top of page

Jak spakować się na rejs

Gdy przychodzi czas pakowania się w podróż, niemal każdy staje przed szafą i czuje się zagubiony. Co mam zabrać? - z takim pytaniem spotykamy się bardzo często. Podpowiadamy na czym się skoncentrować.Walizka czy torba sportowa

Jak zawsze prawda leży gdzieś po środku. Najwygodniejsza będzie miękka walizka na kółkach, którą da się złożyć po rozpakowaniu. Dzięki temu będziemy mieć więcej wolnego miejsca w kajucie.

Należy pamiętać też o jej wymiarach. Każda z linii lotniczych czy autokarowych podaje maksymalne wymiary bagażu, które są zależne od taryfy jaką wykupiliśmy. Informacje o wymiarach bagażu w poszczególnych liniach znajdziecie na naszej stronie w zakładce Praktyczne linki.


Odzież

Wybór odzieży zależny jest przede wszystkim od terminu i miejsca w jakie się wybieramy, a jej ilość od limitów bagażu. Inna odzież będzie potrzebna w zimie na Zanzibarze, inna w lecie na Spitsbergenie, a jeszcze inna na majówce w Grecji. Jedno co łączy wybór odzieży w różne rejony świata, to wygoda i swoboda ruchów.

Ekstremalne warunki zostawiamy wytrawnym żeglarzom. My zabieramy Was tam gdzie jest słońce, więc na nasz rejs, oprócz t-shirtów, krótkich spodenek i strojów kąpielowych, przyda się odzież nieprzemakalna. Nie trzeba kupować od razu profesjonalnego sztormiaka, wystarczy cienka kurtka wodoodporna. Wszędzie może zacząć padać deszcz, a wtedy różnica temperatur będzie mocno odczuwalna również w tropikach, dlatego też warto zabrać długie spodnie i t-shirt lub koszulę z długim rękawem ewentualnie cienką bluzę (zdadzą egzamin również jako ochrona w dzień przed mocnym słońcem, wieczorem przed komarami, przed chłodem w klimatyzowanym samolocie).

Wygodne buty do chodzenia po jachcie też się przydadzą. Powinny być pełne, ale i przewiewne oraz na białej podeszwie. Sprawdzają się tekstylne tenisówki, sznurowane lub wsuwane. Dodatkowo pakujemy klapki lub sandały odporne na działanie wody oraz buty do wody, bo rafy potrafią mocno poranić stopy.

Jeśli w ofercie jest pobyt w hotelu, to można spakować również odzież mniej sportową, ale i wówczas kierujmy się przede wszystkim wygodą, więc szpilki i smokingi zostawmy w szafie.


Akcesoria

Nie zapomnijmy o takich rzeczach jak okulary przeciwsłoneczne, ładowarka do telefonu czy aparat fotograficzny. Przydatne będą różne zapinki, linki, lub sznureczki, do przymocowania wyżej wymienionych akcesoriów.

Czas na jachcie, to dobra okazja do nadrobienia zaległości w lekturze, więc zabieramy również książki. Natomiast dla wędkarzy jest to świetna okazja na połowy egzotycznych ryb, a do tego przyda się sprzęt do wędkowania morskiego.

Ponieważ różnorodność podwodnej przyrody stoi otworem na co dzień, więc pakujemy też sprzęt do snurkowania.


Apteczka

Na pewno w apteczce powinny znaleźć się leki jakie przyjmujemy stale. Ich ilość należy wziąć z kilkudniowym zapasem. Pakujemy też środki opatrunkowe, gaziki dezynfekujące, środek na oparzenia słoneczne, talk lub krem na odparzenia, leki na przeziębienia i przeciwbólowe. Nasz zaprzyjaźniony lekarz doradza zabrać również Furaginę i leki na zatrucia pokarmowe. Nie zapominamy o repelentach.

W kwestii leków przeciwdziałających ewentualnej chorobie morskiej, najlepiej skontaktować się z lekarzem, który przepisze odpowiedni lek. Te sprawdzone przez nas w dziesiątkach rejsów, są jedynie na receptę (np. Torecan, Cinarizinum). Jeśli jednak nie mamy już czasu na wizyty u lekarza, można zaopatrzyć się w leki na chorobę lokomocyjną dostępne bez recepty.

Zanim wpadniecie w panikę na hasło choroba morska, chcemy abyście wiedzieli, że na naszych rejsach bierzemy pod uwagę przede wszystkim waszą wygodę i staramy się wybierać terminy wyjazdów tak, aby rejs był przyjemny, a "ryzyko bujania" minimalne.


Na zakończenie

Jeśli wyjazd jest do ciepłych krajów, a u nas jest zimno, to pakując się pamiętajmy, aby do bagażu podręcznego spakować zestaw letniej odzieży i klapki do przebrania przed wyjściem z samolotu. Natomiast wracając do kraju weźmy do torby podręcznej kurtkę, długie spodnie i ciepłe buty.

Comments


bottom of page