Meksyk - Morze Korteza - rejs katamaranem ( 10dni )

Nosy Be-Tanikely-Mamoke-Baie des Russes-Nosy Iranja-Nosy Kalakajoro-Nosy Ovy-Nosy Antanimora-Baramahamay-Nosy Be

1/10

Termin:         18-28.01.2020

Jacht:           Nautitech 46 (2017r.)

                           

Lokalizacja:  La Paz 

 

Zaokrętowanie:

18.01.2020  La Paz

Wyokrętowanie:

28.01.2020 La Paz

Rejs nr: Mx1/09/19

Zatoka Kalifornijska (inaczej Morze Korteza) to duża i wąska zatoka leżąca na wschodnim Pacyfiku, rozpościerająca się wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Meksyku o długości 1200 km. Od zachodu zamyka ją górzysty Półwysep Kalifornijski, a od wschodu - kontynentalne wybrzeże meksykańskie.

Morze Korteza można podzielić na dwie części, które oddziela od siebie zwężenie wyznaczone przez wyspy Angel de la Guarda i Tiburón. Północna część jest stosunkowo płytka, głębokość rzadko przekracza tu 180 m. W południowej części występuje kilka obniżeń, najgłębsze z nich ma ponad 3 tys. metrów. Występują tu jedne z największych pływów na Ziemi - na północnym krańcu poziom wody w zatoce może podnieść się aż o 9 metrów.

 
 

Nosy Tanikely  - co oznacza "wyspę małej ziemi" w Malagasy.

To najmniejsza z wysp archipelagu Nosy Be, ale jednocześnie najbardziej znana. Znajduje się około 20 min. na południe od zatoki Nosy Be. Główna atrakcją wyspy jest populacja żółwi oraz kolonie lemurów. Uroku dodaje również pierścień raf koralowych, który otacza wyspę. Dzięki temu niezwykłemu, podwodnemu pejzażowi jest idealnym miejscem do nurkowania. Ciekawostkę stanowi też fakt, iż wyspa zamieszkiwana jest tylko przez jedną osobą - tamtejszego latarnika.

Mamoke

Spokojna okolica sprawia, że ​​jest to idealne miejsce do zakotwiczenia i odkrywania wyspy wysadzanej drzewami kokosowymi. Dzika przyroda jest ogromna: dzikie świnie, lemury i jeden z najrzadszych ptaków drapieżnych na świecie - Pygargue Madagascar.

Warto wylądować na brzegu aby zrobić sobie zdjęcie przy wodospadzie. Jego przezroczysta i słodka woda zachęca do kąpieli i krótkiego relaksu. Dla bardziej odważnych polecamy przejście przez wodną kurtynę, za którą schowana jest jaskinia. Obowiazkowym punktem programu jest  Russes des Baie.  Nazwa zatoki pochodzi od rosyjskiego statku i jego załogi zagubionej tutaj w okresie wojny 1905 roku z Japonią. Cała załoga zmarła nie wiedząc, że wojna zakończyła się bez nich! Obecnie jest to miejsce zabaw delfinów.

Nosy Iranja

Obowiązkowe miejsce, które trzeba zobaczyć.  Na miejscu raj na ziemi. Bialutki piasek, krystaliczna woda, dwie wyspy połączone pasem białego piasku, ok 2 km, który znika i pojawia się przy okazji odplywów. Można zwiedzić miejscową wioskę ok 600 mieszkańców, latarnię morską,albo popływać na windsurfingu, kitesurfingu lub ponurkować z lokalnym centrum nurkowym. . Oczywiście wszędzie pamiątki. Warto zabrać dużo cukierków dla miejscowych dzieci

Nosy Kalakajoro

Słynie z pięknych piaszczystych plaż i ogromnej rafy koralowej położonej na północ od wyspy.Dalej Nosy Ovy. Jest to największa wyspa archipelagu. W głębi lądu można zobaczyć królewskie grobowce Mahabo, które wznoszą się na szczycie wzgórza. Wędrując przez las deszczowy, można podziwiać bogatą florę i faunę, a także odwiedzić plantację kawy. Rosną tam m.in. drzewa kawowe, awokado, krzewy pieprzowe i drzewo mangowca.Lazurowe wody otaczające wyspę są idealne na nurkowanie z rurką. Znajdują się tutaj również małe punkty gastronomiczne, gdzie można spróbować świeżych ryb i cieszyć się prawdziwą gościnnością okolicznych mieszkańców.  

Baramahamy 

Wyspa jest prawie bezludna, zamieszkała tylko sporadycznie przez nielicznych rybaków. Najpiękniejszy piaszczysty brzeg archipelagu znajduje się po południowej stronie wyspy. Noc warto spędzić w szerokim ujściu rzeki Baramahamay. Ta wspaniała rzeka otoczona jest wzgórzami, bujnymi lasami namorzynowymi, maleńkimi plażami i żyznymi palmami kokosowymi. Wody oferują rafę i nurkowanie z akwalungiem, gdzie można zobaczyć różnorodne kolorowe życie morskie. Można odwiedzić wioskę Marohariva, gdzie mieszkańcy są przyjaźni i lubią handlować świeżo złowioną rybą z żeglarzami. 

 

LAGOON 450

To nowoczesny katamaran, jednostka najlepsza w swojej klasie, bijąca rekordy popularności wśród klientów zarówno indywidualnych, jak i firm czarterowych na całym świecie. Ten luksusowy katamaran polecany jest do żeglowania rekreacyjnego, rodzinnego (również z dziećmi), głównie z uwagi na wyposażenie poprawiające komfort żeglugi i przyjemność z mieszkania na pokładzie jachtu.Katamaran  jest bardzo wygodny i przestronny. Posiada niezwykle nowoczesną sylwetkę, przepiękny design, a materiały wykończenia wnętrza, utrzymane w jasnych tonacjach, zostały dobrane, tak aby nadać świeżości i witalności.Katamaran posiada 4 przestronne kabiny,każda z łazienką z wydzielona toaletą i natryskiem.Siatki i kanapy na przodzie umożliwiają wygodne korzystanie z pokładu w trakcie żeglugi i na postojach.Wygodne kanapy  w kokpicie sprzyjają relaksowi, a stół spożywaniu posiłków na świeżym powietrzu.Katamaran posiada m in: generator prądu,klimatyzację,fabryke wody itp.

1/2
 

Akwen i warunki żeglarskie

Na Madagaskarze panuje klimat równikowy. Temperatura powietrza utrzymuje się przez cały rok na tym samym poziomie ok. 30 stopni C w ciągu dnia. Pora sucha trwa tutaj od kwietnia do października. Pora deszczowa występuje od listopada do marca – temperatura powietrza jest wtedy najwyższa, możliwe są monsuny, temperatura wody wynosi ok. 29 stopni C.

Pasat wieje tutaj od czerwca do listopada. Poza tym okresem, przeważa wiatr zwany l'Avarabez z N-E i Talio z S-W (po południu).

Pora cyklonów przypada na okres od stycznia do marca. Najbardziej narażone jest wtedy wschodnie wybrzeże. Istnieją dwa pływy w ciągu doby (różnica poziomów do 4,5 m).

 

PRZEPISY WJAZDOWE :

Posiadanie wizy jest obowiązkowe dla każdego turysty wjeżdżającego na teren Madagaskaru. Jej uzyskanie jest bardzo proste i śmiało możecie zostawić to na ostatnią chwilę tzn. na „tuż po wylądowaniu” (Antananarywa, Nosy Be). Procedura polega na okazaniu paszportu, uiszczeniu opłaty, czasem dołączeniu dwóch fotografii i przedstawieniu biletu powrotnego. Odpowiednia naklejka zostaje wówczas umieszczona w Waszym paszporcie wraz z potrzebnymi adnotacjami.

Koszt wizy zmienia się co jakiś czas, w październiku 2016 wynosił on 25 euro.

STREFA CZASOWA :

czas polski + 3h lato i +2h zima

JĘZYK :

Porozumiewanie się w języku angielskim może być utrudnione, a często nawet niemożliwe, nie licząc głównych centrów turystycznych. Na wyspie najłatwiej porozumieć się w języku francuskim, który jest tu językiem urzędowym, ale warto znać podstawowe słowa z języka malgaskiego jak np. "fady", czyli "zakaz".

KOMUNIKACJA :

Szczególną ostrożność należy zachować, podróżując środkami transportu publicznego. Możliwość korzystania z kolei jest ograniczona. Można podróżować po kraju samolotami lokalnych linii lotniczych. W Antananarywie można korzystać z licznych taksówek; opłaty nie są zbyt wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem jazdy. W stolicy można wypożyczyć samochód z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach.

WALUTA :

Walutą na Madagaskarze jest frank malgaski (FMG).Wymiany waluty można dokonywać jedynie w bankach i niektórych hotelach.Wywożenie waluty z kraju jest zabronione, dlatego warto zaplanować sobie, ile pieniędzy wydamy.

Przy wjeździe do kraju celnik wręczy nam formularz, w którym musimy zadeklarować dokładną sumę wwożonej waluty obcej, deklaracja taka jest podbijana przez urzędnika, my otrzymujemy jedną kopię.Za każdym razem wymieniając pieniądze w banku lub hotelu, musimy pokazać naszą deklarację, na której wyliczone zostanie, ile pieniędzy wymieniliśmy.

Przy wyjeździe z kraju wypełnioną deklarację przedstawiamy celnikowi.

Karty kredytowe są na Madagaskarze coraz bardziej popularne, jednakże ich używanie w dalszym ciągu nie jest tak powszechne, jak w innych częściach świata.

PRZEPISY WIZOWEE:

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają wysokiej karze więzienia i karze grzywny.

 

Dojazd

Przelot z Europy na Madagaskar trwa około 14-20 h.  Wylatując z Polski musimy liczyć się z koniecznością przesiadki w jednym z krajów afrykańskich lub azjatyckich. Na wyspie Nosy Be znajduje się międzynarodowy port lotniczy, obsługujący połączenia z Europy, Azji i innych części świata. Transfer samochodem z lotniska do portu jachtowego zajmuje około 45 minut. 

 

Płatność

 

Cena :  1200  Euro /os - Lagoon 450

               

 

Cena zawiera:

– pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej

– opiekę profesjonalnego skippera

– podstawowe szkolenie żeglarskie  

– pościel, ręczniki

– ponton z silnikiem zaburtowym

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Cena nie zawiera:

– lotów, 

– ubezpieczenie KL, NNW, OC, Bagaż,

– składkę jachtową ( 200E) na :wyżywienie, opłaty portowe,sprzątanie jachtu po rejsie, wstępów do parków narodowych, paliwo do jachtu, dojazdu-  lotnisko  – marina  - hotellotnisko  .Skipper zwolniony ze składki

– wizy

- noclegów w hotelu

- wycieczek fakultatywnych

– własnych wydatków (wycieczki, puby, napoje procentowe)

 Harmonogram płatności:
  • 50% – 1 tydzień od daty rezerwacji

  • 50% – 6 tygodni do rozpoczęcia