Tanzania - Zanzibar - Zanzibar, Pemba,safari w parku Saadani 

rejs wygodnym katamaranem( 8 dni + 2) 

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/21
do 20.12 Safari w cenie rejsu

Termin:         30.01-08.02.2022
Jacht:            Leopard 48 (2017)
Lokalizacja:  Marina Azam

Zaokrętowanie:
30.01.2022  Marina Azam
Wyokrętowanie:
06.02.2022  Marina Azam

7800 zł/os/rejs

Rejs nr: Z2/11/21

Zanzibar to wyspa Tanzanii położona na Oceanie Indyjskim. Tą samą nazwą określa się archipelag trzech wysp, w skład którego wchodzą Pemba, Mafia oraz wiele mniejszych wysepek.
To raj na Ziemi oszałamiający wonią przypraw i niebiańskimi widokami. Tropikalny klimat, nieskazitelnie białe plaże oblewane przez szmaragdowe morze oraz urzekająca fauna i flora sprawią, że egzotyczne wakacje na Zanzibarze na długo pozostaną w pamięci.Zanzibar to  miejsce, gdzie stykają się cztery kultury: arabska, indyjska, europejska i afrykańska. Tę niezwykłą mieszankę doskonale widać w wpisanym na listę UNESCO Kamiennym Mieście. W Stone Town poznamy bogatą historię i kulturę wyspy oraz odkryjemy jej największe zabytki. Kręte uliczki i kolorowe bazary przeplatają się tutaj z perłami architektury takimi jak: pochodzący z XVII w. fort arabski, ruiny pałacu Bargasha, czy Dom Cudów.

 
 

Zanzibar, choć nie jest dużą wyspą, oferuje naprawdę spory wybór atrakcji. To fascynujący zakątek, który sprosta wyszukanym oczekiwaniom turystów. Różnorodność wyspy umożliwia podziwianie nie tylko zabytków kultury ale również niezwykłej natury. Kusi przede wszystkim bajkowymi plażami oraz lazurowymi wodami Oceanu Indyjskiego. Wyspa przepełniona aromatem goździków, cynamonu i mnóstwem innych przypraw zaprasza, aby odkryć jej smaki.

co warto zwiedzić:

Stone Town

Stolicą wyspy jest miasto Zanzibar zaś jego historyczną dzielnicą Stone Town (Kamienne Miasto), które jest jednocześnie jedną z największych atrakcji. To swoista mieszanka kultury afrykańskiej, arabskiej, indyjskiej i europejskiej usytuowana w krętych uliczkach, przy których znajdują się główne atrakcje historyczne oraz niezliczone sklepiki i stragany. Tutejsze ulice są tak wąskie i kręte, że nie przejedzie nimi samochód, a jedynie rower i motocykl. Najlepiej jednak przemierzać je piechotą.

Większość zabudowy starówki powstała w połowie XIX w., a do jej budowy użyto przede wszystkim skamieniałej rafy koralowej – budulec łatwy tutaj w pozyskaniu, ale za to dość nietrwały. Efekt jest taki, że spora część tych leciwych budynków jest mocno zniszczona i zdarza się, że ulegają zawaleniu. Tak było m.in. z Domem Cudów (ang. House Of Wonder), oficjalnym pałacem sułtańskim, powstałym w 1883 roku, który zawalił się częściowo z końcem 2020 r. podczas prowadzonych tam prac remontowych (ma zostać odbudowany). Nie ucierpiało Muzeum pałacowe i dalej można je zwiedzać. Goszcząc w Stone Town, koniecznie trzeba też zobaczyć Stary Fort, strzegący niegdyś miasta przed wrogimi najeźdźcami oraz dom Tippu Tipa, głównego XIX-wiecznego handlarza niewolników. Zanzibar był bowiem w przeszłości jednym z głównych punktów handlu żywym towarem w Afryce Wschodniej. Pamiątką po tej niechlubnej historii są też pozostałości po tutejszym Targu Niewolników. Co ciekawe, po tym, jak niewolnictwo zostało na Zanzibarze zakazane, wzniesiono w tym miejscu Anglikańską Katedrę.

Muzeum Freddiego Mercurego

Jedną z atrakcji Kamiennego Miasta jest znajdujące się tu muzeum Freddiego Mercurego, słynnego wokalisty legendarnego zespołu rockowego Queen. Urządzono je w miejscu, gdzie Farrokh Bulsara (jak pierwotnie nazywał się ten artysta) przyszedł na świat 5 września 1946 roku, jako kolejne dziecko imigrantów z indyjskiego Gudźaratu, wyznających zaratusztrianizm. Zdecydowanie warto je zobaczyć w trakcie zwiedzania wyspy.

Stone Town warto zwiedzić także wieczorem. Na promenadzie usytuowanej wzdłuż wybrzeża, w okolicach Domu Cudów, rozkładają się wtedy setki straganów z tanim jedzeniem. Królują ryby i owoce morza wyłowione w trakcie dziennych połowów. To istny raj dla smakoszy!

Prison Island

więzienie, które jednak nigdy nie służyło swojemu pierwotnemu przeznaczeniu – przez lata było to centrum izolacji chorych na żółtą febrę. Jednak tym, co przyciąga tu turystów, nie jest owa budowla, lecz … gigantyczne żółwie Aldabra. W tutejszym rezerwacie można podziwiać oraz karmić te ogromne gady. Wybrzeże Prison Island to również doskonałe miejsce do snurkowania.

Jaskinie w Mangapwani

Mniej więcej 25 km na północ od stolicy wyspy, przy drodze biegnącej wzdłuż wybrzeża, znajduje się niewielka miejscowość Mangapwani. Na jej obrzeżach mieści się Jaskinia Niewolnicza, w której nocą przetrzymywano zniewolonych ludzi, pracujących za dnia na okolicznych plantacjach. Okolica bogata jest zresztą w zabytki po tych mrocznych czasach w dziejach wyspy i warto ją zwiedzić. 2 km dalej znajduje się druga jaskinia, w której przetrzymywano niewolników, ale ta została już wykuta przez człowieka. Przy samym wybrzeżu w miejscowości stoją dwa baraki wkopanie w ziemię, tak że wystaje z nich jedynie dach z otworami, którymi do środka dostawało się świeże powietrze. Ich potoczna nazwa to Komnaty Niewolników. W Mangapwani handel niewolnikami kwitł nawet po tym, kiedy w 1873 r. na wyspie zabroniono niewolnictwa.

Park Narodowy Jozani i jego atrakcje

Park  składa się z dwóch części – śródlądowej i nadmorskiej. W pierwszym przypadku warto się wybrać na spacer, koniecznie z miejscowym przewodnikiem, który fachowo opowie nam o gatunkach roślin i drzew wyrastających w tutejszym lesie, a także wyjaśni, do czego miejscowa ludność je wykorzystywała. Cześć nadmorska parku to wyprawa po kładkach przez nadbrzeżne grzęzawiska, gdzie z kolei można zaobserwować różne gatunki drzew namorzynowych (inaczej mangrowi), które znakomicie radzą sobie z zasoloną wodą

Dodatkowo: Centrum Motyli (Zanzibar Butterfly Center),Farma z przyprawami oraz Plantacje alg.

 
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/2
 

Na Zanzibarze, podobnie jak i w całej Tanzanii, panuje klimat podzwrotnikowy suchy. Na wybrzeżu oraz wyspach temperatura jest dość wysoka przez prawie cały rok i waha się między 25 a 35 stopniami Celsjusza. W centrum kraju doświadczyć można bardziej umiarkowanych temperatur, które z kolei wahają się między 16 a 25 stopniami Celsjusza.

Podczas największych upałów, czyli w miesiącach od grudnia do marca, temperatura powietrza wynosi około 40 stopni Celsjusza, zaś wody – 30. Na wybrzeżu oraz na wyspach zawsze jest parno oraz wilgotno. Zanzibar ze względu na występujące monsuny może być doskonałym wyborem na wakacje dla osób uprawiających sporty wodne.Tanzanię i Zanzibar można odwiedzać właściwie przez cały rok. W zależności od tego jak bardzo „ciepłolubni” jesteśmy, można odwiedzić to niesamowite miejsce w okresach największych upałów lub w czasie nieco mniejszych.

 

PRZEPISY WJAZDOWE :

Przy wjeździe na Zanzibar trzeba wykupić wizę pobytową. Nie ma potrzeby starć się o nią wcześniej – wszystkie formalności załatwia się na lotnisku. Miejscowe władze imigracyjne robią każdemu zdjęcie i po chwili dostajemy wizę-wlepkę, zajmującą całą stronę w paszporcie. Na jej podstawie można przebywać na terenie Tanzanii maksymalnie 90 dni. Trzeba pamiętać, że paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Koszt wizy to 50 USD.

czas polski - 5 godz.

JĘZYK :

angielski

WALUTA :

Walutą obowiązującą na Zanzibarze jest szyling tanzański. W powszechnym obiegu są też dolary amerykańskie. Lepiej jednak posługiwać się miejscową walutą, sklepikarze i restauratorzy mają bowiem zwyczaj zaokrąglać. Oczywiście na swoją korzyść. Pieniądze można wymienić w kantorze na lotnisku zaraz po przylocie albo w kantorach w Stone Town. W hotelach kurs jest zazwyczaj niższy. Lepiej brać ze sobą USD w nowych banknotach, ze starymi bywa problem z wymianą. Bankomatów jest bardzo niewiele i większość z nich usytuowana jest w stolicy wyspy. Nie wszystkie bary i restauracje honorują płatność kartą. W lokalach gastronomicznych wypada zostawić napiwek.

1 ZŁ = 600 TZS

1 USD = 2.300 TZS

1 E = 2750 TZS

PROFILAKTYKA PRZECIWMALARYCZNA:
Nie jest wymagana, ale zalecana – dobrze przed wyjazdem skonsultować to z lekarzem.  Na pewno warto używać repelentów przeciwko moskitom, najlepiej takich, które mają duże stężenie DEET (organiczny związek chemiczny z grupy amidów, stosowany jako środek odstraszający owady). Wieczorem i w nocy należy unikać ubrań z krótkimi rękawami czy nogawkami, jeśli już, to odsłoniętą skórę smarować repelentami. W nocy warto spać pod moskitierą.

PRZEPISY ZWIAZANE Z COVID19

Przyjeżdżających na Zanzibar nie obowiązuje kwarantanna po przylocie, nie są też wymagane testy na obecność koronawirusa. Na lotnisku można się jednak spotkać z mierzeniem temperatury przybyłym właśnie turystom. W przypadku podwyższonej ciepłoty ciała, a ta zaczyna się od 37,5 st. C, miejscowe władze sanitarno-epidemiologiczne mogą zdecydować o skierowaniu na test. Turyści są też zobowiązani do wypełnienia formularza lokalizacyjnego w trakcie pobytu (wypełnia się go wcześniej na pokładzie samolotu).

W hotelach i na plażach nie ma obowiązku chodzenia w maseczce, ale są one wymagane w zamkniętych obiektach publicznych, np. w przypadku zwiedzania muzeum. Przy wejściu do nich mierzona jest temperatura. Obowiązuje dystans społeczny przynajmniej 1,5 metra.

Dojazd

 

Na Zanzibar łatwo dolecieć liniami czarterowymi ITAKA, ENTER oraz liniami rejsowymi Qatar airways lub Ethiopian Airlines. Czas lotu 10-15 h

Płatność

 

 

Cena :  7800  zł /os

 

Cena zawiera:

– pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej

– opiekę profesjonalnego skippera polskiego

– podstawowe szkolenie żeglarskie – pościel, ręczniki

– ponton z silnikiem zaburtowym

– wyżywienie w czasie rejsu

– obsługę kucharza

– pomoc profesjonalnego deckhanda

– sprzęt wędkarski

– turystyczny fundusz gwarancyjny

– ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, OC, Bagaż,Covid 19

– 2 dodatkowe noclegi ze śniadaniami

– koszulkę rejsową

SAFARI  w Parku Narodowym Saadani w trakcie rejsu. (Park Narodowy Saadani jest jedynym sanktuarium dzikiego życia w Tanzanii, które graniczy z brzegami morza/Oceanu Indyjskiego. Oferuje unikalne połączenie flory i fauny zarówno morskiej, jak i lądowej w fascynującym kulturowo otoczeniu.W Parku Narodowym Saadani nie ma dużych grup zwierząt, jak w Serengeti. Jednak to jedyny miejsce w Tanzanii, gdzie można spotkać słonie spacerujące po plaży.Wycieczka składa się z dwóch części: safari łodzią po rzece Wami oraz Jeep Game Safari w parku. Zobaczymy grupy hipopotamów, wiele krokodyli,  małpy colobus i dziesiątki gatunków ptaków. Park Narodowy Saadani znany jest z tego, że jest jednym z ostatnich chronionych obszarów przybrzeżnych w Afryce i jedynym narodowym parkiem przybrzeżnym w Afryce Wschodniej! Tutaj safari są wyjątkowe i intymne. Popularne zwierzęta to: lwy, słonie afrykańskie, bawoły i lamparty. żyrafy,  gnu,  guźce, hipopotamy i krokodyle oraz wiele gatunków małp i ptaków.

 

Cena nie zawiera:

– Lotów,

– składki jachtowej :opłaty portowe, wstępów do parków narodowych, paliwa do jachtu, sprzątania jachtu po rejsie .                                                       150 EUR.Skipper zwolniony ze składki.

– własnych wydatków (wycieczki, puby, napoje procentowe)

– Wizy - 50 usd

– Koniecznych testów PCR

65 usd ZANZIBAR w pigułce (Stone Town/Prison Island/Plantacja przypraw) - wycieczka po zakończeniu rejsu. Podczas pobytu na Zanzibarze nie można nie trafić na plantację przypraw, z których setki lat temu wyspa słynęła na całym świecie. Podczas wycieczki po plantacji będziemy mieli okazję na własne oczy zobaczyć dojrzewające w słońcu ziarna, kawy, pieprzu, kardamonu, dotknąć świeżej kory cynamonu, sięgnąć do gałęzi, na której rosną owoce gałki muszkatołowej, czy spróbować przepysznych owoców liczi, duriana, czy chlebowca. Jednakże przede wszystkim dadzą się Państwo oczarować różnorodnym zapachom pochodzącym z plantacji. Spice Tour jest interesującym doświadczeniem, które nie tylko pobudza zmysły, ale też i wyobraźnię. Jest to również niezwykła okazja do spróbowania świeżo zerwanego kokosa. W cenie wycieczki wliczony jest poczęstunek w formie owoców sezonowych, które również są źródłem bogactwa Zanzibaru. Jest to również doskonała okazja do zakupu świeżych przypraw. Dodatkwo na koniec zwiedzania uczestnicy będą mogli poczuć się jak prawdziwi zanziabrczycy i zjęść lokalny lunch przygotwany dla nich przez mieszkańców plantacji.
Prison Island, jest wyspą oddaloną od Stone Town o ok. 20 minut drogi łodzią. Jej nazwa jest związana zwybudowanym na niej w XIX zakładem karnym, który tak naprawdę nigdy nie pełnił funkcji więzienia. Budynek został przekształcony na szpital i miejsce kwarantanny. Dzisiaj z tej budowli nie pozostało nic więcej niż mury. Aktualnie to miejsce słynie z potężnych żółwi Aldabra sprowadzonych z Seszeli z początkiem XX wieku. Żółwie, które osiągają wagę 400 kg i dożywają nawet 250 lat, są obecnie największą atrakcję wyspy. W jej pobliżu znajdują się niezwykłe rafy koralowe, które stanowią idealne warunki do nurkowania, opalania i kąpieli.
Stone Town– Kamienne Miasto – stara część miasta Zanzibar - stolicy Zanzibaru to labirynt uliczek z lokalnymi sklepikami, placyków na których spotykają się mieszkańcy na popołudniowej kawie, okazałych choć bardzo zniszczonych domów z koralowca wybudowanych za czasów arabskich i kolonialnych. Wielokulturowe miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie z przepięknie zdobionych drzwi, targu niewolników, domu w którym urodził się Freddie Mercury. Podczas wycieczki zobaczymy m.in. Stary Fort, Jaws Corner, Katedrę Katolicką, ogrody Forodhani, które o zachodzie słónca wypełniają się straganami z jedzeniem.

Harmonogram płatności:
  • 50% – w dniu podpisania umowy tydzień od daty rezerwacji + cena biletu lotniczego

  • 50% – 3 tygodnie do rozpoczęcia