top of page

 "Boże Ciało"  w Toskanii Włochy 
Wyspy Toskańskie + Korsyka  (7 dni)

trasa i termin

Puntone (Marina di Scarlino) - Elba (Porto Azzurro) - Korsyka (Bastia), Capraia ( marina Capraia) , Elba ( Portoferarraio) - Puntone (Marina di Scarlino)

Rejs nr: IT16/09/22C

Rejs nr: IT1/06/24/Tsk/J

Termin:        25.05 - 01.06.2024

Jacht:           Oceanis 46.1 (2021
                           Dufour 520
    (2018)
                           

Lokalizacja: Puntone


Zaokrętowanie:    25.05.2024 sobota
Wyokrętowanie:   01.06.2024 sobota

    od 2750 zł /os

Serdecznie zapraszamy na rejs po archipelagu Wysp Toskańskich. Region jest jednym z najważniejszych centrów turystyki na świecie.Zwany archipelagiem 7 wysp z najbardziej znaną Elbą. 
Nadmorskie miejscowości poza wspaniałą architekturą, kuszą sielską atmosferą, pięknymi widokami i klimatycznymi zatoczkami . Toskania to również włoska gościnność i wspaniała włoska kuchnia.
Kuchnia toskańska mocno osadzona jest w tradycji, a regionalne potrawy od lat zachwycają różnorodnością i smakiem. Mimo że pierwotnie była typową kuchnią obszarów rolniczych uchodzących za biedne, jej prostota i brak wyszukania stały się jej zaletami - potrawy są zdrowe, pożywne i pełne smaku. Toskania to również znane na całym świecie wina z najbardziej znanym  wytrawnym Chianti  Classico. 

 

atrakcje

Atrakcje

 

PUNTONE DI SCARLINO

Puntone di Scarlino, to miejscowość w Toskanii w prowincji Grosseto, w centralnych Włoszech. Miasteczko znajduje się nad Zatoką Follonica, na Morzu Tyrreńskim i stanowi atrakcyjny ośrodek turystyczny. Znajduje się tutaj  z  duży, dobrze wyposażony port jachtowy otoczony falochronami, dlatego też Puntone to baza wielu firm czarterowych. Obok przystani biegnie  kanał Canale Allacciante, przy którym również licznie cumują mniejsze jednostki. Miejsce oferuje  dużą ilość restauracji z lokalnym jedzeniem, głównie na bazie owoców morza i ryb. Znajduje się tutaj    długie molo, które znajduje się w połowie drogi do miejscowości Follonica. Niedaleko położona miejscowość Follonica, przyciąga większą ilością atrakcji. Miasteczko poza piękną architekturą toskańską oferuje: Muzeum Archeologiczne Portus Scabris, z rzymskimi artefaktami, kaplice Puntone, kościół San severo w Portiglioni, którego ruiny znajdują się w pobliżu morza,  ruiny rzymskiej willi z I w p.n.e. - Old Strut.

 

PORTO AZZURRO - ELBA

Urocza wioska rybacka położona  w centrum Zatoki Mola , najbardziej przyjaznej zatoki na wschodnim wybrzeżu wyspy Elba .

Porto Longone, historyczna nazwa tej wioski, została powiązana z nazwą więzienia mieszczącego się w Twierdzy Longone. W 1947 roku władze lokalne zmieniły nazwę, wybierając nową, przyjemniejszą, odzwierciedlającą krajobraz: Porto Azzurro.  Miasto posiada dobrze osłonięty port, w którym cumują promy i łodzie turystyczne, jest popularnym kurortem nadmorskim i dobrą bazą wypadową do zwiedzania wschodniego wybrzeża Elby. W cukierniach Porto Azzurro, a także podczas tradycyjnych festiwali miejskich, zawsze obecna jest schiaccia briaca . Czerpiąc ze dziedzictwa berberyjskich piratów, przepis został następnie ponownie przeanalizowany i wzbogacony o lokalne składniki, takie jak passito Aleatico dell' Elba DOCG . Można tu także skosztować innych dań i typowych produktów Elby i Archipelagu Toskanii .

W Porto Azzurro zobaczymy Twierdzę San Giacomo (znaną również jako Twierdza Longone), zbudowaną przez Dona Garcię de Toledo w 1603 roku na szczycie cypla dominującego nad miastem, przyjmując strukturę twierdzy Antwerpia. Dziś jest to więzienie i można je zwiedzać tylko częściowo.Wieś rozwinęła się u podnóża twierdzy. Piękny Piazza Matteotti, z widokiem na morze i otoczony sklepami i restauracjami, jest idealnym miejscem spotkań o każdej porze dnia, a także sceną wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Spacerując wąskimi uliczkami historycznego centrum, można podziwiać kościół Madonna del Carmine i przylegającą do niego kaplicę Najświętszego Serca Maryi , oba z XVIII wieku.

 

BASTIA

Bastia to piękne miasto w północnej części Korsyki.  Słynie z portu wielu zabytków i łagodnego klimatu. Centrum Bastii jest zwarte i wygodnie zwiedza się je na piechotę. Zobaczymy tu starożytną Cytadelę zbudowaną w 1380 r., zabytkowy Stary Port , kościół św. Jana Chrzciciela, największy kościół na całej Korsyce, plac św. Mikołaja, miejsce spotkań  mieszkańców,  boulevard Paoli i ulica Cesar Campinchi, słynne ulice handlowe, pałac  Gubernatorów  wewnątrz Cytadeli  lub odwiedzić  tradycyjny targ w centrum miasta.

To właśnie Stary Port w  jest centrum życia nocnego miasta. Miejskie nabrzeże pełne jest restauracji i barów znajdujących się obok zacumowanych łodzi rybackich i jachtów. To świetne miejsce na wieczorny spacer i aperitif, podczas którego można podziwiać wspaniałe widoki na port.  Warto również zwiedzić okolice Bastii. Położone na wzgórzach wioski Ville-di-Pietrabugno, San-Martino-di-Lota i Furiani , katedrę Lucciana (pół godziny od Bastii).W odległości 12 km od miasta znajduje się rezerwat przyrody staw Biguglia, obowiązkowy punkt wycieczek dla miłośników przyrody. 

CAPRAIA

Capraia to niewielka, skalista wyspa położona na Morzu Tyrreńskim. Znajduje się około 30 km od Korsyki i należy do archipelagu Wysp Toskańskich. Powstała  ona  w  wyniku  erupcji  wulkanicznej. Większość wyspy  to  część rezerwatu  przyrody. Capraia może pochwalić się dość zróżnicowaną historią. 

W czasach starożytnych na wyspie uprawiano winorośl, a w średniowieczu Capraia była ostoją piratów. W XIX wieku powstało tutaj więzienie, które funkcjonowało aż do 1986 roku. Dopiero wtedy wyspa została udostępniona turystom. Dla osób lubiących ciszę i spokój wyspa będzie idealnym miejscem na odpoczynek. Capraia to również doskonałe miejsce dla miłośników trekingu i pieszych wędrówek.

 

PORTOFERRAIO

To stolica i główny port wyspy Elba , położona na północno-wschodnim wybrzeżu, u podnóża cypla graniczącego z zatoką. Portoferraio to również jedno z najstarszych miast na wyspie, powstało przed starym rzymskim miastem Fabricia : ślady pierwszych osad pochodzą z Ligurii, Etrusków i starożytnych Greków. Dzisiejsze miasto zostało zbudowane za czasów Cosimo I de' Medici, który zmienił nazwę centrum na Cosmopoli i w 1548 roku zlecił fortyfikację miasta w celu obrony go przed atakami wrogów i piratów. Imponujący front można zobaczyć wpływając do portu jachtowego. Portoferraio znane jest także z gościnności Napoleona Bonaparte , który przebywał tu na wygnaniu od 4 maja 1814 r. do 26 lutego 1815 r. Zobaczymy tu imponujące forty Medyceuszy. Są z pewnością jedną z najbardziej charakterystycznych cech Portoferraio. Twierdza trzech fortów, Falcone, Stella i Linguella , są połączone ze sobą solidnymi i potężnymi murami i chodnikami. Projekt zaczął nabierać kształtu w 1548 roku, a kierowali nim renesansowi architekci Bellucci i Camerini, do których później dołączył Bernardo Buontalenti. Złożona architektura militarna jest doskonale dostosowana do ukształtowania terenu tego obszaru. Cała konstrukcja wznosi się od Porta di Terra na morzu, aż do majestatycznego Fortu Falcone , skąd można podziwiać uroczy widok na morze.

W sercu Portoferraio znajdziesz jedną z rezydencji Napoleona, Palazzina dei Mulini. Jego druga rezydencja, Villa San Martino, położona jest na wsi.Wśród atrakcji kulturalnych nie można pominąć Pinacoteca Foresiana , podarowanej w 1914 roku przez dr Mario Foresi, intelektualistę o wielu zainteresowaniach literackich, artystycznych i muzycznych. Muzeum mieści się w zabytkowych koszarach De Laugier .Muzeum Archeologiczne natomiast mieści się w wielowiekowym budynku składów soli Linguella. Można tu znaleźć skarby archeologiczne z Elby i Wysp Toskańskich, których chronologiczny łuk sięga końca VIII wieku p.n.e. do V wieku naszej ery. Obok muzeum znajdują się ruiny rzymskiej willi della Linguella . W Portoferraio można skosztować wszystkich potraw i typowych produktów wyspy Elby, począwszy od schiaccia briaca , dziedzictwa piratów berberyjskich, których przepis (pierwotnie abstynentny) został poprawiony i wzbogacony o lokalne składniki, takie jak Aleatico DOCG z wyspy Elba .

jachty

Jachty

 

OCEANIS 48

To  wygodny, bardzo funkcjonalny jacht zaprojektowany z myślą o bardzo wymagających żeglarzach. Jest bezpieczny i szybki, a także łatwy w obsłudze. Oferuje 4 kabiny z podwójnymi kojami oraz kabinę z kojami piętrowymi. Kabiny dziobowe posiadają bezpośredni dostęp do łazienek. Pozostałe trzy kabiny rufowe mają do dyspozycji wspólną łazienkę z dostępem od mesy. Kuchnia wyposażona jest w lodówkę oraz kuchenkę gazową z piekarnikiem. Posiada dużą powierzchnię roboczą, co pozwala na wygodne przyrządzanie posiłków.

Przestronny pokład wyposażony jest w dwa koła sterowe i pełną nawigację elektroniczną, a platforma kąpielowa zachęca do korzystania z kąpieli wodnych i słonecznych.

completed-5251110_1280.png