top of page

 Wrzesień na południu Włoch 
Sycylia + Egady  (7 dni)

trasa i termin
Rejs nr: IT16/09/22C

Rejs nr: IT1/09/23/ScEg/J

Termin:        30.09 - 07.10.2023

Jacht:           Oceanis 48 (2015
                           Dufor 460
 GL (2016-2017)
                         
 Sun Odyssey 519 (2017)

Lokalizacja: Marsala


Zaokrętowanie:    30.09.2023 sobota
Wyokrętowanie:   07.10.2023 sobota

    od 2850 zł /os

Serdecznie zapraszamy na rejs po archipelagu Wysp Egadzkich. Archipelag Egady tworzą trzy wyspy: Favignana, Levanzo, oraz bardziej odległa Marettimo. Od 1991 roku Egady są morskim rezerwatem przyrody. Mimo dużej ilości turystów, panuje tu spokój i śródziemnomorski charakter, a każda z wysp jest inna. Wyspy zachwycają przejrzyście czystą wodą i górzystym ukształtowaniem terenu. Nadmorskie miejscowości kuszą sielską atmosferą i pięknymi widokami. 
Można tu żeglować niemal cały rok. Nawet zimową porą temperatury nie schodzą poniżej 0°C, a spodziewać sie można bardziej 10-15°C. Najcieplej jest od czerwca do września 25-30°C. Przeważają kierunki wiatrów z NW (od kwietnia do września), rzadziej z SE (październik – styczeń). .

atrakcje

Atrakcje

 

MARSALA

Marsala, z ponad 40 winnicami na rozległym terytorium, jest rajem dla miłośników wina z całego świata. Szczyci się dużą liczbą zabytkowych winnic i najwyższą produkcją win na Sycylii. Większość z winnic organizuje degustacje win i grappy, połączone ze zwiedzaniem destylarni i piwnic. 
Tradycyjna sycylijska kuchnia jest obecna w lokalnych restauracjach, ale jest też interpretowana przez wielu światowej sławy szefów kuchni obecnych w mieście.
W Marsali znajduje się Lo Stagnone, najbardziej wietrzna laguna w całej Europie, charakteryzująca się wiatrakami, stosami soli, płytkimi i płaskimi wodami, stałymi wiatrami przez cały rok i zapierającymi dech w piersiach widokami, które czynią ją bardzo popularnym miejscem turystycznym i światową stolicą kitesurfingu.
Dla miłośników przyrody, kultury i historii, Marsala oferuje wiele stanowisk archeologicznych, zabytków i atrakcji na świeżym powietrzu, takich jak saliturystyka, wycieczki do kamieniołomów tufu, czy jazda konna po okolicy i winnicach. W Marsali warto zwiedzić historyczne centrum: Porta Garibaldi, Palazzo VII Aprile i kościół Chiesa Madre. W mieście przez cały rok odbywają się liczne koncerty i spektakle.

 

TRAPANI
Miasto położone na zachodnim wybrzeżu Sycylii, zbudowane w czasach rzymskich na wąskim przylądku, wchodzącym w morze, u którego podstawy wyrasta góra Erice (750 m). W starożytności Trapani było portem dla miasta Erice, a od średniowiecza był to jeden z najważniejszych portów Morza Śródziemnego, ze stoczniami i portami rybackimi.Trapani to doskonały punkt wypadowy do zwiedzenia Erice, wysp Egadzkich, San Vito Lo Capo, rezerwatu Lo Zingaro i całej zachodniej części Sycylii. Samo miasto jest czyste spokojne , pełne zabytków , restauracji , bubów i klimatycznych miejsc. Zobaczyc tu można:

Starówkę - budynki w klimatycznym centro storico w większości pochodzą ze średniowiecza, część z nich to architektura barokowa. Na starówce znajdziemy spokojne ulice z restauracjami serwującymi lokalną kuchnię, bary, sklepy pamiątkami, galerie sztuki, Basilicę Santuario di Maria Santissima Annunziata - bazylika uważana za najważniejszy zabytek miasta,Chiesa del Purgatorio - jeden z najbardziej znanych kościół w Trapani, Museo di Preistoria oraz górujące nad miastem kamienne miasto Erice położone na wzgórzu Monte San Giuliano. 

 

SAN VITO LO CAPO

Leży w północno-zachodniej części wybrzeża Sycylii, w prowincji Trapani. Rozciąga się w dolinie między znanym parkiem krajobrazowym Zingaro (Riserva naturale orientata dello Zingaro), a górskim rezerwatem Monte Cofano (La Riserva naturale orientata Monte Cofano). To piękne miasteczko oferujące swoim gościom mnóstwo atrakcji. San Vito lo Capo zostało zbudowane wokół saraceńskiej fortecy, w której do dziś stoi świątynia ku czci patrona miasta: świętego Wita (San Vito). Miejsce słynie z wielu wydarzeń kulturalnych. Jednym z największych jest odbywający się we wrześniu trzydniowy międzynarodowy festiwal kuskusa.

CASTELLAMMARE DEL GOLFO

To malownicze sycylijskie miasto, pięknie położone nad morzem Tyrreńskim. W czasach arabsko-normańskich było ważnym portem dla Erice i Segesty. Znajduje się tutaj aragoński zamek (stąd nazwa miasta - Castel-a-mare, czyli zamek nad morzem). Zamek otoczony jest pełnymi uroku, średniowiecznymi uliczkami, a nieopodal znajduje się rybacki port z dużą ilością restauracji, barów, lodziarni. Stare miasto i port tętni życiem, również wieczorem. W Castellammare znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Sycylii.

 

LEVANZO

To najmniejsza z wysp archipelagu. Stanowi masyw górski wyrastający z morza, którego maksymalna wysokość to 278 m. Wybrzeża są urwiste, wysokie, w wielu miejscach trudno dostępne, okolona nimi centralna część wyspy jest równiną z polami uprawnymi. Pachnące tymiankiem, mastyksem i porośnięte śródziemnomorskimi zaroślami, Levanzo wciąż zachowuje ślady życia sięgające mezolitu i jest rajem dla wszystkich miłośników podwodnej archeologii. Na północny zachód od portu znajduje się Grotta del Genovese. Jaskinia dokumentuje kulturę ludzi paleolitycznych i neolitycznych myśliwych (12 000-13 000 lat temu), których obrzędy zostały zachowane do dnia dzisiejszego w formie sztuki naskalnej, która przyciąga turystów, pasjonatów i uczonych z całego świata. Grotę można zwiedzać pieszo jak też z łodzi. Zwiedzanie Grotta del Genovese di Levanzo odbywa się tylko rano po wcześniejszej rezerwacji. W zależności od pogody i warunków na morzu do jaskini dotrzeć można drogą morską lub lądową. Jaskinia znajduje się 4 km od wioski (około 1 godziny pieszo).
Na wyspie Levanzo nie można wypożyczyć roweru, skutera ani samochodu.

FAVIGNANA

To największa z Wysp Egadzkich (20 km2). Wyspa od wschodu płaska gdzie znajdują się łąki i uprawy, i górzysta w zachodniej części z najwyższym szczytem  Monte Santa Caterina liczącym 314 m n.p.m. Favignana przyciąga przede wszystkim spragnionych odpoczynku na niewielkich, ale malowniczych plażach, ulokowanych w skalnych zatoczkach. Panują tu również dobre warunki do nurkowania czy snorkelingu. Na wyspie można także zobaczyć tradycyjne metody połowu tuńczyka, praktykowane dziś we Włoszech zaledwie w kilku miejscach. 

Favignana, skrywa wiele skarbów, których nie można przegapić podczas pobytu na wyspie. Wśród propozycji dla miłośników sztuki, historii i kultury wyróżniają się fabryka ex Florio w Favignana, Favignana Aquarium, Villa Florio i zamek Santa Caterina. Ci, którzy kochają morze i wycieczki, nie mogą pominąć jaskiń Bue Marino, jaskini Perciata i Cala Rotonda z Arco di Ulisse.

MARETTIMO

Z trzech wysp archipelagu Marettimo jest najbardziej "odizolowana", ponieważ została odłączona od lądu kilka tysiącleci przed innymi. Grecy nazywali ją Hiera, Świętą Wyspą, która według niektórych może być starożytną Itaką – ojczyzną Odyseusza. Marettimo jest najwyższą i najbardziej skalistą z Wysp Egadzkich. Jedyna wioska rybacka składa się z małych, ciasno usytuowanych domów, a jej codzienne życie płynie wolno, bez zbędnego pośpiechu.

Cicha, spokojna wyspa, na której czas spędzasz nad morzem. Ze względu na różnorodność dna morskiego i setki jaskiń wzdłuż poszarpanego wybrzeża, które można eksplorować Marettimo jest doskonałym miejscem dla nurków. W sumie jest około 400 jaskiń, niektóre powyżej, a niektóre pod powierzchnią morza. Jest też wiele zatoczek, w których można kąpać się w czystej i przejrzystej wodzie.

Wyspa oferuje również kilka ścieżek tekkingowych i spacerowych do Punta Bassano, Cala Bianca lub Punta Troia pod normańskim zamkiem o tej samej nazwie. Zamek został odrestaurowany i jest obecnie muzeum, Museo delle Carceri, a także jest używany jako obserwatorium morskiego obszaru chronionego Wysp Egadzkich. Ścieżki wiją się do Pizzo Falcone (686 m n.p.m.), która majestatycznie wynurza się z morza na 700 metrów. Tu, wśród rzadkich, aromatycznych roślin, można podziwiać unoszącego się w powietrzu sokoła wędrownego.

Warto również zobaczyć:
- Case Romane, pozostałości dużego budynku datowanego na okres od 1 do 2 wieku naszej ery i małego bizantyjskiego kościoła;
- latarnia morska Punta Libeccio, z jej legendami;
- Semaforo, punkt widokowy, z którego można zobaczyć nieskończoną linię śródziemnomorskiego horyzontu. We wczesnych godzinach porannych można zobaczyć liczne owce muflonowe, a jeśli masz szczęście, nawet kilka jeleni na wyspie.

Wyspa jak całe Egady są od 1991 roku morskim rezerwatem przyrody.

jachty

Jachty

 

OCEANIS 48 

To  wygodny, bardzo funkcjonalny jacht zaprojektowany z myślą o bardzo wymagających żeglarzach. Jest bezpieczny i szybki, a także łatwy w obsłudze. Oferuje 4 kabiny z podwójnymi kojami oraz kabinę z kojami piętrowymi. Kabiny dziobowe posiadają bezpośredni dostęp do łazienek. Pozostałe trzy kabiny rufowe mają do dyspozycji wspólną łazienkę z dostępem od mesy. Kuchnia wyposażona jest w lodówkę oraz kuchenkę gazową z piekarnikiem. Posiada dużą powierzchnię roboczą, co pozwala na wygodne przyrządzanie posiłków.

Przestronny pokład wyposażony jest w dwa koła sterowe i pełną nawigację elektroniczną, a platforma kąpielowa zachęca do korzystania z kąpieli wodnych i słonecznych.