top of page

 Wrzesień w Chorwacji - 
Krk, Rab, Silba, Molat, Losinj, Ilovik (7dni)

trasa i termin
Rejs nr: IT16/09/22C

Rejs nr: Ch1/09/22/Is/Kgr

Termin:         24.09 - 01.10.2022

Jacht:            Lagoon 40 (2020)
                            

Lokalizacja:  Marina Punat


Zaokrętowanie:    24.09.2022 
Wyokrętowanie:   01.10.2022 

    

Zapytaj o rejs

Zapraszamy na rejs w pięknej i łatwo dostępnej Chorwacji. Malowniczość chorwackiego wybrzeża  jest urozmaicona ponad 1100 wyspami, które wspaniale komponują się z błękitem morza.
Malownicze i zaciszne zatoczki stwarzają doskonałe warunki do odpoczynku.  Chorwacka  część Adriatyku, to wspaniałe krajobrazy oraz klimatyczne maleńkie miasta i wioski rybackie, a także zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niezapomnianych wrażen kulinarnych dostarcza także bałkańska kuchnia.

  

Najlepsza pora na wyjazd do Chorwacji to miesiące poza szczytem sezonu turystycznego. Maj, czerwiec, wrzesień i wczesny październik. Natomiast lipiec i sierpień, to miesiące wyłącznie dla osób kochających upały, coraz częściej przekraczające 30 st C.

atrakcje

Atrakcje

 

KRK 

Jest największą wyspą Adriatyku, na którą możemy wjechać po moście Krk (Krčki most). Głównymi miejscowościami wyspy są Krk, Punat, Malinska, Vrbnik, Omišalj i Baška.Wyspa była zasiedlana od najdawniejszych czasów, niegdyś znajdowało się tutaj rzymskie osiedle Curiculum.

Słowianie przybyli w te tereny w VI – VII wieku.Głównym miasteczkiem i stolicą wyspy jest Krk. Miasto Krk było już znane za czasów rzymskich (na Starym Mieście znajduje się dawne rzymskie Forum – Vela placa), a średniowieczne mury z XII wieku możemy oglądać do dzisiaj. Wizytówką miasta są z pewnością Katedra Wniebowzięcia NMP oraz kościół św. Kwiryna z przełomu X/XI wieku. Miasto przyciąga piękną przystanią i nadmorskim deptakiem, którym można spacerować bez końca. Krk otaczają potężne mury, wzniesione w 1407 roku za czasów panowania rodu Frankopanów. Miasteczko charakteryzuje się piękną starówką ze starymi domami patrycjuszy, pałacem biskupim i wznoszącym się nad morzem zamkiem Frankopanów.

Na południowym krańcu wyspy, w miejscowości Baška, czeka na nas dwukilometrowa piaszczysto – żwirowa plaża. Jest to jedna z najpiękniejszych plaż w Chorwacji. Baška to obecnie piękna, letniskowa miejscowość. Wyróżniają ją malownicze plaże, romańska starówka i bogata oferta turystyczna. Baška i okolice, to również atrakcyjne miejsce dla lubiących aktywny wypoczynek. Znajduje się tu wiele szlaków pieszych, rowerowych i wspinaczkowych.

RAB

Jedna z popularniejszych wysp w Zatoce Kvarner. Południowa część; skalista i pozbawiona roślinności, znacznie różni się od części zachodniej, zielonej i żyznej. W północnej części świetne, piaszczyste plaże, zwłaszcza w zatoce Lopar i na półwyspie Kalifront. Duże nasłonecznienie, łagodny klimat, tradycyjna, chorwacka kultura to niezaprzeczalne walory wyspy. Koniecznie należy odwiedzić średniowieczne miasto Rab ze starówką ulokowana na waskim półwyspie  i duży kompleks parkowy Komrčar.


SILBA

Malownicza, wąska i nizinna wyspa znajduje się w północno-zachodnim Archipelagu Zadarskim. Wybrzeże wyspy otaczają liczne zatoki i piaszczyste, w większości płytkie małe zatoki. Wyspa jest zamieszkała od czasów rzymskich. W roku 1091 stała się własnością Klasztoru Zadarskiego, w 15. stuleciu przeszła pod panowanie Wenecji, a w roku 1852 została odkupiona od ostatniego właściciela przez miejscowych obywateli.
Jedyna osada na wyspie o tej samej nazwie, rozwinęła się w najwęższej części wyspy w 16. stuleciu. Ma żwirowe i piaszczyste plaże. W pobliżu osdady rozciągają się lasy w których spotkać można stada dzikich owiec. W 17. i 18. stuleciu Silba była miastem marynarzy i właścicieli żaglowców. W 2. połowie 19. stulecia Silba straciła na znaczeniu. W osadzie znajdzuje się kilka ciekawych zabytków: kościół Św. Marka z roku 1637, kościół Naszej Panny z Carmelu z roku 1660 i wieża wartownicza Toreta z roku 1872.

MOLAT

Niewielka wyspa w archipelagu Zadarskim. Położona między znajdującą się po stronie północnej wysepką Ist. Od strony południa sąsiaduje z Dugim Otokiem i małymi wysepkami takimi jak Otok Tun Veli i Otok Zverinac. Na krańcu północnym w sporej zatoce znajduje się osada Zapuntel. Nosi ona taką samą nazwę jak cieśnina między wyspą Ist a Molat. Liczne zatoczki i piaszczyste plaże przyciągają tu turystów.

LOSINJ

Mali Losinj to największe miasto i ośrodek turystyczny na wyspie Losinj. Na  przełomie XIX i XX w. było znanym kurortem uzdrowiskowym wśród Habsburgów. Z tego okresu pochodzą wille i niezwykle malowniczy park, położone w najpiękniejszej części miasta, nad zatoką Čikat. Niezwykle łagodny klimat i śródziemnomorska roślinność oraz urokliwa, nadmorska promenada skłaniają do spacerów i turystyki rowerowej. Wyspa jest znanym centrum turystyki jachtowej. Nowoczesne i luksusowe hotele zapewnią świetny wypoczynek. Zobaczymy tutaj zlokalizowane w uroczym porcie białe domy z czerwonymi dachami i kościół z górującą nad miastem dzwonnicą, kościół św. Marcina z XIV-XV wieku, kościół Maryi Panny (Mala Gospa) z małym ryneczkiem od frontu. Znajdują się tu relikwie św. Romulusa, Piperata - muzeum malarstwa z XVIII w., Čikat - półwysep pełen secesyjnych willi i pięknych ogrodów. Koniecznie trzeba wybrać się na zwiedzanie miasteczka Osor.

ILOVIK

Na końcu archipelagu, w kolebce jaką tworzy Lošinj, leży wyspa Ilovik. Ze względu na swoje położenie, ten śródziemnomorski rarytas na granicy północnego i środkowego Adriatyku jest dobrym wyborem dla żeglarzy. Znany również jako wyspa kwiatów ze względu na bujną śródziemnomorską roślinność, palmy, oleandry, eukaliptusy, a jedyne miasteczko na wyspie, które także nosi imię Ilovik, zdobią żywe barwy, piękne kamienne domy i rybackie tradycje. Idylliczne krajobrazy oferuje także południowa strona wyspy z łagodnymi zatokami, a zwłaszcza piękna zatoka Paržine, piaszczysta piękność, w której odkryto pozostałości starożytnego wraku statku.

SUPETARSKA DRAGA (Rab)

Supetarska Draga to wieś na wyspie Rab położona w głębokiej zatoce. Ma około 1000 mieszkańców i administracyjnie należy do miasta Rab. Historia tego miasteczka sięga czasów starożytnych, podobnie jak w sąsiednim mieście Rab, obszar ten był zamieszkany przez Rzymian. Wśród ważnych zabytków warto zobaczyć kościół św Piotra z 11. wieku, jedyną zachowaną pozostałość dawnego opactwa benedyktyńskiego. Dziś Supetarska Draga jest spokojną miejscowością turystyczną, lubianą przez turystów za jej piaszczyste plaże, zalesione otoczenie i kilka niezamieszkałych wysepek z pięknymi plażami, które znajdują się tuż przy jej brzegu. 

jachty

Jachty 

 

LAGOON 40

Lagoon 40 z powodzeniem zastąpił katamarany Lagoon 39. Przeniesiono tu wiele rozwiązań z Lagoon 42. 
Duży kokpit pomieści nawet 12 osób. Zabudowa jest jasna, a duże okna wpuszczają do wnętrza dużo naturalnego światła, dzięki czemu wewnątrz ma się wrażenie swobody, komfortu i przestrzeni.

Lagoon 40 nie jest może rewolucyjną koncepcją, ale jest elegancki i dobrze przemyślany.
Układ kabin: 4 kabiny 2 os. (DBL) z łazienkami (1 z łazienek ogólnie dostępna)


UWAGA: Zamieszczone w ofertach zdjęcia jachtów mają charakter poglądowy modelu i nie są rzeczywistymi zdjęciami wybranego jachtu.

Modele poponowanych jachtów mogą ulec zmianie na jachty o porównywalnych parametrach.

akwen
warto wiedzieć

Akwen

 

ADRIATYK

To północne odgałęzienie Morza Śródziemnego, które rozdziela Półwysep Apeniński od Bałkańskiego. Stanowi mniej więcej jedną piątą powierzchni Morza Śródziemnego, z którym połączony jest Cieśniną Otranto na południu. Północna część Adriatyku nie jest głęboka, sięga 50 m. Maksymalną głębokość - około 1.230 m - osiąga w rejonie na południe od Zatoki Kotorskiej. Adriatyk należy do cieplejszych mórz, ale na jego powierzchni są notowane duże różnice temperatur. W zimie spada ona do 7-11°C, wiosną wzrasta do 20-23°C, a latem osiąga 26-27°C. Ciepłe wody i szerokie piaszczyste plaże sprawiają, że jest ono doskonałym miejscem na letni wypoczynek. Jeśli szukamy pięknych plaż, to na wybrzeżu chorwackim mamy ich duży wybór zarówno na ladzie jak i wyspach, których Chorwacja posiada ponad 1100.

Warto wiedzieć

PRZEPISY WJAZDOWE:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jednak nie należy do strefy Schengen, więc na granicach, również tych z innymi krajami UE obowiązuje kontrola graniczna. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Chorwacji do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. 
Osoba przyjeżdżająca z małoletnim dzieckiem, niebędąca jego prawnym opiekunem, powinna posiadać przy sobie pisemną zgodę opiekunów prawnych do sprawowania opieki (nie musi być notarialnie poświadczana). Zgodę można sporządzić samodzielnie w języku chorwackim lub angielskim. 

Turyści podróżujący w granicach Unii Europejskiej nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów, pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży. Przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:

  • 800 papierosów

  • 200 cygar

  • 1 kg tytoniu

  • 10 litrów spirytusu

  • 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto)

  • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)

  • 110 litrów piwa.

Należy zgłosić przy odprawie celnej wwóz pieniędzy o wartości powyżej 10 tys. EUR.

W tranzycie przez kraje nienależące do Strefy Schengen obowiązują inne limity.​

Więcej informacji na stronach:

Informacje dla podróżujących - Polska w Chorwacji - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Oficjalna strona Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej | Croatia.hr

Re-open EU (europa.eu)

PRZEPISY COVID:

Nie ma ograniczeń wjazdowych związanych z epidemią Covid. Nie są wymagane testy. Na kwarantannę kierowane są jedynie osoby chore na Covid, natomiast nie są nią objęte osoby zamieszkujące z chorym. Nie ma wymogu okazywania certyfikatów szczepień.

(informacje wg stanu na dzień 17.07.2022)

Więcej informacji aktualizowanych na bieżąco:

Najczęściej zadawane pytania — koronawirus COVID-19 w Chorwacji | Croatia.hr

Koronavirus – najnovije preporuke | Hrvatski zavod za javno zdravstvo (hzjz.hr)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji - Wyniki wyszukiwania (gov.hr)

Službena stranica Vlade za pravodobne i točne informacije o koronavirusu

STREFA CZASOWA:

tak jak w Polsce (czas letni i zomowy)

JĘZYK:

chorwacki

WALUTA:

kuna 

POGODA (aktualnie):

dojazd

Dojazd

1. grupowy:
- autokarem na trasie Nowy Sącz - marina Punat -Nowy Sącz (dodatkowo płatny)
2. własny:
- samochodem osobowym,

- loty liniami rejsowymi z Krakowa do Rijeki przez Monachium lub Dusseldorf. Z lotniska do mariny dostać się można wynajętym transferem lub komunikacją publiczną.

płatność

Płatność

 

Cena: kalkulowana indywidualnie, w zależnosci od klasy jachtu

 

W cenie:

  • pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej

  • opiekę profesjonalnego skippera

  • podstawowe szkolenie żeglarskie

  • ubezpieczenie podróżne KL, NNW - zgodnie z ofertą TU EUROPA  World Travel Standard

  • pościel

  • ponton

  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

W cenie nie ujęto:

  • dojazdu do mariny, biletów lotniczych i transferów,

  • składki jachtowej na wspólne wyżywienie, opłaty portowe, paliwo do jachtu, silnik zaburtowy do pontonu, sprzątanie jachtu po rejsie, wstępy do parków narodowych, podatki lokalne i turystyczne, ubezpieczenie kaucji; koszty te opłacane  będą ze wspólnej kasy jachtowej (dot. tylko rejsu); sugerowana składka ok. 200 EUR / osobę (skipper nie opłaca składki)

  • własnych wydatków (wycieczki, puby, napoje procentowe)

Harmonogram płatności:
  • 50% – 3 dni od daty rezerwacji

  • 50% – 4 tygodnie do rozpoczęcia

FAKTURY VAT dla przedsiębiorcy: Przypominamy, że zmiana zasad wystawiania faktur obliguje kupującego do podania numeru NIP w momencie zapłaty. Paragon bez NIP traktowany jest jako zakup dla celów prywatnych, dlatego też prosimy o wpisywanie w treści przelewu, poza symbolem rejsu, również numeru NIP w celu uniknięcia nieporozumień.
Brak NIP w treści przelewu skutkuje wystawieniem paragonu dla osoby prywatnej i nie będzie możliwe wystawienie do niego faktury na podmiot gospodarczy.
​​

Powyższa oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego,

a dane w niej zawarte mają jedynie charakter informacyjny i mogą ulec zmianie.

bottom of page