Meksyk - Morze Korteza - rejs katamaranem ( 10dni )

La Paz-Espiritu Santo-Isla San Jose-Isla Monserrate-Loreto-Isla Carmen-Marina Puerto Escondido-Isla Santa Cruz-Isla Espirito

Santo-Bahia Puerto Balandra-La Paz

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/10

Termin:         09-19.10.2021

Jacht:           Helia44  (2016r.)

                           

Lokalizacja:  La Paz 

 

Zaokrętowanie:

09.10.2021 La Paz

Wyokrętowanie:

19.10.2021 La Paz

Proponowany Program
Rejs nr: Mx1/10/21K

Zatoka Kalifornijska (inaczej Morze Korteza) to duża i wąska zatoka leżąca na wschodnim Pacyfiku, rozpościerająca się wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Meksyku o długości 1200 km. Od zachodu zamyka ją górzysty Półwysep Kalifornijski, a od wschodu - kontynentalne wybrzeże meksykańskie.

Morze Korteza można podzielić na dwie części, które oddziela od siebie zwężenie wyznaczone przez wyspy Angel de la Guarda i Tiburón. Północna część jest stosunkowo płytka, głębokość rzadko przekracza tu 180 m. W południowej części występuje kilka obniżeń, najgłębsze z nich ma ponad 3 tys. metrów. Występują tu jedne z największych pływów na Ziemi - na północnym krańcu poziom wody w zatoce może podnieść się aż o 9 metrów.

Jaques-Yves Cousteau ze względu na niesłychaną bioróżnorodność akwenu, nazwał Morze Korteza Akwarium Świata. Akwen ten wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 
 

La Paz  - najbardziej meksykański kurort na półwyspie z dużym portem znajdującym się w głębi podkowiastej zatoki. Nazwa miejscowości „pokój” idealnie oddaje cichą i spokojną atmosferę, którą najlepiej jest delektować się na przyjemnych, dobrze zagospodarowanych plażach, wzdłuż których rozciąga się spacerowy deptak pełen tawern. Ponieważ w mieście prężnie działa port, również baza żeglarska jest doskonale rozwinięta, a na turystów czeka szeroka oferta wypraw nurkowych, wędkarskich i kajakowych. Blisko brzegu znajduje się kilka wysp pełnych ustronnych plaż, niezwykłych widoków i jaskiń, w których piraci ukryli swoje skarby. Wyprawa w takie miejsce jest doskonałą alternatywą dla biernego wygrzewania się na plaży. W okolicy usianej kaktusami pierwsi pojawili się hiszpańscy konkwistadorzy, chociaż ludność zadomowiła się tam na stałe, gdy powstały pierwsze misje religijne. Po okresie krzewienia chrześcijaństwa pozostała katedra Nuestra Senora de la Paz zwrócona w stronę Plaza Constitucion – placu łączącego się z kilkukilometrową promenadą spacerową. W mieście działa interesujące Muzeum Archeologiczne, miejski teatr Teatro de la Ciudad, a także Akwarium przybliżające zwiedzającym faunę i florę Zatoki Kalifornijskiej. Ciekawym miejscem jest Rezerwat Kaktusów z zaskakującą ilością roślin oraz muzeum poświęcone pustynnym gadom i nie tylko. Najlepsze plaże można znaleźć na północy miasta – najpopularniejsze są Playa Pichilingue i El Tecolote, z kolei do bardziej ustronnych i dziewiczych należą Punta Coyote i San Evaristo.

Espíritu Santo

z wyspami towarzyszącymi oddziela  płytki kanał, który przy odpowiednim przypływie jest czasami na tyle płytki, że można przez niego przejść. Espíritu Santo to dwunasta co do wielkości wyspa w Meksyku. Nikt nie zamieszkuje wyspy. Obszar ten jest chroniony jako część Area de Protection de Flora y Fauna - Islas del Golfo de California i jest ważnym celem turystyki ekologicznej. UNESCO ogłosiło wyspę chronionym rezerwatem biosfery, a plaża Ensenada Grande na Isla partida została uznana przez The Travel Magazine za najpiękniejszą plażę w Meksyku. Dzięki białemu piaskowi, turkusowej wodzie.Przypływając na wyspę, można spodziewać się stad delfinów, pływających w pobliżu powierzchni i lwów morskich szukających ryb do jedzenia. Można spodziewać się również w tym miejscu wizyt wielorybów. Pod koniec XIX wieku Espíritu Santo było domem dla pierwszej na świecie farmy ostryg perłowych, produkującej ogromne ilości pereł oraz muszli z masy perłowej. Królowa Anglii ma je w swojej koronie do dziś. Choroba zaatakowała populację ostryg w połowie XX wieku i żadna z tych gałęzi przemysłu nie była już rentowna. Obecnie w tym miejscu osiedliła się ogromna kolonia fregat . Warto się zatrzymać, by je zobaczyć.

Isla San Jose

to wyspa w Zatoce Kalifornijskiej, na wschodnim wybrzeżu półwyspu Baja California.W Pointe Salina, mniej więcej w połowie zachodniej części wyspy, znajduje się opuszczona kopalnia soli ze starymi budynkami i wyposażeniem. Isla San Jose ma kilka niesamowitych szlaków turystycznych, w tym jeden, który przecina całą wyspę. Osiągnięcie wysokiego punktu na wyspie z rozległymi widokami na lazurowe Morze Corteza, być może z wielorybami  w oddali, może wyzwaniem dla osób lubiących spacery.

Isla Monserrate

jest jednym ze skarbów przyrody wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w kategorii „Wyspy i obszary chronione Zatoki Kalifornijskiej”, Wyspa oferuje idealną przestrzeń do uprawiania różnych sportów wodnych, w szczególności uprawiania kajakarstwa, snorkelingu i nurkowania, a oferując wspaniałe krajobrazy jest równiez celem pasjonatów fotografii. Ze względu na swoje położenie geograficzne z tej wyspy można docenić imponujący i piękny krajobraz Sierra de la Giganta. Warto również odwiedzić latarnię morską.

Loreto

było pierwszym hiszpańskim miastem kolonialnym na Półwyspie Baja i domem wielu misjonarzy jezuickich i franciszkańskich. Można rzucić okiem na przeszłość miasta, spacerując po brukowanych uliczkach otoczonych kolonialną architekturą w jego centrum . Mission Loreto to kościół, który stoi nad miastem od końca XVII wieku. Istnieje również kilka innych historycznych miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w Loreto, takich jak kopalnie soli na Isla Carmen, misja San Javier i Muzeum Misji Jezuitów.  Jedzenie w Loreto  jest wyśmienite, zawiera więcej lokalnych i mniej przetworzonych składników. Będąc daleko od dużego miasta, wielu szefów kuchni uprawia własne przyprawy i polega na lokalnie produkowanych owocach, warzywach, mięsach i owocach morza a firma browarnicza El Zopilote stała się ulubionym miejscem degustacji piw rzemieślniczych przez mieszkańców i gości. To miasto bardzo polecane w przewodnikach turystycznych tej części Meksyku.

Isla Carmen

znajduje się  około dziewięciu mil na wschód od Loreto.Historia Isla del Carmen w zasadzie obraca się wokół złoża soli znajdującego się na północnym krańcu wyspy, na obszarze zwanym Bahia Salinas. Dzisiaj pozostały jedynie ruiny tego miejsca a jedynymi mieszkańcami wyspy są strażnicy i przewodnicy.Wyspa jest miejscem ochrony rodzimej fauny i flory.W 1995 roku rozpoczęto program odbudowy rodzimej niegdyś populacji owiec rasy Big Horn.

 

LAGOON 450

To nowoczesny katamaran, jednostka najlepsza w swojej klasie, bijąca rekordy popularności wśród klientów zarówno indywidualnych, jak i firm czarterowych na całym świecie. Ten luksusowy katamaran polecany jest do żeglowania rekreacyjnego, rodzinnego (również z dziećmi), głównie z uwagi na wyposażenie poprawiające komfort żeglugi i przyjemność z mieszkania na pokładzie jachtu.Katamaran  jest bardzo wygodny i przestronny. Posiada niezwykle nowoczesną sylwetkę, przepiękny design, a materiały wykończenia wnętrza, utrzymane w jasnych tonacjach, zostały dobrane, tak aby nadać świeżości i witalności.Katamaran posiada 4 przestronne kabiny,każda z łazienką z wydzielona toaletą i natryskiem.Siatki i kanapy na przodzie umożliwiają wygodne korzystanie z pokładu w trakcie żeglugi i na postojach.Wygodne kanapy  w kokpicie sprzyjają relaksowi, a stół spożywaniu posiłków na świeżym powietrzu.Katamaran posiada m in: generator prądu,klimatyzację,fabryke wody itp.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/2
 

Akwen i warunki żeglarskie

Na Madagaskarze panuje klimat równikowy. Temperatura powietrza utrzymuje się przez cały rok na tym samym poziomie ok. 30 stopni C w ciągu dnia. Pora sucha trwa tutaj od kwietnia do października. Pora deszczowa występuje od listopada do marca – temperatura powietrza jest wtedy najwyższa, możliwe są monsuny, temperatura wody wynosi ok. 29 stopni C.

Pasat wieje tutaj od czerwca do listopada. Poza tym okresem, przeważa wiatr zwany l'Avarabez z N-E i Talio z S-W (po południu).

Pora cyklonów przypada na okres od stycznia do marca. Najbardziej narażone jest wtedy wschodnie wybrzeże. Istnieją dwa pływy w ciągu doby (różnica poziomów do 4,5 m).

 

PRZEPISY WJAZDOWE :

Posiadanie wizy jest obowiązkowe dla każdego turysty wjeżdżającego na teren Madagaskaru. Jej uzyskanie jest bardzo proste i śmiało możecie zostawić to na ostatnią chwilę tzn. na „tuż po wylądowaniu” (Antananarywa, Nosy Be). Procedura polega na okazaniu paszportu, uiszczeniu opłaty, czasem dołączeniu dwóch fotografii i przedstawieniu biletu powrotnego. Odpowiednia naklejka zostaje wówczas umieszczona w Waszym paszporcie wraz z potrzebnymi adnotacjami.

Koszt wizy zmienia się co jakiś czas, w październiku 2016 wynosił on 25 euro.

STREFA CZASOWA :

czas polski + 3h lato i +2h zima

JĘZYK :

Porozumiewanie się w języku angielskim może być utrudnione, a często nawet niemożliwe, nie licząc głównych centrów turystycznych. Na wyspie najłatwiej porozumieć się w języku francuskim, który jest tu językiem urzędowym, ale warto znać podstawowe słowa z języka malgaskiego jak np. "fady", czyli "zakaz".

KOMUNIKACJA :

Szczególną ostrożność należy zachować, podróżując środkami transportu publicznego. Możliwość korzystania z kolei jest ograniczona. Można podróżować po kraju samolotami lokalnych linii lotniczych. W Antananarywie można korzystać z licznych taksówek; opłaty nie są zbyt wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem jazdy. W stolicy można wypożyczyć samochód z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach.

WALUTA :

Walutą na Madagaskarze jest frank malgaski (FMG).Wymiany waluty można dokonywać jedynie w bankach i niektórych hotelach.Wywożenie waluty z kraju jest zabronione, dlatego warto zaplanować sobie, ile pieniędzy wydamy.

Przy wjeździe do kraju celnik wręczy nam formularz, w którym musimy zadeklarować dokładną sumę wwożonej waluty obcej, deklaracja taka jest podbijana przez urzędnika, my otrzymujemy jedną kopię.Za każdym razem wymieniając pieniądze w banku lub hotelu, musimy pokazać naszą deklarację, na której wyliczone zostanie, ile pieniędzy wymieniliśmy.

Przy wyjeździe z kraju wypełnioną deklarację przedstawiamy celnikowi.

Karty kredytowe są na Madagaskarze coraz bardziej popularne, jednakże ich używanie w dalszym ciągu nie jest tak powszechne, jak w innych częściach świata.

PRZEPISY WIZOWEE:

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają wysokiej karze więzienia i karze grzywny.

 

Dojazd

Przelot z Europy na Madagaskar trwa około 14-20 h.  Wylatując z Polski musimy liczyć się z koniecznością przesiadki w jednym z krajów afrykańskich lub azjatyckich. Na wyspie Nosy Be znajduje się międzynarodowy port lotniczy, obsługujący połączenia z Europy, Azji i innych części świata. Transfer samochodem z lotniska do portu jachtowego zajmuje około 45 minut. 

 

Płatność

 

Cena :  1200  Euro /os - Lagoon 450

               

 

Cena zawiera:

– pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej

– opiekę profesjonalnego skippera

– podstawowe szkolenie żeglarskie  

– pościel, ręczniki

– ponton z silnikiem zaburtowym

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Cena nie zawiera:

– lotów, 

– ubezpieczenie KL, NNW, OC, Bagaż,

– składkę jachtową ( 200E) na :wyżywienie, opłaty portowe,sprzątanie jachtu po rejsie, wstępów do parków narodowych, paliwo do jachtu, dojazdu-  lotnisko  – marina  - hotellotnisko  .Skipper zwolniony ze składki

– wizy

- noclegów w hotelu

- wycieczek fakultatywnych

– własnych wydatków (wycieczki, puby, napoje procentowe)

 Harmonogram płatności:
  • 50% – 1 tydzień od daty rezerwacji

  • 50% – 6 tygodni do rozpoczęcia