Majówka  w Grecji - Zatoka Sarońska ( 12dni )

Meteory, Ateny,Ateny(Marina Alimos)-Egina (Perdika)-Poros(Poros)- Hydra- Spetses- Dokos-Methana- Agistri -Egina( Egina)-Ateny(Marina Alimos)

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/11

Termin:        25.04 - 06.05.2018

Jacht:        Oceanis Star 52.1 / 56.1

Lokalizacja:  Ateny(Marina Alimos)

 

Zaokrętowanie:

28.04.2018 Ateny(Marina Alimos)

Wyokrętowanie:

05.05.2018 Ateny(Marina Alimos)

Rejs nr: Gr1/05/18ZS

Tym razem zapraszamy  na Majówkę w Grecji, połączoną z rejsem po wyspach Sarońskich. 25.04.2018 wyruszamy z Polski. Po drodze zwiedzamy  kompleks klasztorów prawosławnych Meteora, Termopile i Ateny.

W sobotę 28.04.2018 rozpoczynamy rejs.

Archipelag wysp Sarońskich to osiem wysp - Angistiri, Dokos, Egina, Hydra, Methana, Poros, Salamis i Spetses, a każda z nich urzeka urodą, historią i niepowtarzalnym klimatem, który znajdziemy jedynie w tej części Europy.

Głównymi atrakcjami tych wysp są  piękne plaże i zabytki historii, a także typowo grecka, spokojna atmosfera. 

Głównym celem wyjazdu jest odpoczynek i relaks w klimacie greckiej muzyki,żagli i fantastycznych krajobrazów.

Przygodę nasza kończymy powrotem do Kraju w Niedzielę 06.05.2018.

 
 
 

KLASZTORY METEORA

Monastyry Meteory są jedną z największych atrakcji turystycznych Grecji. Ten słynny masyw skał z piaskowca z kompleksem klasztorów na ich szczytach znajduje się w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalijskiej w okolicy miasta Kalambaka. Skały osiągają wysokość do 613 m n.p.m. Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów). Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, również odwiedzający mogli dostać się do monastyrów jedynie w ten sposób. Obecnie część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody zostały wybudowane schody i pomosty. W roku 1988 klasztory Meteory zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pierwsze wspólnoty religijne pojawiły się w Meteorach pod koniec X w., mieszkając w jaskiniach i pustelniach.

Legenda głosi, że św. Atanazy, założyciel Wielkiego Meteora (Megalo Meteoro), najstarszego monastyru, wzniósł się na szczyt na skrzydłach orła. Tak czy inaczej, założył on pierwszy klasztor w 1336. Było to podczas wojen Bizancjum z Serbią i klasztory były dobrym, bo niedostępnym, schronieniem. Ukrywał się tu m.in.Jan Paleolog – następca tronu serbskiego. Okres świetności klasztory przeżywały za panowania osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego (1520–1566). Monastyry gromadziły wtedy ogromne skarby, czerpiąc zyski z posiadłości ziemskich w Tesalii, Wołoszczyźnie i Mołdawii.

Od XVIII w. klasztory zaczęły podupadać (głównie na skutek kłótni opatów oraz erozji nieumiejętnie budowanych i konserwowanych budynków). W sumie wybudowano 24 klasztory (każdy na innej skale). Współcześnie tylko sześć klasztorów jest zamieszkanych i toczy się w nich normalne życie monastyczne. Są to cztery klasztory męskie i dwa żeńskie.

Aby zwiedzić klasztory, należy mieć odpowiedni strój: długie spodnie dla mężczyzn, spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona dla kobiet.

ATENY

To stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.To tutaj tworzyli i rozwijali się Sokrates czy Sofokles, a dziś wciąż możemy znaleźć w Atenach wiele śladów tamtych antycznych czasów.

Nazwa miasta Ateny pochodzi od imienia bogini Ateny, której poświęcony był Partenon, największa świątynia na Akropolu. Od Akropolu też należy zacząć zwiedzanie Aten. To najbardziej charakterystyczne i znane miejsce w Grecji przypominające o dawnej potędze tego miasta. Jest to wzgórze z okazałym kompleksem budowli wznoszonych na cześć najważniejszych bogów greckich. Miejscami wartymi odwiedzenia są również: Kościół Panagia Kapnikarea ( jeden z najstarszych kościołów w Atenach), Odeon Herodesa Attykę i Teatr Dionizosa , Agorę ateńską wraz z muzeum ateńskiej Agory, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Agorę rzymską, bibliotekę Hadriana, Keramejkos i Muzeum Archeologiczne Keramejkosu, Stadion Panatenajski - Panathinaiko Stadio lub inaczej Kalimarmaro (  jedną z najbardziej znaczących budowli ateńskich. Wybudowany został w IV w. p.n.e. za czasów archonta Likurga. Swego czasu był areną igrzysk panatenajskich, które odbywały się co 4 lata podczas Wielkich Panatenajów - święto ku czci bogini Ateny)  i wiele innych.

WYSPY SAROŃSKIE:

EGINA

Według mitologii greckiej, nazwa wyspy pochodzi od imienia nimfy Ajginy (Egina, Aegina), córki boga Asoposa, uwiedzionej przez Zeusa. Dla wielu to najpiękniejsza grecka wyspa. 

Większość turystów przyjeżdża tu ze względu na zapierające dech w piersiach widoki, przepiękny port, w którym na wodzie  kołyszą się kolorowe łódki oraz by skosztować lokalnych specjałów. Na wyspie uprawia się pistacje, winogrona, oliwki, figi i migdały, które należą do najlepszych w całym kraju. Turyści mogą także zaopatrzyć się w wyroby lokalnego rzemiosła, a przede wszystkim przepiękną ceramikę. Latem odbywają się tu koncerty i festiwale. Wyspa jest także idealną bazą wypadkową do odwiedzenia pozostałych wysp archipelagu.

Głównym miastem wyspy jest miasto Egina leżące na północnym zachodzie wyspy. Wśród godnych odwiedzenia miejsc można śmiało wymienić urokliwy port, czy też najstarsze w Grecji Muzeum Archeologiczne. 12 km na wschód od miasta, znajduje się dorycka świątynia Afai. Otulają ją sosnowe lasy, gdzie nacina się drzewa dla pozyskania soku dodawanego do wina. Świątynia należy do najlepiej zachowanych  architektonicznie  zabytków starożytnej Grecji, ze wspaniałą kolumnadą i pięknymi architrawami. Atrakcją turystyczną miasta jest również  współczesna Bazylika pw. św. Nektariusza oraz ruiny  świątyni Apolla, znajdujące się na wzgórzu Kolona.Marina Engina jest dobrze osłoniętym portem. Jest tu woda i paliwo. Marina często jest pełna jachtów.

Perdika - piękna miejscowość na południu wyspy z biało- niebieskimi domkami ,urokliwymi kawiarenkami i tawernami znanymi ze swoich świeżych ryb. To stara tradycyjna osada, zbudowana wokół portu. W czasach starożytnych, jej mieszkańcy zajmowali się wyłącznie połowami. Jest atrakcyjnym miejscem postoju dla jachtów. Obok przylądka Perdika znajduje się kościół Saint Sosti, który obchodzi swoje święto w dniu 7 września. Wtedy odbywa się tu duży festyn, a ludzie bawią się  we wszystkich tawernach. Wiosną wzgórza pełne są miłych, pachnących i kolorowych kwiatów. Nieopodal znajdują się malownicze plaże Klima i Sarpa oraz mała wioska Sfentouri, która dziś jest popularnym miejscem turystycznym o ciekawych elementach tradycyjnych.

POROS

To bardzo znana i atrakcyjna wyspa. Jej większa część, górzysta i porośnięta sosnami Kalavaria łączy się mostem z mniejszą i wulkaniczną wysepką Sferia. Od Peloponezu dzieli ją kanał szerokości 200 m. Wyspa poświęcona Posejdonowi , którego świątynia stanęła na najwyższym wzgórzu wyspy. Obecnie to Muzeum Archeologiczne. Na wyspie mieszka ponad 4 tys. mieszkańców w tym większość mieszkających w stolicy wyspy - Poros. Miasto to leży na wyspie Sferia i jest malowniczą miejscowością z położonymi na stromych zboczach kolorowymi domkami, nadbrzeżnymi kawiarenkami i butikami. Głównym jego symbolem jest górująca nad miastem neoklasycystyczna wieża zegarowa z charakterystyczną błękitną kopułą. Samo miasto stanowi malowniczy labirynt uliczek i placyków, otoczonych zabytkową, niską zabudową. Po północnej stronie  znajduje się nabrzeże z miejscami postojowymi dla jachtów, gdzie można uzupełnić wodę, ale można  cumować wzdłuż całego nabrzeża. Spokojny postój można znaleźć również na kotwicowiskach po obu stronach wyspy.

HYDRA

Położona jest na południe od Półwyspu Argolidzkiego, który jest częścią Peloponezu.Na wyspie jest niewiele dróg i panuje zakaz używania pojazdów mechanicznych, a nawet rowerów. Jedyne samochody jakie są używane to karetki pogotowia i nieliczne pojazdy gospodarcze, np. służb komunalnych. Do transportu towarów i ludzi mieszkańcy używają jucznych zwierząt - koni, mułów i osłów. Wyspa jest licznie odwiedzana przez miłośników sztuki i historii. Po części wiąże się to z funkcjonowaniem filii ateńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Poza niewielkimi pensjonatami brak jest większych hoteli, a co za tym idzie masowej turystyki zorganizowanej. Co roku na Hydrze odbywa się festiwal upamiętniający wyzwolenie wysp greckich z osmańskiej niewoli. To miejsce  gdzie Leonard Cohen napisał większość swoich piosenek. Stolicą  jest miasto o tej samej nazwie położone na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy.  Zawdzięcza ono swój rozwój flocie, liczącej 160 statków, , przewożących zborze do Francji za czasów wojen napoleońskich.

Dzisiaj port i miasto Hydra w sezonie stają się mekką  nocnego życia i rękodzieła. Nie brakuje tu dobrych tawern, barów, restauracji oraz sklepów i butików z mnóstwem  wyrobów jubilerskich, ceramiki, wyrobów skórzanych i tkanin. Architektura miasta zachowała swój XVIII wieczny charakter z jej  białymi, pastelowymi i kamiennym rezydencjami.

SPETSES

To popularny kurort wypoczynkowy.W czasach średniowiecza wyspa rozkwitła handlem dzięki posiadanej flocie handlowej, a mieszkańcy zbudowali eleganckie rezydencje, które przetrwały do ​​dzisiaj.znana jest również, ze znaczącego wkładu w wojnę o niepodległość z 1821 roku. To właśnie tutaj flaga rewolucji została podniesiona 3 kwietnia 1821 roku. Na wyspie znajduje się wiele pięknych plaż, dostępnych łodzią lub autobusem. Głównym środkiem transportu publicznego są konie oraz wodne taksówki posiadające specjalne licencje na swoje usługi. Oprócz tego mieszkańcy wyspy poruszają się głównie pieszo lub używając skuterów oraz rowerów, które są popularne na wyspie. Największym miastem wyspy jest Spetses, które jest zarazem jedynym dużym miejscem osadnictwa z populacją sięgającą 3846 mieszkańców. W centrum miasta znajdziemy słynny kompleks plaż. Na jednej z nich znajduje się Akademia Sportów Wodnych. Jest tutaj również malowniczy stary port i Dápia - centrum turystyczne i handlowe, serce rozrywki na wyspie .Można tu odbyć romantyczną wycieczkę  w wagonach konnych i podziwiać wspaniałe pałace i wąskie, brukowane ulice.

Najważniejszym festiwalem w Spetses jest Festiwal Armata i odbywa się w ramach bitwy morskiej między statkami greckimi i okrętami osmańskimi podczas greckiej wojny o niepodległość. Obchody trwają tydzień, ale szczyt jest reprezentacją "spalania flagowego okrętu otomańskiego", który odbywa się w pierwszy weekend po 8 września.

DOKOS

Niewielka wyspa położona na zachód od Hydry.Jedyne zabudowania na wyspie to latarnia morska i ruiny bizantyjskiej fortecy.Nazwa wyspy Dokos pochodzi od nazwiska armatorów z Hydry, do których wyspa należała pod koniec XVIII wieku. Zamieszkana była od końca neolitu, a liczba mieszkańców zwiększyła się w okresie kultury helladzkiej wraz z rozwojem handlu morskiego. Z uwagi na swoje strategiczne położenie geograficzne – u wejścia do Zatoki Argolidzkiej, przy szlaku do wybrzeży Argolidy i Lakonii – w czasach wojny wyspa służyła jako forteca. Znajdowała się tu bizantyńsko-wenecka twierdza. W latach 70. XX wieku archeolodzy odkryli w przybrzeżnych wodach wrak statku, którego wiek określa się na ok. 4,5 tys. lat. Tym samym jest to prawdopodobnie najstarsze znalezisko tego typu na świecie. Obecnie mieszkają tu jedynie 43 osoby - głównie prawosławni mnisi oraz pasterze owiec. Współcześnie wyspa wykorzystywana jest do wypasu owiec.

METHANA

Nazwa wulkanicznego półwyspu Peloponezu i miejscowości na nim leżącej.Wulkanicznego pochodzenia sa też tutejsze gorące źródła- Methana 
to jedno z najważniejszych uzdrowisk w Grecji.Ich lecznicze właściwości cenili już starożytni Grecy (piszą o tym Pauzaniasz i Strabon).Źródła ponoć działają wyjątkowo korzystnie na skórę i w leczeniu schorzeń kostno-stawowych, neurologicznych i ginekologicznych. To miejsce ciekawe przyrodniczo, zwłaszcza botanicznie. Wiosną natrafić tu można na różne gatunki storczyków a także, np.na dzikie cyklameny. Jest tu też kilka ciekawych jaskiń- największa-"to spilio ton Peristerion" ma długość 250 metrów.Methana mają też swój starożytny akropol z antycznymi pozostałościami. W 1990 r. odkryto ponadto ruiny mykeńskiej świątyni.Latem na półwyspie trwa lokalny festiwal z uroczystościami kulturalnymi i koncertami. W Wielkanoc organizowana jest tu zabawa z jadłem, w okolicy znany jest też tutejszy karnawał.Na półwyspie jest kilkanaście urokliwych wiosek i wioseczek. Methana (po grecku nazwa jest liczbą mnogą) przyciągają też miłośników wędrówek- tutejszy system oznakowanych ścieżek liczy aż 60 kilometrów długości. Miasto Methana słynie z kąpielisk termalnych, były one znane już w starożytności.   Jest bardzo atrakcyjna turystycznie i w sezonie nie zawsze jest w porcie miejsce. Widoczna jest z daleka, trudniej jest odkryć wąskie wejście do portu, które znajduje się na południowym krańcu miasta, ukryte przez zadrzewione wzgórza. W porcie jest woda i prąd.

AGISTRI

Niewielka wyspa położona na zachód od wyspy Egina. Na wyspie istnieją Istnieją tylko trzy osady Milos (Megalochori), Skala i Limenaria. Milos (pop. 566) jest główną wioską, w której mieszka większość ludności greckiej na wyspie.Krystalicznie czyste plaże przyciągają wielu turystów szukających relaksujących wakacji. Skala jest najpopularniejszym kurortem  z piaszczystą plażą i wieloma atrakcjami turystycznymi. Lokalny autobus i pociąg drogowy umożliwiają zwiedzanie wyspy prowadzącej do ładnych plaż w mieście Aponissos i Dragonera, a w odległości spaceru od miejscowości Skala znajduje się naturystyczna plaża w Halikiada.

OCEANIS STAR 52.1

Komfortowy jacht dla większej ilości osób lub oczekujących więcej przestrzeni do wypoczynku. Sprawdzi się zarówno podczas rodzinnych wakacji jak i wyjazdu koleżeńskiego. Spora ilość miejsca pod pokładem w kabinach, łazienkach, kuchni i salonie, możliwość odseparowania się od reszty załogi. Naprawdę można wypocząć. Bogate wyposażenie jachtu oraz mnóstwo miejsca do leżakowania, opalania, biesiadowania i dziecięcych zabaw, to dobry wybór na Twoje wakacje.Ze względu na swoje gabaryty wymaga doświadczenia w prowadzeniu tego typu jednostek. 

Wyposażony jest w najlepsze technologie. Perfekcyjnie zaprojektowany i wykonany Ocean Star 56.1 zapewnia pełen komfort i bezpieczeństwo.Oferuje 2 kabiny z podwójnymi kojami  3 kabiny z kojami piętrowymi oraz jedną z wejściem z pokładu dziobowego. Każda kabina posiada własną toaletę z gorącą wodą. Jacht posiada dużą powierzchnię roboczą. Wyposażony jest w kuchenkę gazową z piekarnikiem oraz lodówkę, a w licznych szafkach i szufladach mieści pełne wyposażenie kuchni. Dwukomorowy zlewozmywak pozwala na szybkie uporanie się ze sprzątaniem po posiłku.

Obszerna, szeroka, mesa Ocean Star 56.1 pomieści wygodnie wszystkich członków załogi. Duży, rozkładany stół otaczają siedzenia w kształcie litery U i dodatkowa kanapka.Stanowisko skippera wyposażone jest w pełen zestaw przyrządów nawigacyjnych oraz mapy, locje i VHF.

Duży zbiornik wody i paliwa sprawa, że rejs jachtem Ocean Star 56.1 można prowadzić bez codziennego zawijania do portów.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/2
 

MORZE EGEJSKIE 

morze we wschodniej części Morza Śródziemnego, położone między Półwyspem Bałkańskim, Azją Mniejszą a wyspami Kretą, Karpathos i Rodos. Poprzez cieśninę Dardanele łączy się z Morzem Marmara i Morzem Czarnym, a przez Kanał Koryncki z Morzem Jońskim. Zatoka Sarońska i Argolidzka są bardzo atrakcyjnym akwenem położonym blisko Aten. Osłonięte od silnych wiatrów, oferują zmienne krajobrazy i urozmaiconą, bezpieczną żeglugę przez cały rok. Na szlaku wędrówki znajdą się antyczne zabytki Epidaurus i Myken, biznatyjski zamek w Monemvassia, gwarne i kolorowe Poros i Hydra, plaże Spetses i piękne postoje w rybackich wioskach w Kiparissia, Yerakas czy Astros. Akwen polecamy szczególnie w lipcu i sierpniu, aby uniknąć silnych wiatrów na Cykladach.

 

Dojazd

 

PRZEPISY WJAZDOWE :

Od 1 maja 2004 r. nie istnieją granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści podróżujący po krajach Unii nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży. Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:

  • 800 papierosów

  • 200 cygar

  • 1 kg tytoniu

  • 10 litrów spirytusu

  • 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto)

  • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)

  • 110 litrów piwa.

STREFA CZASOWA :

czas polski + 1 godz.

JĘZYK :

grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się po angielsku

WALUTA :

Euro

Płatność

 

 Miniautokar. Wyjazd z Nowego Sącza.

 

Cena :  2800 zł /os

 

Cena zawiera:

– przejazd autokarem

– 2 noclegi z wyżywieniem HB

– pilot/przewodnik 

– pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej

– opiekę profesjonalnego skippera

– podstawowe szkolenie żeglarskie

– ubezpieczenie KL, NNW

– pościel, ręczniki

– ponton z silnikiem zaburtowym

– Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Cena nie zawiera:

– składki jachtowej na wyżywienie, opłaty portowe, wstępów do parków narodowych, paliwa do jachtu, dojazdu lotnisko – marina – lotnisko. Będą one opłacane ze wspólnej kasy jachtowej (dot. tylko rejsu) ok. 150 EUR / osobę (skipper nie partycypuje w składce)

– własnych wydatków (dodatkowych wycieczki nieobjęte programem, puby, napoje procentowe itp.)

– cen wejściówek: do zabytków, wieczór grecki

- podatków lokalnych (opłat klimatycznych, turystycznych)

Harmonogram płatności:
  • 50% – 1 tydzień od daty rezerwacji

  • 50% – 3 tygodnie do rozpoczęcia