięknych nierzadko odległych miejscach śwaiata.

 

Najlepsza pora na wyjazd do Chorwacji to miesiące poza szczytem sezonu turystycznego. Maj, czerwiec,wrzesień i wczesny październik. Natomiast lipiec i sierpień to miesiące wyłącznie dla osób kochających upały, dochodzące tu do 30 st Celsjusza w cieniu.

 
 

PULA

Historia tego chorwackiego miasteczka sięga do V wieku przed naszą erą. Wtedy to tereny Puli zamieszkiwali Ilirowie. W 177 r p.n.e. Pula weszła we władanie Rzymian, a w 43 r.p.n.e. stała się kolonią rzymską - stąd liczne zabytki rzymskiej architektury. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, przeszła pod nadzór Cesarstwa Bizantyjskiego. W 1334 roku, miasto zostało zajęte przez Republikę Wenecką.  Po I Wojnie Światowej, Istria wraz z Pulą dostały się w ręce Włochów. Po drugiej wojnie,  zniszczona działaniami wojennymi przypadła Jugosławii, a po jej rozpadzie została włączona do Chorwacji.Pula potocznie nazywa się istryjskim Rzymem, ze względu na liczne zabytki z czasów rzymskich. Zobaczyć tu można amfiteatr zbudowany w I wieku przez cesarza Wespazjana,(podobnie jak rzymskie kolosuem, amfiteatr  służył głównie do walk gladiatorów czy wyścigów konnych),Złotą Bramę (Porta Auera), czyli łuk triumfalny,Bramę Herkulesa (Porta Herculae).Warto również wspomnieć o Łuku Triumfalnym Sergiusza, który wznosi się na wysokość 8 metrów.Ciekawa jest również świątynia Augustyna oraz Istryjskie Muzeum Architektoniczne

POMER

Mała, wypoczynkowa miejscowość na Południu Istrii w Chorwacji.To kameralna rybacka i wypoczynkowa miejscowość położona 5 km od Puli wchodzi w skład miejscowości Medulin. Dno morskie jest tutaj piaszczyste, a okoliczne wody to jedne z najobfitszych miejsc połowu langust w tej części Europy. Warto obejrzeć tutaj Kościół św. Agnieszki z xv wiecznym krzyżem,nadmorskie wiatraki oraz grobowce rzymskie na półwyspie Vizula

CRES

Cres to druga co do wielkości wyspa Adriatyku, kusząca turystów wieloma możliwościami spędzania wolnego czasu. Dni można spędzać na malowniczych żwirowych plażach, popołudnia na występach folklorystycznych, a wieczory w winiarniach. Liczne zabytki zachwycą każdego lubiącego historię. Stolicą wyspy jest miasto Cres z zabudową typową dla okresu weneckiego, pięknym portem sięgającym w głąb miasta i starówką.W centrum wyspy znajduje się jezioro Vransko - idealne na spacery i spokojne popołudnia. Prawdziwy fenomen przyrody - pomimo dna położonego 60 m poniżej poziomu morza zawiera słodką wodę.Wyspa Cres jest także znana z obecności sępów, które gołym okiem można zaobserwować jak krążą i szybują wokół skalistych wybrzeży wyspy. Do tego ryby prosto z morza i wspaniała jagnięcina.

KRK

Jest największą wyspą Adriatyku, na którą możemy wjechać po moście Krk (Krčki most). Głównymi miejscowościami wyspy są Krk, Punat, Malinska, Vrbnik, Omišalj i Baška.Wyspa była zasiedlana od najdawniejszych czasów, niegdyś znajdowało się tutaj rzymskie osiedle Curiculum.

Słowianie przybyli w te tereny w VI – VII wieku.Głównym miasteczkiem i stolicą wyspy jest Krk. Miasto Krk było już znane za czasów rzymskich (na Starym Mieście znajduje się dawne rzymskie Forum – Vela placa), a średniowieczne mury z XII wieku możemy oglądać do dzisiaj. Wizytówką miasta są z pewnością Katedra Wniebowzięcia NMP oraz kościół św. Kwiryna z przełomu X/XI wieku. Miasto przyciąga piękną przystanią i nadmorskim deptakiem, którym można spacerować bez końca.

Krk otaczają potężne mury, wzniesione w 1407 roku za czasów panowania rodu Frankopanów.Miasteczko charakteryzuje się piękną starówką ze starymi domami patrycjuszy, pałacem biskupim i wznoszącym się nad morzem zamkiem Frankopanów.

Na południowym krańcu wyspy, w miejscowości BAŚKA, czeka na nas dwukilometrowa piaszczysto – żwirowa plaża.

Jest to jedna z najpiękniejszych plaż w Chorwacji.Baška to obecnie piękna, letniskowa miejscowość. Wyróżniają ją malownicze plaże, romańska starówka i bogata oferta turystyczna. Jednak nie tylko. Baška i okolice są jednym z najbardziej imponujących chorwackich miejsc pod kątem szlaków pieszych, rowerowych i wspinaczkowych.

RAB

Jedna z popularniejszych wysp w Zatoce Kvarner. Południowa część; skalista i pozbawiona roślinności, znacznie różni się od części zachodniej, zielonej i żyznej. W północnej części świetne, piaszczyste plaże, zwłaszcza w zatoce Lopar i na półwyspie Kalifront. Duże nasłonecznienie, łagodny klimat, tradycyjna, chorwacka kultura to niezaprzeczalne walory wyspy. Koniecznie należy odwiedzić średniowieczne miasto Rab ze starówką ulokowana na waskim półwyspie  i duży kompleks parkowy Komrčar.

PAG

Zwana również wyspą księżycową jest piątą co do wielkości chorwacką wyspą.Posiada najdłuższą linię brzegową, która jest bardzo nieregularna – w efekcie czego możemy podziwiać liczne zatoczki i półwyspy.Tutejsze miejscowości zachęcają do spędzania dni na pięknych plażach,

a wieczorów w licznych restauracjach i winiarniach.Wyspa Pag jest jednym z bardziej imprezowych punktów w tym kraju. Plaża Zrće obok Novaliji to klubowe zagłębie, gdzie w sezonie może się jednocześnie bawić kilka tysięcy ludzi.

MALI LOSINJ

To największe miasto i ośrodek turystyczny na wyspie Losinj. Na  przełomie XIX i XX w. było znanym kurortem uzdrowiskowym wśród Habsburgów. Z tego okresu pochodzą wille i niezwykle malowniczy park, położone w najpiękniejszej części miasta, nad zatoką Čikat. Niezwykle łagodny klimat i śródziemnomorska roślinność oraz urokliwa, nadmorska promenada skłaniają do spacerów i turystyki rowerowej. Wyspa jest znanym centrum turystyki jachtowej. Nowoczesne i luksusowe hotele zapewnią świetny wypoczynek. Zobaczymy tutaj zlokalizowane w uroczym porcie białe domy

z czerwonymi dachami i kościół z górującą nad miastem dzwonnicą, kościół św. Marcina z XIV-XV wieku, kościół Maryi Panny (Mala Gospa) z małym ryneczkiem od frontu. Znajdują się tu relikwie św. Romulusa, Piperata - muzeum malarstwa z XVIII w,Čikat - półwysep pełen secesyjnych willi i pięknych ogrodów. Koniecznie trzeba wybrać się na zwiedzanie miasteczka Osor.

 
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/1
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/1
 

ADRIATYK

To północne odgałęzienie Morza Śródziemnego, które rozdziela Półwysep Apeniński od Bałkańskiego.Stanowi mniej więcej jedną piątą powierzchni Śródziemnego, z którym połączony jest cieśniną otrantską na południu. Północna część Adriatyku nie jest głęboka, sięga tu 50 m. Maksymalną głębokość - około 1.230 m - osiąga w rejonie na południe od Zatoki Kotorskiej. Adriatyk należy do cieplejszych mórz, ale na jego powierzchni są notowane duże różnice temperatur. W zimie spada ona do 7-11°C, wiosną wzrasta do 20-23°C, a latem osiąga 26-27°C. Ciepłe wody i szerokie piaszczyste plaże sprawiają, że jest ono doskonałym miejscem na letni wypoczynek. Jeśli szukamy pięknych piaszczystych plaż, a nie chcemy jechać do Włoch, na wybrzeżu chorwackim mamy ich wybór zarówno na ladzie jak i wyspach , których Chorwacja posiada ponad 1200.

 
 

PRZEPISY WJAZDOWE :

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wizy do 90 dni, liczonych w okresie pół roku. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu. Uwaga: Zaleca się, aby osoby małoletnie podróżujące bez opieki rodziców (opiekuna prawnego) posiadały przy sobie zgodę, sformułowaną w języku angielskim i podpisaną przez opiekuna prawnego, z podanym jego adresem i numerem telefonu (nie dotyczy wpisanych na listę uczestników wycieczek). Wjazd na terytorium Republiki Chorwacji dozwolony jest na podstawie paszportu lub (dotyczy obywateli krajów EOG) dowodu osobistego. Niektóre instytucje chorwackie (banki, urzędy, placówki zdrowia) mogą nie uznawać dowodów tożsamości innych niż paszport. Jeżeli przeciwko cudzoziemcowi jest prowadzone postępowanie w związku z popełnionym przestępstwem lub wykroczeniem, właściwe organy mogą tymczasowo i za pokwitowaniem zatrzymać jego dokument podróży. Cudzoziemcy są obowiązani posiadać środki finansowe niezbędne do pokrycia kosztów pobytu, przejazdu i wyjazdu w wysokości minimum 100 EUR (lub równowartość w walucie wymienialnej) na każdy dzień pobytu, a w przypadku osób mających potwierdzone zaproszenie od chorwackiej osoby fizycznej lub prawnej albo voucher turystyczny - 50 EUR na dzień.

 

Cudzoziemcy mogą wwozić do Chorwacji bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także inne rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego. Zwolniony z cła jest wwóz do 200 szt. papierosów, do 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, 1 kg kawy lub herbaty na osobę. Przywóz leków zawierających substancje narkotyczne wg wykazu na stronie www.poslovniforum.hr/zakoni/zszod03.asp – tylko w ilości niezbędnej na czas podróży; dokumentację medyczną (informacja o chorobie, recepta) należy okazać na granicy. Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące wwozu żywności w bagażu turystycznym na własne potrzeby w podróży nie są rygorystyczne, dozwalają na przywiezienie np. do 10 kg mięsa i jego przetworów, nie nakładają limitów na przywóz np. pieczywa i makaronów.

JĘZYK :

chorwacki

WALUTA :

Euro

Dojazd

Z Rzeszowa i Nowego Sącza wynajetymi autokarami: SETRA 517 i  MERCEDES TOURISMO

8782_1321069256673.jpg
setra-517-hd-pierwszy-wlasciciel-automat

Płatność - 2500 zł/os

 

 

Cena zawiera:

– pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej

– opiekę profesjonalnego skippera

– podstawowe szkolenie żeglarskie

– ubezpieczenie KL, NNW, 

– pościel, 

– ponton z silnikiem zaburtowym

–turystyczny fundusz gwarancyjny

ubezpieczenia kaucji

–Przejazd autokarem na trasie Rzeszów-Nowy Sącz-Pula-Nowy Sącz-Rzeszów


Cena nie zawiera:

– składki jachtowej :wyżywienie, opłaty portowe,  paliwa do jachtu i silnika zaburtowego, sprzątania po rejsie. Będą one opłacane ze wspólnej kasy 

   jachtowej  170EUR / osobę. Skipper zwolniony (składka jachtowa rozliczana po rejsie)

– własnych wydatków (wycieczki, puby, napoje procentowe itp)

 
Harmonogram płatności:
  • 50% – 1 w dniu rezerwacji

  • 50% – 1 miesiąc do rozpoczęcia