top of page

MEKSYK

początek
mexico-26989_1280 (1).png
mexico-26989_1280 (1).png

 

Meksyk - 

państwo w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południowym wschodzie).

Meksyk ze względu na dużą powierzchnię i zróżnicowanie topograficzne cechuje się różnorodnością klimatyczną. W La Paz jest słonecznie przez większość roku, co czyni go idealnym miejscem na wakacje niezależnie od pory roku. Lata są suche, a średnia temperatura wynosi 34°C. 

Wody wokół Półwyspu Kalifornijskiego obfitują w wiele gatunków cennych ryb oceanicznych. Bogata fauna Morza Corteza pozwala na obserwcaję m.in. płetwala błękitnego (I-III), wieloryba szarego (XII-III), czy też rekina wielorybiego (X- IV). Spotkamy tu również żółwie, uchatki, płaszczki, a w pobliżu wyspy Espiritu Santo znajdują się stanowiska nurkowe, gdzie można podziwiać rafę koralową. Nic dziwnego, że Jaques-Yves Cousteau, ze względu na niesłychaną bioróżnorodność, nazwał Morze Corteza Akwarium Świata. Akwen ten wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po drugiej stronie kontynentu, znajduje się Cancun. Kurort turystyczny na Półwyspie Jukatan położony jest w pobliżu dżungli oraz niedaleko Riwiery Majów, gdzie mozna podziwiać zabytki takie jak Chichen Itaza czy Tulum. 

 

Powierzchnia Meksyku: prawie 2 mln km² (14. na świecie)

PROGRAM 13 dni + czas lotów (możliwość dowolnej modyfikacji)

 

DZIEŃ 1 (sb)

Przylot do La Paz, transfer do mariny, zaprowiantowanie jachtu, zaokrętowanie ok. 17:30.

 

DZIEŃ 2-7 (nd-pt)

Rejs katamaranem po Morzu Corteza.

DZIEŃ 8 (sb)

Około 9:00 zdanie jachtu, transfer na lotnisko, wylot z La Paz, przesiadka w Mexico City, przylot do Cancun,transfer z lotniska do hotelu, zakwaterowanie w hacjendzie/hotelu. Obiadokolacja. Czas wolny.

DZIEŃ 9 (nd)

Śniadanie w hotelu. Wyjazd na wycieczkę Tajemnice Majów: Chichen Itza - Valladolid – Cenota 

Przejazd do stolicy nowego Państwa Majów, obecnie na liście Siedmiu Nowych Cudów Świata – Chichén Itzá. Zwiedzanie zespołu architektonicznego: Obserwatorium Astronomiczne, Święta Cenota, Boisko do Gry w Pelotę, Ołtarz Czaszek, Świątynia Wojowników, Piramida Kulkulkana, itd. Kąpiele i wypoczynek w naturalnym wapiennym basenie, cenote. Wizyta na majańskim targu i w prywatnej rękodzielniczej wytwórni tequili. Degustacja srebrnej, złotej i bursztynowej tequili. Spacer po kolonialnej starówce magicznego miasta Valladolid, czas wolny pośród kafejek i galerii. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Czas wolny.

DZIEŃ 10 (pn)

Śniadanie w hotelu. Wyjazd na wycieczkę Majański Temazcal - Tulum

Wizyta w położonym nad brzegiem Morza Karaibskiego starożytnym porcie Majów – Tulum. Zwiedzanie Świątyni Fresków, Świątyni Zstępującego Boga, Świątyni Wiatru i położonego na stromym klifie nad turkusowymi wodami Pałacu. Udział w ceremonii tradycyjnego szałasu potów, Temazcal. Ognisko i światła pochodni, dźwięki rdzennych instrumentów i polewane wodą z ziołami rozgrzane kamienie pozwolą poznać i poczuć przesiąkniętą autentyzmem, jedną z najbardziej żywotnych tradycji starożytnego Meksyku. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Czas wolny.

DZIEŃ 11 (wt)

Śniadanie w hotelu. Wyjazd na wycieczkę W domu kapłana Majów - Coba.

Przejazd do zagubionych w jukatańskiej dżungli ruin starożytnego miasta Cobá. Spacer oraz jazda rykszami po tropikalnym lesie, zwiedzanie Świątyń, Boiska do Gry w Pelotę, Zespołu Malowideł oraz najwyższej na Półwyspie Jukatan Wielkiej Piramidy. Przejazd do majańskiej wioski z porzuconymi w selwie piramidami i maleńkim cmentarzem. Wizyta w rodzinnym domu kapłana i uzdrowiciela, który pokaże nam kolekcję instrumentów muzycznych oraz kalendarzy. Degustacje miodu dzikich pszczół z przydomowej pasieki. Tradycyjny obiad z pieca ziemnego pib. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. 

DZIEŃ 12 (śr)

Śniadanie w hotelu. Czas wolny. Obiadokolacja.

DZIEŃ 13 (cz)

Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko Cancun. Wylot z Cancun do Polski (w zależności od opcji lotu bezpośrednio do Europy, lub z przesiadką w Mexico City).

Do długości pobytu nalezy doliczyć 1 lub 2 dni w zalezności od wybranej opcji lotów. 

Jeśli przelot obejmuje długi postój w Mexico City istnieje możliwość zorganizowania wycieczki do Teotihuacan, Bazyliki Matki Boskiej z Guadalupe, Stare Miasto MC (5-10 h).

Powyższy plan pobytu można modyfikować w zalezności od potrzeb firmy. Można go skrócić maksymalnie do 7 dni (sb-sb) (+ czas lotów).

program
atrakcje
Atrakcje 

 

La Paz

Najbardziej meksykański kurort na półwyspie z dużym portem znajdującym się w głębi podkowiastej zatoki. Nazwa miejscowości „pokój” idealnie oddaje cichą i spokojną atmosferę, którą najlepiej jest delektować się na przyjemnych, dobrze zagospodarowanych plażach, wzdłuż których rozciąga się spacerowy deptak pełen tawern. Ponieważ w mieście prężnie działa port, również baza żeglarska jest doskonale rozwinięta, a na turystów czeka szeroka oferta wypraw nurkowych, wędkarskich i kajakowych. Blisko brzegu znajduje się kilka wysp pełnych ustronnych plaż, niezwykłych widoków i jaskiń, w których piraci ukryli swoje skarby. Wyprawa w takie miejsce jest doskonałą alternatywą dla biernego wygrzewania się na plaży. W okolicy usianej kaktusami pierwsi pojawili się hiszpańscy konkwistadorzy, chociaż ludność zadomowiła się tam na stałe, gdy powstały pierwsze misje religijne. Po okresie krzewienia chrześcijaństwa pozostała katedra Nuestra Senora de la Paz zwrócona w stronę Plaza Constitucion – placu łączącego się z kilkukilometrową promenadą spacerową. W mieście działa interesujące Muzeum Archeologiczne, miejski teatr Teatro de la Ciudad, a także Akwarium przybliżające zwiedzającym faunę i florę Zatoki Kalifornijskiej. Ciekawym miejscem jest Rezerwat Kaktusów z zaskakującą ilością roślin oraz muzeum poświęcone pustynnym gadom i nie tylko. Najlepsze plaże można znaleźć na północy miasta – najpopularniejsze są Playa Pichilingue i El Tecolote, z kolei do bardziej ustronnych i dziewiczych należą Punta Coyote i San Evaristo.

Espíritu Santo

Wyspa w Zatoce Kalifornijskiej. Od Isla Partida oddziela ją wąski kanał, który przy odpowiednim przypływie jest czasami na tyle płytki, że można przez niego przejść. Espíritu Santo to dwunasta co do wielkości wyspa w Meksyku. Nikt nie zamieszkuje wyspy. Obszar ten jest chroniony jako część Area de Protection de Flora y Fauna - Islas del Golfo de California i jest ważnym celem turystyki ekologicznej. UNESCO ogłosiło wyspę chronionym rezerwatem biosfery, a plaża Ensenada Grande na Isla Partida została uznana przez The Travel Magazine za najpiękniejszą plażę w Meksyku. Dzięki białemu piaskowi, turkusowej wodzie. Przypływając na wyspę, można spodziewać się stad delfinów, pływających w pobliżu powierzchni, lwów morskich, a nawet wielorybów. Tu pod koniec XIX wieku powstała pierwsza na świecie farma ostryg perłowych, produkująca ogromne ilości pereł. Obecnie w tym miejscu osiedliła się ogromna kolonia fregat . Warto się zatrzymać, by je zobaczyć.

Isla San Jose

Wyspa w Zatoce Kalifornijskiej, na wschodnim wybrzeżu półwyspu Baja California. W Pointe Salina, mniej więcej w połowie zachodniej części wyspy, znajduje się opuszczona kopalnia soli ze starymi budynkami i wyposażeniem. Isla San Jose ma kilka niesamowitych szlaków turystycznych, w tym jeden, który przecina całą wyspę. Osiągnięcie wysokiego punktu na wyspie z rozległymi widokami na lazurowe Morze Corteza, być może z wielorybami  w oddali, może wyzwaniem dla osób lubiących spacery.

Isla Monserrate

Jest jednym ze skarbów przyrody wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w kategorii „Wyspy i obszary chronione Zatoki Kalifornijskiej”, Wyspa oferuje idealną przestrzeń do uprawiania różnych sportów wodnych, w szczególności uprawiania kajakarstwa, snorkelingu i nurkowania, a oferując wspaniałe krajobrazy jest równiez celem pasjonatów fotografii. Ze względu na swoje położenie geograficzne z tej wyspy można docenić imponujący i piękny krajobraz Sierra de la Giganta. Warto również odwiedzić latarnię morską.

Loreto

Było pierwszym hiszpańskim miastem kolonialnym na Półwyspie Baja i domem wielu misjonarzy jezuickich i franciszkańskich. Można rzucić okiem na przeszłość miasta, spacerując po brukowanych uliczkach otoczonych kolonialną architekturą w jego centrum . Mission Loreto to kościół, który stoi nad miastem od końca XVII wieku. Istnieje również kilka innych historycznych miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w Loreto, takich jak kopalnie soli na Isla Carmen, misja San Javier i Muzeum Misji Jezuitów. Jedzenie w Loreto  jest wyśmienite, zawiera więcej lokalnych i mniej przetworzonych składników. Będąc daleko od dużego miasta, wielu szefów kuchni uprawia własne przyprawy i polega na lokalnie produkowanych owocach, warzywach, mięsach i owocach morza a firma browarnicza El Zopilote stała się ulubionym miejscem degustacji piw rzemieślniczych przez mieszkańców i gości. To miasto bardzo polecane w przewodnikach turystycznych tej części Meksyku.

Isla Carmen

Znajduje się  około dziewięciu mil na wschód od Loreto.Historia Isla del Carmen w zasadzie obraca się wokół złoża soli znajdującego się na północnym krańcu wyspy, na obszarze zwanym Bahia Salinas. Dzisiaj pozostały jedynie ruiny tego miejsca a jedynymi mieszkańcami wyspy są strażnicy i przewodnicy.Wyspa jest miejscem ochrony rodzimej fauny i flory. W 1995 roku rozpoczęto program odbudowy rodzimej niegdyś populacji owiec rasy Big Horn.

Cancun

Wymarzone miejsce na urlop i jednodniowe wycieczki z Cancun. Wyciszyć się można w położonym na krańcu wyspy rezerwacie El Garrafon. Lokalną atrakcją jest delfinarium, w którym można popływać z instruktorem wśród rozbawionych delfinów. Wieczory turyści spędzają najczęściej przy drinku w przytulnych tawernach z widokiem na morze lub przechadzają się spacerowymi deptakami pełnymi sprzedawców pamiątek. Najlepszym miejscem na błogie leżakowanie i długie kąpiele w morzu jest Playa Norte z białym, drobnym piaskiem. Na wyspie oprócz wspaniałych hoteli znajduje się mnóstwo innych atrakcji w postaci wieży widokowej, parku rzeźb, Skały Poranka – najbardziej na południe wysuniętego miejsca Meksyku, wioski karaibskiej Pueblo Caribeno, pozostałości świątyni Majów i Hacjendy Pirata Mundaki.

Chichen Itza

Prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w IV – VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z wcześniejszą kulturą Majów, natomiast w części północnej – z późniejszą kulturą Tolteków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá lub Wrota do studni Itzá). Zbiorniki te zwane cenote służyły od V wieku jako miejsce składania ofiar.

Tulum

Miejscowość w Meksyku, na półwyspie Jukatan, nieopodal ruiny prekolumbijskiego miasta Majów. Otoczone murem, położone na 12-metrowym klifie Morza Karaibskiego stanowi jedną z atrakcji turystycznych Wybrzeża Majów.

jacht
Sugerowane jachty:


UWAGA: Zamieszczone w ofertach zdjęcia jachtów mają charakter poglądowy modelu i nie są rzeczywistymi zdjęciami wybranego jachtu.