Rejs nr: Gr1/04/22CK

Rejs nr: Gr1/08/22/Ck/J

Termin:         20.08 - 27.08.2022

Jacht:            jednokadłubowy
Lokalizacja:  Marina Lavrio


Zaokrętowanie:    20.08.2022 
Wyokrętowanie:   27.08.2022 


od 3800 zł / os

Zarezerwuj
logo-707111_1920_edited.png

Cyklady to archipelag składający się z około 220 wysp i wysepek, leżący między Grecją kontynentalną a Kretą - serce Morza Egejskiego. Nazwa wywodzi się od kręgu, który wyspy "zakreślają" wokół kiedyś najważniejszej z nich, Delos, miejsca urodzin Apollina, jednego z głównych bóstw starożytnej Grecji. Dziś stolicą archipelagu jest Ermoupolis, miasto na wyspie Syros. To także królestwo meltemi - wiatru, który niepodzielnie panuje.

Cyklady to wyspy górzyste, wulkaniczne, o skalistych wybrzeżach. Charakterystyczne dla krajobrazu Cyklad są również piękne plaże, zarówno czarne, wulkaniczne (jak na Santorini) i białe, piaszczyste (m.in. na Mykonos). Znajdziemy tu także liczne wiatraki, weneckie zamki i ich ruiny, malowniczo położone miasteczka o charakterystycznych białych domkach i niebieskich kopułach kościołów. Diamentem w archipelagu jest Santorini, czyli Santa Irena, stanowiąca krawędź zatopionego wulkanu, którego wybuch, ok. 1550 r. p.n.e. ukształtował wyspę.

 

Atrakcje

 

LAVRION

Miasto z małą ilością atrakcji ale jest to jedno z najlepszych miejsc wypadowych na Cyklady. Warto pospacerować po tym miasteczku, by poczuć jego nieco wschodni, orientalny klimat lub poszukać starych budynków. Jest tu czynny codziennie targ rybny, a przy nim kafenion, w którym można napić się ouzo i zjeść świeże sardele. Na wybrzeżu znajdziemy liczne zatoczki idealne do kąpieli.

 

KEA

Wyspa w odległości 15 Mm od Attyki, leżąca na uboczu szlaków większości lądowych turystów, posiada urokliwe rybackie wioski, miniaturowe kapliczki, wiatraki i klasztory, z których najbardziej znanym jest Panagia Kastriani z 18 wieku. W głębi wyspy rosną dębowe i migdałowe gaje. Przykłady greckiej architektury znajdują się w Otzia, Panagia Kastriani, Pisses. Wyspa obfituje we wszelkie rodzaje plaż.

W najbardziej znanej głębokiej zatoce Agios Nicolaos na północno – zachodnim wybrzeżu, można stanąć w Ormos Livadhi po poludniowej stronie zatoki, ale bardziej popularnym miejscem jest kotwicowisko w północnej części zatoki, w Vourkari, znanej wiosce rybackiej, z licznymi tawernami. Warto stąd wspiąć się na Chorę, aby zwiedzić Panagia Kastriani oraz zobaczyć wyrzeźbionego w skale słynnego Lwa z Keos z 6 wieku p.n.e. mającego 6 m długości. Na południe od Agios Nicolaos znajduje się Ormos Pisa z osłoniętą plażą . W zatoce Polais dodatkową atrakcją są ruiny starożytnego miasta.Piaszczyste plaże znajdują się  w Otzias, Koundouros i Korissia.

 

SYROS

Już w dawnych czasach zwana była "szczęśliwą wyspą". Jedna z mniejszych wysp archipelagu ale uważana za najważniejszy ośrodek Cyklad - głównie ze względu na miasto stoczniowe Ermoupolis oraz funkcję administracyjną. Stolica wyspy położona jest na stokach dwóch wzgórz spadających tarasami nad brzeg morza. Na szczycie obu wzgórz katedry: prawosławna (kościół Anastasii) i katolicka (Świętego Jerzego). Wąskie uliczki zachowały swój średniowieczny i malowniczy charakter. Na południowej i zachodniej stronie wyspy odnajdziemy mnóstwo zatoczek z piaszczystymi plażami, dużą ilość małych wiosek i osad nadmorskich. Dla północnych części wyspy charakterystyczne są skaliste rafy. Syros słynie ze znakomitego pikantnego sera Kopanisti i San Mihali, które są produkowane właśnie tutaj. 

 

MYKENOS

Jest dobrze znaną, kosmopolityczną wyspą, suchą i wysmaganą wiatrem, z białymi domkami, kościołami, wiatrakami i złotymi plażami. Kiedyś była ważnym centrum handlowym, trudno bowiem było jej się utrzymać z rolnictwa na mało urodzajnej ziemi. Dzisiaj jej piękne plaże uczyniły ją popularnym miejscem wakacji. Znana jest również z wyrobów rzemiosła. Wyspa przyciąga także artystów, intelektualistów i VIP-ów, a życie nocne kwitnie tu dużo intensywniej niż na jakiejkolwiek innej wyspie. W lecie nocne kluby, dyskoteki, bary nie narzekają na brak chętnych. Dużo jest również eleganckich sklepów. 

W Chorze na wzgórzu Kastro położony jest tworzony przez wieki kompleks kościołów zwanych wspólnie "Paraportiani". W mieście znajduje się Muzeum Morskie z bogatą kolekcją modeli starożytnych i współczesnych żaglowców, osprzętu ze starych żaglowców i skarbów wydobytych z dna morza. Ciekawe jest również Muzeum Folkloru.

Postój znajdziemy w porcie Tourlos w szerokiej zatoce ok. 1.5 Mm na północ od Mykonos.   Nie jest on szczególnie zachęcający, ale jest bezpieczny przy każdym wietrze. Głębokość wody wynosi 4 metry. Dobrą osłonę przed Meltemi oferujące również kotwicowisko w zatoce Ormos na południe od Mykonos, lub Plati Yalos, na wschód od Ornos. Dobrym miejscem postoju jest również Kalafatis. Znane piaszczyste plaże Mykonos to: Super Paradise, Agios Stefanos, Psarou, Kalafatis, Platys Yialos, Ornos, Elia and Panormos, niedaleko Mykonos

 

NAXOS

Górzysta, zielona i największa z Wysp Cykladzkich. Naxos to unikalna architektura (wieże, ufortyfikowane rezydencje rozrzucone po całym obszarze) pozostawiona przez Wenecjan, słynne uprawy oliwek, winogron i cytrusów, a także dobra baza turystyczna z licznymi plażami i malowniczymi dolinami. Centrum wyspy to miasto Naxos połączone długą groblą z wysepką Palatia. Świątynia Appolina, zamek Kastro, XVII-wieczny klasztor Urszulek, rzymskokatolicka katedra czy Szkoła Francuska to najważniejsze zabytki czekające na zwiedzających. Wyspa słynie ze swoich win, likierów i cenionych rzemieślników wytwarzających sandały.

Przy wejściu do portu widoczne jest olbrzymie, kamienne wejście do świątyni Apollina. Na południu wyspy można stanąć w zatokach Ay. Ioanis, Kalando, Parnormou. Po zachodniej stronie wyspy, na południe od Chory znajduje się wiele zatok i piaszczystych plaż z krystaliczną wodą; Agios Georgios, Palatia, Agios Prokopios, Agia Anna, Plaka, Mikri Bigla, Kastraki (chyba najładniejsza plaża na wyspie), Pirgaki i Agiassos. 

 

PAROS

Jedno z większych centrów turystycznych i trzecia co do wielkości wyspa Cyklad. Słynie z marmurów, które były wykorzystywane do budowy m.in. Akropolu. Parikia, stolica i zarazem główny port wyspy, została wybudowana na miejscu starożytnego miasta. Znajdują się tu ruiny weneckiego zamku oraz kościół Ekatondapiliani, gdzie co roku 15 sierpnia odbywa się procesja połączona z festynem. Wartą odwiedzenia jest również jedna z najpiękniejszych wiosek cykladzkich - Naoussa, która przyciąga białymi domami, wąskimi uliczkami, tawernami, starym portem rybackim, zatoką i pięknymi plażami.Niewielkie nabrzeże jest często zajęte, ale można kotwiczyć po wschodniej i zachodniej stronie zatoki. Warto zrobić też wycieczkę do weneckiego fortu. Znane plaże na wyspie to Piso Livadi, Logaras, Pounta, Chrisi Akti, Drio, Ambela, Glifada Kefalo ale chyba najciekawszą jest Kolimbithres z ogromnymi, wyrzeźbionymi przez naturę skałami. Inne miejsca, gdzie można stanąć to Piso Livadhi, mała zatoka z niewielkim molem i wodą na południu oraz Aliki i Marmara na wschodnim wybrzeżu.

 

SERIFOS

Jest górzystą wyspą poprzecinaną urodzajnymi dolinami. Spokojna i nastrojowa Chora, zawieszona wysoko nad zatoką Livadhi, na południowo – zachodnim wybrzeżu, jest jedną z bardziej malowniczych miejscowości na Cykladach. Można do niej dojść w ciągu około 40 minut krętymi uliczkami mijając białe, ciasno przytulone do siebie domki oraz maleńkie kościółki na skałach. 

Ze szczytu rozpościera się piękny widok na leżące poniżej doliny port. W zatoce Livadhi, dobrze osłoniętej od Meltemi można kotwiczyć lub stanąć w porcie, w którym jest woda, paliwo i duża ilość tawern. Na południu wyspy leży zatoka Koutalas, która również oferuje bezpieczny postój i plażę. Na południowo - wschodniej stronie wyspy znajduje się mała zatoka Agios Sostis – 2 m głębokości i bezpieczna przystań Leivadion z osłoniętym. Wizyta na Serifos jest prawie obowiązkowa.

 

KITHNOS

Spalona przez słońce i mało chroniona od wiatru pozwala poczuć się blisko natury. Posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową i dużo spokojnych zatok z kotwicowiskami. Główny port Merichas  po zachodniej stronie ma krótkie molo, postój w bliskim sąsiedztwie promów jest dość  niebezpieczny, z powodu wytwarzanej przez nich fali. Z portu Mericha jest 7 km do Chory, będącej pięknym przykładem architektury Cykladów z jej wąskimi uliczkami i zawieszonymi nad nimi łukami, wiatrakami i bizantyńskim kościołami.
Po pełnej gwaru Chorze odpoczynkiem będzie postój w jednej z bardzo urokliwych zatok, Fikiada lub Apokriosis na północ od Mericha z miejscami do kąpieli, przedzielonych jedynie wąską piaszczystą ławicą. Bardzo popularnym kotwicowskiem jest Loutra na północno – wschodnim wybrzeżu, gdzie do dziś biją gorące źródła. Jest tu nowy port z wodą i paliwem. Plaże są w Mericha, Loutra, Agios Stefanos (40 min. spacer z Chory), Skylou, Kolona, Panagia Kanala.

 

Jacht

 

DUFOUR 460 GRAND LARGE

Plasuje się pomiędzy popularnymi, turystycznymi jachtami czarterowymi, a dużymi jednostkami luksusowymi. Charakteryzuje go elegancka linia kadłuba, pokładu i nadbudówki. Szerokie przekroje rufowe kadłuba poprawiają osiągi i zapewniają więcej przestrzeni w środku oraz niezwykle szeroki kokpit. Dufour 460 GL oferuje 4 lub 5 kabin z podwójnymi kojami i 3 toaletami. Kambuz wyposażony jest w kuchenkę gazową z piekarnikiem i podwójną lodówkę. Powierzchnia robocza jest całkowicie wystarczająca. Szafki i półki pomieszczą pełne wyposażenie kuchni oraz niezbędne zapasy. Dobrze rozplanowana mesa pomieści wygodnie wszystkich członków załogi. Duży zbiornik wody i paliwa sprawa, że rejs jachtem Dufour 460 GL można prowadzić bez codziennego zawijania do portów, a szeroka platforma kąpielowa pozwala cieszyć się kąpielą morską i słoneczną. 

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany modelu jachtu na równoważny lub w wyższej klasie.