rejs na katamaranie + safari i pobyt w hotelu
Tanzania - Zanzibar 

 


Ilość dni: 10 lub 14 dni

Rejs 7 - 10 dni
Jacht:            katamaran               
Lokalizacja:   
Marina Azam
              

Pobyt stacjonarny 2 - 7 dni
Hotel:             ***/****
Lokalizacja:   Stone Town
 
  od 7800,00 zł /os

Zanzibar to wyspa Tanzanii położona na Oceanie Indyjskim. Tą samą nazwą określa się archipelag trzech wysp, w skład którego wchodzą Pemba, Mafia oraz wiele mniejszych wysepek.
To raj na Ziemi oszałamiający wonią przypraw i niebiańskimi widokami. Tropikalny klimat, nieskazitelnie białe plaże oblewane przez szmaragdowe morze oraz urzekająca fauna i flora sprawią, że egzotyczne wakacje na Zanzibarze na długo pozostaną w pamięci. Zanzibar to  miejsce, gdzie stykają się cztery kultury: arabska, indyjska, europejska i afrykańska. Tą niezwykłą mieszankę doskonale widać w wpisanym na listę UNESCO Kamiennym Mieście. W Stone Town poznamy bogatą historię i kulturę wyspy oraz odkryjemy jej największe zabytki. Kręte uliczki i kolorowe bazary przeplatają się tutaj z perłami architektury takimi jak: pochodzący z XVII w. fort arabski, ruiny pałacu Bargasha, czy Dom Cudów.

 

Atrakcje

Zanzibar, choć nie jest dużą wyspą, oferuje naprawdę spory wybór atrakcji. To fascynujący zakątek, który sprosta wyszukanym oczekiwaniom turystów. Różnorodność wyspy umożliwia podziwianie nie tylko zabytków kultury ale również niezwykłej natury. Kusi przede wszystkim bajkowymi plażami oraz lazurowymi wodami Oceanu Indyjskiego. Wyspa przepełniona aromatem goździków, cynamonu i mnóstwem innych przypraw zaprasza, aby odkryć jej smaki.

 

Co warto zwiedzić:

 

Stone Town

Stolicą wyspy jest miasto Zanzibar zaś jego historyczną dzielnicą Stone Town (Kamienne Miasto), które jest jednocześnie jedną z największych atrakcji. To swoista mieszanka kultury afrykańskiej, arabskiej, indyjskiej i europejskiej usytuowana w krętych uliczkach, przy których znajdują się główne atrakcje historyczne oraz niezliczone sklepiki i stragany. Tutejsze ulice są tak wąskie i kręte, że nie przejedzie nimi samochód, a jedynie rower i motocykl. Najlepiej jednak przemierzać je piechotą.

Większość zabudowy starówki powstała w połowie XIX w., a do jej budowy użyto przede wszystkim skamieniałej rafy koralowej – budulec łatwy tutaj w pozyskaniu, ale nietrwały. Spora część tych leciwych budynków jest mocno zniszczona i zdarza się, że ulegają zawaleniu. Tak było m.in. z Domem Cudów (ang. House Of Wonder), oficjalnym pałacem sułtańskim, powstałym w 1883 roku, który zawalił się częściowo z końcem 2020 r. podczas prowadzonych tam prac remontowych (ma zostać odbudowany). Nie ucierpiało Muzeum pałacowe i dalej można je zwiedzać.

Goszcząc w Stone Town, koniecznie trzeba też zobaczyć Stary Fort, strzegący niegdyś miasta przed wrogimi najeźdźcami oraz dom Tippu Tipa, głównego XIX-wiecznego handlarza niewolników. Zanzibar był bowiem w przeszłości jednym z głównych punktów handlu żywym towarem w Afryce Wschodniej. Pamiątką po tej niechlubnej historii są też pozostałości po tutejszym Targu Niewolników. Co ciekawe, po tym, jak niewolnictwo zostało na Zanzibarze zakazane, wzniesiono w tym miejscu Anglikańską Katedrę.

Stone Town warto zwiedzić także wieczorem. Na promenadzie usytuowanej wzdłuż wybrzeża, w okolicach Domu Cudów, rozkładają się wtedy setki straganów z tanim jedzeniem. Królują ryby i owoce morza wyłowione w trakcie dziennych połowów. To istny raj dla smakoszy!

Muzeum Freddiego Mercurego

Jedną z atrakcji Kamiennego Miasta jest znajdujące się tu muzeum Freddiego Mercurego, słynnego wokalisty Queen. Urządzono je w miejscu, gdzie Farrokh Bulsara (jak pierwotnie nazywał się ten artysta) przyszedł na świat 5 września 1946 roku, jako kolejne dziecko imigrantów z indyjskiego Gudźaratu, wyznających zaratusztrianizm.

Prison Island

Więzienie, które jednak nigdy nie służyło swojemu pierwotnemu przeznaczeniu – przez lata było to centrum izolacji chorych na żółtą febrę. Jednak tym, co przyciąga tu turystów, nie jest owa budowla, lecz gigantyczne żółwie Aldabra. W tutejszym rezerwacie można podziwiać oraz karmić te ogromne gady. Wybrzeże Prison Island to również doskonałe miejsce do snurkowania.

Jaskinie w Mangapwani

Mniej więcej 25 km na północ od stolicy wyspy, przy drodze biegnącej wzdłuż wybrzeża, znajduje się niewielka miejscowość Mangapwani. Na jej obrzeżach mieści się Jaskinia Niewolnicza, w której nocą przetrzymywano zniewolonych ludzi, pracujących za dnia na okolicznych plantacjach. Okolica bogata jest zresztą w zabytki po tych mrocznych czasach w dziejach wyspy i warto ją zwiedzić. 2 km dalej znajduje się druga jaskinia, w której przetrzymywano niewolników, ale ta została już wykuta przez człowieka. Przy samym wybrzeżu w miejscowości stoją dwa baraki wkopanie w ziemię, tak że wystaje z nich jedynie dach z otworami, którymi do środka dostawało się świeże powietrze. Ich potoczna nazwa to Komnaty Niewolników. W Mangapwani handel niewolnikami kwitł nawet po tym, kiedy w 1873 r. na wyspie zabroniono niewolnictwa.

Park Narodowy Jozani i jego atrakcje

Park  składa się z dwóch części – śródlądowej i nadmorskiej. W pierwszym przypadku warto się wybrać na spacer, koniecznie z miejscowym przewodnikiem, który fachowo opowie nam o gatunkach roślin i drzew wyrastających w tutejszym lesie, a także wyjaśni, do czego miejscowa ludność je wykorzystywała. Cześć nadmorska parku to wyprawa po kładkach przez nadbrzeżne grzęzawiska, gdzie z kolei można zaobserwować różne gatunki drzew namorzynowych (inaczej mangrowi), które znakomicie radzą sobie z zasoloną wodą

 

Dodatkowo: Centrum Motyli (Zanzibar Butterfly Center),Farma z przyprawami oraz Plantacje alg.

 

Jachty

 

LEOPARD 48

Posiada przestronny przedni kokpit zapewniający bezpośredni dostęp do salonu, co stanowi wyjątkowe rozwiązanie. Wygląd zewnętrzny tego katamaranu charakteryzuje się również obszernym kokpitem rufowym wraz ze stolikiem. Znajdująca się na podwyższeniu sterówka zapewnia doskonałą widoczność panoramiczną, dzięki czemu można swobodnie manewrować na morskich wodach. Kambuz wyposażony jest w najlepsze w swojej klasie urządzenia, zapewnia przestronne miejsce do przygotowywania posiłków i wiele innych udogodnień. Katamaran  ten oferuje również mnóstwo przestrzeni wewnątrz. Jego wnętrze sprawia, że żegluga jest nie tylko świetną zabawą, ale także bardzo wygodna. Jego nowoczesna linia i otwarta zabudowa ustanowiły nowe standardy dla nowoczesnych katamaranów.