Rejs  w Grecji - Sporady PN ( 14dni )

Skiatos(Marina Skiatos) -Skopelos(Panormos) -Skiros(Linaria) -Alonnisos (Patitiri) -Peristera-Kira Panagia(Pianitis Bay) -Alonnisos( Steni Vala)-

Skopelos(Skopelos)-Skopelos(Lautraki)-Skiatos(Marina Skiatos)

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/12

Termin:        01.06 - 15.06.2019

Jacht:       Sun Odyssey44/Bavaria46

Lokalizacja:  Skiatos

 

Zaokrętowanie:

01.06.2018 Marina Skiatos

Wyokrętowanie:

15.06.2018 Marina Skiatos

Rejs nr: Gr2/06/19SP

W tym roku minęło 8 lat od premiery filmu Mamma Mia z Meryl Streep w roli głównej. Mino to ta pełna optymizmu komedia nie traci na popularności. Świetne role i doskonała muzyka ABBY za każdym razem wprawiają w fantastyczny nastrój. 

Scenerii do filmu użyczyła między innymi Grecja. I to Grecja dość nieznana, bo północna część archipelagu Sporad i wyspy Skiathos i Skopelos.

Zapraszamy serdecznie na rejs z nami śladami filmu ale i nie tylko. Chcemy poznać te piękne miejsca. Sporady wyróżniają się wśród wielu greckich wysp ilością wody i lasów. 

Obszary górskie przeplatają się tu z gęstymi lasami, nad morzem zaś rozciągają się piękne, piaszczyste plaże oraz urocze zatoczki. Spędzając urlop na Sporadach koniecznie należy spróbować lokalnej kuchnii – serów, baraniny i mięsa koziego oraz wina i ryb a także zapoznać się z ludową sztuką – rzeźbą, garncarstwem, sztuką włókienniczą i rękodzielniczą. 

 
 

SKIATOS

Skiatos to niewielka wyspa o powierzchni zaledwie 48 km², a zarazem najpopularniejsza w archipelagu. Charakterystyczną rośliną jest tu drzewo piniowe, które porasta dużą część wyspy. Okaz ten dał nawet nazwę jednej z plaż - Koukounaries („plaża szyszkowa” - cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy zgodnie przyznają, że to najpiękniejsza plaża w Europie). To  miejsce dla osób, które nie są fanami zwiedzania, za to lubią w dzień wygrzewać się na słońcu, a w nocy dobrze bawić. Stolicą wyspy jest miasto Skiatos z portem i mariną. Tutaj zaczyna się nasza przygoda, i tutaj jak i na sąsiedniej wyspie Skopelos, nakręcono najistotniejsze sceny w kultowym filmie  "Mamma Mia". Zanim jednak poznamy  piękne plaże, architekturę miasta z jego uliczkami i zabytkami oraz rozpoznamy miejsca znane  z musicalu, proponujemy tuż po zachodzie słońca rozpocząć pod chmurką jego seans, wraz z kilkudziesięcioma innymi turystami. W sezonie film wyświetlany jest kilka razy w tygodniu, ale za każdym razem może pochwalić się stuprocentową frekwencją i niezmiennie cudowną atmosferą.

Warto też zobaczyć tutaj m in: stary port, zabytkowy kościółek Agios Nikolaos i wieżę zegarową z punktem widokowym,  klasztor Evangelistra, pozostałości starożytnego zamku. W mieście znajdziemy  mnóstwo sklepów, dyskotek  oraz restauracji serwujących fantastyczną grecką kuchnię na najwyższym poziomie. To miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata.

SKOPELOS

Wyspa wchodząca w skład Sporad północnych.To zielona wyspa pachnąca żywicą ,niezadeptana  przez turystów, posiada swój  tradycyjny charakter i prowincjonalny czar. Kontrasty zieleni, błękitu morza i bieli zabudowy nadają temu miejscu wyjątkowego uroku.Stolicą wyspy jest Skopelos- miasto, o tej samej nazwie. To miasteczko, z klimatycznymi knajpkami ,tawernami i restauracjami, gdzie wieczorem można skosztować  typowe dania i przekąski greckie jak feta, oliwki z oliwą, mięsna zapiekanka musaka i wegetariańska tiropita oraz mnóstwo owoców morza. Skopelos to wyspa "Mamma Mia". Tutaj bowiem podobnie jak na Skiatos kręcono sceny to tego musicalu. Zdjęcia odbywały się w kilku miejscach: na plaży Kastani, górzystym półwyspie Glisteri.

Panormos - znajduje się 12 km na północny zachód od miasta Skopelos i mimo dużej odległości, trasa jest całkiem przyjemna. Piaszczysta plaża znajduje się w pięknej zatoce. Jest to dość popularna okolica z otoczona bujną roślinnością. W pobliżu plaży znajduje się wioska Panormos, gdzie znajduje się mnóstwo tawern, restauracji i wiele lokalnych sklepów. Nieopodal  znajdują się starożytne szczątki muru.

Loutraki -to mała typowa grecka wioska na północno-zachodnim wybrzeżu Skopelos. To wioska portowa. Znajdują się tutaj  przystanie dla promów

i wodolotów, należy więc szczególnie uważać podczas wchodzenia i wychodzenia jachtem z portu.

W wiosce jest kilka tawern z lokalnymi daniami i trunkami. 30 minut drogi spacerem, lub 10 minut jazdy taksówką ,można dostać się  do Glossa, pięknego tradycyjnego greckiego miasta na szczycie wzgórza. Nieopodal znajduje się  kościółek  Agios Ioannis(  na samotnej skale,z wiodącymi do niego wykutymi w niej schodami - znany mam również z musicalu). To idealne miejsce do spacerów, w czasie których podziwiać można piękne krajobrazy. W pobliżu zlokalizowane są opuszczone plaże. Każdego ranka zakupić tu można świeże ryby.

SKIROS 

To największa z wysp archipelagu Sporady Północne. Miejsce o żywej tradycji i wyjątkowym charakterze.Górskie rejony, gęsto zalesione obszary, przepiękne piaszczyste plaże, malownicze zatoczki.Mieszkańcy wyspy Skyros zajmują się głównie hodowlą bydła. Warto spróbować miejscowych serów i zabrać je ze sobą. Doskonałe jest także lokalne mięso baranie i kozie.Według mitologii greckiej Tezeusz miał powiedzieć, że miejscem jego śmierci będzie właśnie Skyros i tutaj jak głosi legenda zmarł  wygnany z Aten, gdy król Lykomedes zrzucił go w przepaść z obawy o swój tron.  Tutaj Thetis ukryła Achillesa przebranego za dziewczynkę by chronić go przed śmiercią w wojnie trojańskiej. Panowali tutaj Wenecjanie i Turcy  aż do 1829 roku, gdy wyspa została wyzwolona wraz z pozostałymi Sporadami. 

Stolicą wyspy jest miasto Skyros, które przez lokalnych mieszkańców nazywane jest Chora. Główny port jest zlokalizowany w zachodniej części wyspy, w mieście Linaria.  to malownicza osada amfiteatralna zbudowana na zboczu wzgórza, z której roztaczają się wspaniałe widoki na morze i całe okolice. Oprócz  krajobrazów otaczających miasto, z zielonymi górami i błękitnymi wodami morza, jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia  w okolicy. M in :kościół Agios Nikolaos, który znajduje się na wzgórzu nad portem, jaskinie morskie Zyloparati i Mantrouha, plażę Acherounes,zamek z czasów weneckiej okupacji wyspy (od XIII do XV wieku), grób angielskiego poety Roberta Brooka i wiele innych . W porcie znajdziemy wiele tawern , restauracji, sklepów z pamiątkami i mini marketów.

ALONNISOS

Wyspa  obok Skiatos i Skopelos jest trzecią wyspą archipelagu północnych Sporadów, leży około 5 km od Skopelos. Główny port wyspy znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu, w miejscowości Patitiri. Na wyspie jest silnie rozwinięte rolnictwo, a szczególnie produkcja win oraz uprawa i sadownictwo oliwekwinogron i fig. Drugim źródłem utrzymania jest rybołówstwo. Obecnie zauważalne jest silne oddziaływanie turystyki na gospodarkę i tworzenie miejsc pracy.

Patitiri - jest stolicą wyspy Alonnisos. Znajduje się w południowej części wyspy. Patitiri został zniszczony w trzęsieniu ziemi w 1965 roku. Odbudowana przez mieszkańców, co wyjaśnia, dlaczego wszystkie domy w  są dobrze utrzymane z pięknymi balkonami kwiatowymi i werandami.Budynki i domy zbudowane na zboczu wzgórza oferują unikalną harmonię, a infrastruktura turystyczna jest dość dyskretna i szanuje naturalne piękno tego obszaru. Wąskie bielone ulice i schody dają szczególną atmosferę temu niewielkiemu portowi, otoczonemu niesamowitą krystaliczną szmaragdową wodą i skalistym marmurowym formacjom dobrze oświetlonym w nocy. Miejscowość otoczona sosnowym lasem. W porcie i przy głównych ulicach sklepy, tawerny i restauracje.

Steni Vala - to malownicza wioska rybacka  niewielki port, punkt kotwiczenia trawlerów i ulubione miejsce spotkań jachtów.Leży w osłoniętej zatoczce około dziesięciu kilometrów na północny wschód od Patitiri. Zatoka była miejscem, gdzie piraci ukrywali swoje statki. Dzisiaj znajduje się tutaj molo dla jachtów z knajpkami i tawernami, maleńka plaża Steni Vala i duża plaża Glyfa. Zatoka Steni Vala otoczona jest niskimi wzgórzami, sosnowym lasem i drzewami oliwnymi. W odległości spaceru, poza zatoką jest kościół i plaża Agios Petros. To, właściwie niewielka zatoka jest bardzo miła, turkusowy kolor morza, zielone drzewa i białe skały to świetna kombinacja kolorów. Plaża Agios Petros jest piaszczystą i żwirową plażą, z wiszącymi drzewami nad brzegiem morza.

PERISTERA

To duża wyspa o długości 16 km2. Znajduje się na wschód od wyspy Alonissos. Na wyspie są dwa bezpieczne porty o nazwiskach Peristeri i Vasiliko. W porównaniu do zielonej wyspy Alonissos Peristeri jest suchą wyspą porośniętą w większości krzewami.Groby, które zostały odkryte na wyspie dowodzą, że Peristera była już zamieszkała w czasach starożytnych. W czasach bizantyjskich wyspa była domem piratów.mieli swoją bazę w porcie w Vasiliko. Obecnie port w Vasiliko jest czasami używany przez grecką flotę podczas ćwiczeń.

KIRA PANAGIA

Wyspa znana jest również pod nazwą Pelagos i rzadko Pelagonisi. Jest to nazwa największej bezludnej wyspy na północ od Alonissos.Wyspa jest głównie pokryta niską krzewami i roślinnością, ale są też niektóre drzewa oliwne.wyspa należy do klasztoru Megisti Lavra na górze Athos, ponieważ została nadana im przez bizantyjskiego cesarza w 963 roku. Klasztor znajduje się po wschodniej stronie wyspy. Został zbudowany w 1100 r. w kształcie małej twierdzy (zrobiono to jako ochrona przed atakami piratów).Jest zamieszkiwany przez jednego mnicha. W pobliżu tego klasztoru leżą pozostałości innej znacznie starszej bazyliki.Kyra Panagia ma dwa naturalne porty( schronienia), Agios Petros i Planitis. Ostatni, Planitis , od północnego wschodu, jest najbezpieczniejszym z nich i podobnie jak wiele portów na greckich wyspach, służył schronisku piratów w średniowieczu.

 

SUN ODYSSEY 44i

Innowacyjny, zróżnicowany i atrakcyjny.Jednostka, która powstała z pomocą jednego z najbardziej nowoczesnych programów komputerowych na świecie i dopasuje się do humoru każdego żeglarza.  Obserwując Sun Odyssey 44i trudno nie dostrzec nienagannej elegancji, połączonej z funkcjonalną przestronnością i dbałością o szczegóły. Jacht został stworzony do wygodnych czarterów i temu celowi została podporządkowana cała filozofia konstrukcji. Podobnie jak inne jachty rodziny, cechuje go wiele wolnej powierzchni na pokładzie, dobrze oświetlone i wentylowane wnętrze  dużo użytkowej przestrzeni, dobry dostęp do silnika i instalacji. Układ dwóch kół sterowych, o niezależnym układzie sterociągów, pozwala na swobodne przejście na rufę i lepszą widzialność sternikowi. Jacht nie powinien sprawiać problemów nawet sternikom bez dużego doświadczenia.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/1
 

MORZE EGEJSNIE 

morze we wschodniej części Morza Śródziemnego, położone między Półwyspem Bałkańskim, Azją Mniejszą a wyspami Kretą, Karpathos i Rodos. Poprzez cieśninę Dardanele łączy się z Morzem Marmara i Morzem Czarnym, a przez Kanał Koryncki z Morzem Jońskim. Archipelag Sporad znajduje się w północno-zachodniej części Morza Egejskiego i dzieli się na 2 części Sporady Północne i Południowe.Największą wyspą archipelagu północnego jest Skiros, pozostałe wyspy to Skopelos, Alonisos, Skiathos oraz inne. Największą wyspą Sporad Południowych jest Rodos. 

Warunki pogodowe są klasycznym przykładem klimatu śródziemnomorskiego: miesiące letnie są z reguły suche i gorące, a zimy chłodne i wilgotne.

W ciągu miesięcy letnich dominuje tutaj słoneczna pogoda, z niewielką ilością opadów.

Wraz ze stabilizowaniem się dobrej, wyżowej pogody, pojawia się charakterystyczny wiatr tego rejonu: meltemi. Wieje od maja do października, najczęściej w lipcu i sierpniu. Nie jest on jednak tak bardzo odczuwalny jak na Cykladach . Nie należy go jednak bagatelizować i brać pod uwagę przy planowaniu rejsów, wyborze zatok i miejsc do kotwiczenia..

Meltemi zaczyna wiać z reguły wczesnym popołudniem osiągając siłę ok. 4-5ºB i gaśnie o zachodzie słońca. Nie jest to jednak regułą , bowiem zdarzają się wietrzne noce a podmuchy wiatru mogą okazać się znacznie mocniejsze.

 

Dojazd

 

PRZEPISY WJAZDOWE :

Od 1 maja 2004 r. nie istnieją granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści podróżujący po krajach Unii nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży. Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:

  • 800 papierosów

  • 200 cygar

  • 1 kg tytoniu

  • 10 litrów spirytusu

  • 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto)

  • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)

  • 110 litrów piwa.

STREFA CZASOWA :

czas polski + 1 godz.

JĘZYK :

grecki. W miejscowościach turystycznych można porozumieć się po angielsku

WALUTA :

Euro

Płatność

 

Z Polski nie znaleźliśmy bezpośrednich lotów na Skiatos. Również te pośrednie okazały się kłopotliwe. Wygodne natomiast i atrakcyje cenowo połączenia lotnicze lotami rejsowymi można zaleźć z Wiednia. W sezonie latają tam bowiem w lotach bezpośrednich linie Austian Airlines jak również linie greckie Aegean przez Ateny z krótkim okresem oczekiwania w Atenach. Daty rejsów pokrywają się z lotami proponowanych linii. To Wiednia z Polski można dostać się liniami autokarowymi oraz busami lub transportem prywatnym ( ~500km) z Krakowa.

 

Cena :  2920 zł /os

 

Cena zawiera:

– pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej

– opiekę profesjonalnego skippera

– podstawowe szkolenie żeglarskie

– ubezpieczenie KL, NNW, OC, Bagaż,

– pościel, ręczniki

– ponton z silnikiem zaburtowym

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Cena nie zawiera:

– Lotów,

– składki jachtowej :wyżywienie, opłaty portowe, wstępów do parków narodowych, paliwa do jachtu, dojazdu lotnisko – marina – lotnisko. Będą one opłacane ze wspólnej kasy jachtowej (dot. tylko rejsu) ok. 150EUR / osobę skipper zwolniony

– własnych wydatków (wycieczki, puby, napoje procentowe)

– sprzątania jachtu po rejsie
Harmonogram płatności:
  • 50% – 1 tydzień od daty rezerwacji

  • 50% – 3 tygodnie do rozpoczęcia