Majówka  w Grecji - Wyspy Jońskie  ( 14dni )

Korfu(MarinaGouvia)-Paxos(Gajos)-Antipaxos-Lefkada(Vasiliki)-Kefalonia (Sami) -Zakintos(Agios Nikolaos-blue caves-zatoka wraku-zatoka żółwi)--Itaka(Vathy)-Meganisi-Nydri-Leukada-Preveza-Parga-Mourtos-Sivota-Korfu(MarinaGouvia)

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/7

Termin:        27.04 - 11.05.2019

Jacht:           Gib Sea43/Bavaria46

Lokalizacja:  Korfu

 

Zaokrętowanie:

27.04.2019 Marina Guovia Korfu

Wyokrętowanie:

11.05.2019 Marina Guovia Korfu

Rejs nr: Gr3/05/19WJ

Serdecznie zapraszamy na rejs po Morzu Jońskim

To świetny rejon na  wypoczynek pod żaglami. Piękne plaże, krystalicznie czysta woda, bogactwo zabytków i wspaniała grecka kuchnia. Wszystko to uzupełnione grecka gościnnością daje niezapomniany obraz krainy Odyseusza. Będziemy żeglować wśród wysp skąpanych w słońcu i zieleni sosen i cyprysów.Wyspy te są uważane za jedne z najbardziej spokojnych miejsc do żeglugi.

Zielone przez cały rok, posiadają wyraźnie odmienny charakter niż wyspy egejskie. W tym regionie znajdują się osłonięte zatoki, dostępne jedynie z pokładu jachtu.

Widoczne wpływy kultury i architektury Weneckiej. Zamki w Korfu i Levkas, tradycyjne rybackie wioski, piaszczyste plaże w Meganissi i Zakinthos oraz pamiątki klasycznej starożytności. Wiatry wieją z NW i rzadko przekraczają 5-6B.

 
 
 

KORFU

Najdalej na północ wysunięta wyspa archipelagu Wysp Jońskich. Stolicą wyspy jest miasto Korfu z labiryntem wąskich uliczek  i licznymi antycznymi zabytkami - m. in.:

- ruiny doryckiej świątynią Artemidy z VI w. p.n.e. i grobowcem Menekratesa z VII p.n.e.

-Stary Fort (Paleó Froúrio) i Nowy Fort (Néo Froúrio), których starsza część pochodzi z czasów bizantyjskich (połowa XII wieku)

Życie miasta koncentruje się wokół placu Spianáda. Warto zwrócić uwagę na Rotundę Maitlanda pochodzącą z czasów brytyjskich. W pobliżu placu znajduje się XIX-wieczny Pałac św. Michała i Jerzego, była siedziba komisarza brytyjskiego wyspy, gdzie współcześnie mieści się Muzeum Sztuki Azjatyckiej. Najważniejszym obiektem sakralnym miasta i wyspy jest kościół Ágios Spirídonas, w którym przechowywane są szczątki patrona wyspy. Koniecznie trzeba również zobaczyć jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych na wyspie - kościół Panagia Antivouniotissa. Będąc w Kerkirze warto również zawitać do Muzeum Archeologicznego i Muzeum Bizantyjskiego.

Sidari - to nadmorska miejscowość na północy wyspy Korfu z licznymi sklepikami, barami i restauracjami gdzie można spróbować lokalnych przysmaków. Miejscowość dysponuje bogatą bazą rekreacyjną. Narty wodne, przejażdżki bananem, żeglowanie, rejsy łodziami motorowymi, nurkowanie. Największą plażą jest Sidari beach ale znajdziemy również  sporo małych zatoczek otoczonych klifami z piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Jedną z większych turystycznych atrakcji Sidari jest Canal d`Amour, czyli Kanał Miłości. To naturalny tunel w nadmorskiej skale. Legenda głosi, że ten kto przepłynie ten tunel ze swoją wybranką, będzie darzył ją miłością do końca życia. 

Paleokastritsa -  to urocza miejscowość, położona na zachodnim wybrzeżu Korfu. To miejsce, które powinien zobaczyć każdy odwiedzający wyspę. W okolicy znajduje się kilka pięknych plaż, niektóre kamieniste, inne żwirowe, a jeszcze inne piaszczyste. Na szczególną uwagę zasługuje skalista plaża i zatoka La Grotta, gdzie kristalicznie czysta woda przybiera przepiękny odcień zieleni. Nad miejscowością góruje Bella Vista, jeden z najsłynniejszych punktów widokowych wyspy. Koniecznie odwiedzić trzeba tutejszy  klasztor Panagia Theotoku z XVIII w. W jego obrębie znajduje się muzeum, w którym znajdują się stare księgi, klejnoty oraz... fragment szkieletu walenia i gigantyczna muszla. Z góry rozpościera się piękny widok na morze. 

W skalistym wybrzeżu Paleokastritsy znajduje się wiele grot. Trzy najsłynniejsze (Nausika Cave, Agios Nikolaos Cave i Blue Eye Cave) można zobaczyć podczas rejsu łódką, łódką ze szklanym dnem . To również na wybrzeżu Paleokastritsy została zamieniona w kamień łódź, którą do Itaki wracał Odyseusz. Niedaleko znajdują się ruiny Angelokastro oraz tradycyjne greckie wioski - Lakones, Makrades, Liapades i Krini. 

PAXOS

Wyspa Paxos jest najmniejszą z siedmiu Wysp Jońskich. Wg legendy, wyspa została stworzona przez boga morza Posejdona, który odłupał trójzębem południowy kraniec Korfu, by móc cieszyć się na osobności ukochaną boginią – Amfitrytą. Zachodnie wybrzeże to piękne klify skrywające w sobie słynne Błękitne Groty.W największej z nich,  podczas wojny ukrywała się ponoć grecka łódź podwodna.

Lakka - miejscowość położona na północy wyspy w malowniczej zatoczce.  Można  tu zabłądzić w  labiryncie wąskich uliczek z zabudową w stylu weneckim. Znajdują się tam dwie plaże: Harámi i Kanóni. Na cyplu niedaleko Lákka wznosi się latarnia morska.
Największą miejscowością i portem jest Gaios. W mieście jest dużo tawern,  sklepów i butików, ale nie brakuje również urokliwych wąskich uliczek oraz ładnych kamienic z weneckimi balkonami. W zatoczce znajdują się dwie wysepki - Agios Nikolaos, na której wznosi się wenecki zamek i Panagia, gdzie zlokalizowany jest klasztor.

Najbardziej ekskluzywnym kurortem wyspy jest miejscowość Longos mieszcząca się w północnej części wyspy, gdzie występują źródła siarczanowe. W pobliżu znajdują się najbardziej popularne i najładniejsze plaże na wyspie: Levrechío i Monodéndri.
Oliwa produkowana na wyspie Paxos jest uznawana za jedną z najlepszych w całej Grecji, co potwierdzają międzynarodowe wyróżnienia.

ANTIPAXOS

Z Paxos sąsiaduje maleńka Antipaxos, na której praktycznie nie ma infrastruktury turystycznej. Jedynie w sezonie turystycznym otwieranych jest kilka tawern.To urokliwe miejsce z krystalicznie czystą błękitną wodą i pięknymi plażami.Dwie największe to Vríka i Vatoúmi.

LEFKADA

Lefkada to górzysta wyspa. Porośnięta jest platanowcami, cyprysami, migdałowcami, rozmaitymi drzewami cytrusowymi. Spotkać tutaj można również gaje oliwne, pinie i akacje - wpływa to na niezwykły klimat na wyspie, która leży niezwykle blisko lądu, można się na nią dostać przez zwodzony most łączący ją z Grecją kontynentalną.

Można tutaj znaleźć piękne, długie piaszczyste  plaże - nierzadko zagubione wśród wzgórz, turkusowe ciepłe morze, stare wiatraki i dobra infrastrukturę. W stolicy wyspy o tej samej nazwie warto zwiedzić m in: Muzeum Archeologiczne i Folklorystyczne,Kościół Christou Pandokratora  z XVII wieku wybudowany przez wenecjan,Fortece Santa Maura wybudowana w 1300r. przez francuskiego księcia Orsini.

Nidri - to największa miejscowość wypoczynkowa na wybrzeżu Lefkady.  Miasto skupione jest wokół przystani Akti Aristoteli Onassi i jest tłumnie odwiedzane przez turystów.Na miejscu można znaleźć liczne bary i tawerny serwujące zarówno typowe greckie potrawy jak i miejscowe specjały jak np. „savoro” - świeża ryba w ziołach z rodzynkami i czosnkiem. 

KEFALONIA

Piękna i mało jeszcze znana największa wyspa grecka w archipelagu.nazywana również „najpilniej strzeżoną grecką tajemnicą”, ponieważ stanowczoopiera się masowej turystyce. Kefalonia posiada bogatą historię i dlatego można tu znaleźć pozostałości różnych kultur. Tą słoneczna wyspą po antycznych Grekach i Rzymianach władali Normanowie, Turcy, Wenecjanie - wszyscy odcisnęli tutaj swoje niezatarte piętno, niestety prawie wszystkie budynki uległy zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1953 r.Wyspa ma wiele do zaoferowania, przede wszystkim wspaniałe plaże, piękne zatoczki z błękitnym morzem, tradycyjne wioski, smaczne jedzenie, niepowtarzalne krajobrazy i wiele możliwości wycieczek. Słynie również z uprawy winorośli i produkowanego tu przepysznego białego i czerwonego wina.

Stolicą Kefalonii jest miasto Agrostoli, to port i tętniący życiem kurort położony w malowniczej zatoce. Grecki klimat najlepiej widać podczas spacerów szerokimi deptakami i wieczornych kolacji na ocienionym palmami lacu Platia Vallianou, przy którym skupia się życie towarzyskie. W miejscowości znajdują się liczne muzea, a okolicy kilka pięknych plaż – piaszczyste Makris Gialos i Platis Gialos na południu kurortu oraz położona nieco dalej plaża Aviathos, doskonale nadająca się do pływania oraz uprawnia sportów wodnych.

Na wyspie znajduje się kilka jaskiń. najpiękniejsza z nich Jaskina Melisani z oszałamiającym, lazurowo-seledynowym kolorem wody stanowi sztandarową atrakcję wyspy. Odkryta dopiero w latach 50. XX wieku po trzęsieniu ziemi, które odsłoniło część groty. W czasach mykeńskich było tu sanktuarium, a nazwa jej pochodzi od imienia jednej z nimf. Jaskinia ze słonym jeziorem, oświetlona snopami światła słonecznego wpadającego przez szczeliny w sklepieniu pieczary. Dzisiaj łódki wiozą zwiedzających po wodach jaskini, by mogli poczuć atmosferę tego niezwykłego miejsca.

Na wyspie warto odwiedzić jeszcze jaskinię Drogarati z zachwycającymi stalaktytami i stalagmitami, piękne klimatyczne miasteczko Sami, wioskę Fiskardo ,Klasztor Agios Gerasimos i Zamek Agios Georges.

ZAKYNTHOS

Jest trzecią co do wielkości wyspą w archipelagu Wysp Jońskich położoną na zachód od Peloponezu. Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii.Stolicą wyspy jest miasto Zakynthos, w którym mieści się również największy port na wyspie. Lotnisko położone jest ok. 8 km od stolicy. Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe to: Laganas, Argassi, Tsilivi, Alikanas, Alikes, Keri. 

Zakynthos to magiczna wyspa pełna kontrastów.Wschodnie wybrzeże to mnóstwo złocistych i białych plaż i niemal przezroczyste morze. Z kolei zachodnia część wyspy to dziewicza przyroda w otoczeniu skalistych gór z mnóstwem uroczych zatoczek, punktów widokowych, i słynnej Zatoki Wraku.Zakynthos to jedna z najpopularniejszych wysp greckich. Zwiedzając nie można pominąć Błękitnych Grot, jaskini Keri, zatoki Porto Wromi, przylądka Skinari, muzeum bizantyjskiego. 

ITAKA

Niewielka wyspa , na zachód od wybrzeży Peloponezu.  Znana jest wszystkim wielbicielom twórczości Homera - była rodzinną wyspą bohatera "Odysei". Urokiem Itaki jest cisza i spokój. Na wyspie znajduje się kilka małych wiosek rybackich, które sąsiadują z małymi, żwirowymi zatokami. Podążając śladami Odyseusza warto odwiedzic wzórze Pilikata, niedaleko miejscowości Stawros, gdzie prawdopodobnie znajdował sie pałac króla Itaki ,czy Grotę Nimf, rozpoznawaną jako jaskinię do której Odyseusz przeniósł dary Feaków. Najpiękniejszą miejscowością, największym portem  i zarazem stolicą wyspy jest Vathy, przepięknie położone w urokliwej, naturalnej i długiej zatoce z wąskim wejściem.

Uroczą perełką północnego wybrzeża jest malutka miejscowość Kioni, ładnie położona wokół szmaragdowej zatoki w kształcie podkowy. Na niewielkim nabrzeżu znajduje się kilka tawern i kilka kawiarni oraz mała przystań jachtowa.

MEGANISI

To niewielka wyspa położona jest na południowy wschód od Lefkady na morzu Jońskim. Meganisi to nieskażony turystycznie charakter wiosek, wąskie uliczki, bielone kamienne domy, dużo kwiatów. Na wyspie znajduje się miejscowość Spartochori położona na wzgórzu ponad portem Spilia .Spokojna wioska z kilkoma sklepami, tawernami, kościołem i tarasem widokowym.  W porcie cumuje dużo jachtów i ogólnie ruch jednostek pływających w ciągu dnia jest intensywny. Znajduje się tam również tawerna, mini market i wypożyczalnia łódek. Jest to jeden z dwóch portów do którego przypływa prom z Lefkady. 

PREVEZA -  miasto i stolica prefektury o tej samej nazwie, które zachowało dawny urok, piękny port jachtowy z neoklasyczną zabudową, kafeterie, ouzerie i tawerny z tradycyjną kuchnią, wenecka wieża zegarowa, Fort św. Andrzeja, stare miasto z wąskimi uliczkami, bazar, u wejścia do Zatoki Ambrakijskiej dwa zamki: Pantokratora i św. Jerzego, dużo restauracji i tawern.Historia Prevezy jest długa i różnorodna. W ciągu wieków półwysep przechodził bowiem z rąk do rąk - władali nim Bułgarzy, Serbowie, Albańczycy, Wenecjanie oraz - najdłużej - Turcy osmańscy. O panowaniu Imperium Osmańskiego przypomina szereg najważniejszych zabytków, jak choćby ruiny zamku w Pardze czy pomnik Zalongo. 

Do największych atrakcji należy zbudowane przez Oktawiana Augusta „miasto zwycięstwa” – Nikopolis oraz pozostałości Wyroczni Zmarłych.

PARGA

Jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na wybrzeżu morza Jońskiego. To małe, nadmorskie miasteczko z typowo grecką architekturą położone jest na niewielkim wzgórzu zachwyca nie tylko atmosferą, ale również tawernami serwującymi greckie przysmaki. Miejscowość rozciąga się na wzgórzach porośniętych gajami oliwnymi u których to stóp znajdują się piękne plaże Valtos i Krioneri. Mieszkańcy Pargi licznie uprawiają tutaj cytryny, a więc dość łatwo jest znaleźć pośród ogrodów drzewa cytrusowe z dorodnymi owocami. Koniecznie odwiedzić trzeba ruiny zamku weneckiego znajdujące sie na wzniesieniu w centrum miasta. Dodatkowym atutem tego miejsca są piękne widoki na zatokę i wybrzeże klifowe.

MOURTOS - to mała wyspa położona w pobliżu greckiego miasta Sivota, otoczona piekną, błękitną laguną. Na wyspę nie przyjeżdża wielu turystów, dzięki czemu można znaleźć tu więcej spokoju niż w sąsiednich miejscowościach.

SIVOTA -  spokojna miejscowość oferująca szeroki wybór atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest wspaniały port, otoczony  szeroką promenadą, która jest idealnym miejscem na długie spacery w ciepłe wieczory. Widać tam zawsze wiele łódek i statków, które są wielką atrakcją dla najmłodszych. Ze wszystkich stron port otoczony jest sklepami z pamiątkami, restauracjami, hotelami i pensjonatami, które będą odpowiednie dla zróżnicowanej grupy osób. Rozpościera się stamtąd również piękna panorama na okoliczne wzgórza, stanowiące bardzo romantyczny widok.

GIB SEA 43

Otrzymał Nagrodę Roku 2001 od magazynu „Cruising World”. Nagroda nie była przypadkowa i została przyznana po konsultacjach z kupcami i użytkownikami z całego świata. Jacht został stworzony do wygodnych czarterów i temu celowi została podporządkowana cała filozofia konstrukcji. Podobnie jak inne jachty rodziny, cechuje go wiele wolnej powierzchni na pokładzie, dobrze oświetlone i wentylowane wnętrze wykończone w jasnym teaku o dobranym usłojeniu, dużo użytkowej przestrzeni, dobry dostęp do silnika i instalacji. Na dziobie widoczny jest „nos delfina”, trademark” tej linii jachtów. Jacht jest szeroki i właściwość ta została wykorzystana w konstrukcji do maksimum. Szeroka rufa pozwala na obszerne kabiny rufowe i duży kokpit z siedzeniami wykładanym w teaku, pod którym kryją się wielkie bakisty. Układ dwóch kół sterowych, o niezależnym układzie sterociągów, pozwala na swobodne przejście na rufę i lepszą widzialność sternikowi. W salonie o kształcie litery L cała załoga może wygodnie zasiąść do stołu. Wygodny kambuz i duży stół nawigacyjny dodają do komfortu jachtu. Wielkość ożaglowania jest wystarczająca jak na czarterowy jacht aczkolwiek baby sztag może zawadzać przy zwrotach. Jacht dobrze reaguje na ster pod żaglami jak i silnikiem.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/2
 

MORZE JOŃSKIE

Stanowi część Morza Śródziemnego rozkładającą się między południowo-wschodnim wybrzeżem Półwyspu Apenińskiego i Sycylią a południowo-zachodnią częścią Półwyspu Bałkańskiego (morze obmywa brzegi Albanii i Grecji).  Znajduje się na nim archipelag Wysp Jońskich.To grupa 7 głównych wysp, zyskujących coraz większą popularność wśród żeglarzy. Wiatr Meltemi jest tutaj lżejszy i nie ma wysokich fal. W całym basenie Morza Śródziemnego i na Morzu Jońskim skok pływów  rzadko przekracza 30 cm. Krótkie trasy i nawigacja w zasięgu wzroku w osłoniętych wodach dają możliwość relaksowej żeglugi we wspaniałej scenerii. Dzięki zimowym deszczom wyspy są zielone, ale od kwietnia do października opady są minimalne i prawie stale świeci słońce. Temperatura wody jest najwyższa w sierpniu i wrześniu i dochodzi do 25 st/c

 

Dojazd

 

PRZEPISY WJAZDOWE :

Od 1 maja 2004 r. nie istnieją granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści podróżujący po krajach Unii nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży. Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:

  • 800 papierosów

  • 200 cygar

  • 1 kg tytoniu

  • 10 litrów spirytusu

  • 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto)

  • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)

  • 110 litrów piwa.

STREFA CZASOWA :

czas polski + 1 godz.

JĘZYK :

grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się po angielsku

WALUTA :

Euro

Płatność

 

Na Korfu dolecieć można liniami rejsowymi Ryanair i Wizzair  bezpośrednio  z Katowic, Poznania , Warszawy i Rzeszowa. Czas lotu ~ 2h.

 

Cena :  3000  zł /os

 

Cena zawiera:

– pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej

– opiekę profesjonalnego skippera

– podstawowe szkolenie żeglarskie

– ubezpieczenie KL, NNW, OC, Bagaż,

– pościel, ręczniki

– ponton z silnikiem zaburtowym

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Cena nie zawiera:

– Lotów,

– składki jachtowej :wyżywienie, opłaty portowe, wstępów do parków narodowych, paliwa do jachtu, dojazdu lotnisko – marina – lotnisko. Będą one opłacane ze wspólnej kasy jachtowej (dot. tylko rejsu) ok. 150EUR / osobę skipper zwolniony

– własnych wydatków (wycieczki, puby, napoje procentowe)

– sprzątania jachtu po rejsie
Harmonogram płatności:
  • 50% – 1 tydzień od daty rezerwacji

  • 50% – 3 tygodnie do rozpoczęcia