Sycylijskie Lato - 
Sycylia,  Wyspy Liparyjskie  (7dni)

 

Sycylia (Capo d'Orlando/Portorosa) – StromboliPanarea - SalinaAlicudiFilicudi LipariVulcanoSycylia (Capo d'Orlando/Portorosa)

logo-707111_1920_edited.png
Rejs nr: IT16/09/22C

Rejs nr: IT2/08/22/Sc/K

Termin:         27.08 - 03.09.2022

Jacht:            Lagoon 42 (2018)

Lokalizacja:  Marina Portorosa / Capo                                d'Orlando


Zaokrętowanie:    27.08.2022 
Wyokrętowanie:   03.09.2022 

    od 4700 zł /os

Serdecznie zapraszamy na rejs po archipelagu Wysp Liparyjskich.
Nazywane też Wyspami Eolskimi, leżą na Morzu Tyrreńskim, na północ od Sycylii. Jest to grupa siedemnastu wysp pochodzenia wulkanicznego. Największe z nich to Lipari, Salina, Vulcano i Stromboli. Zamieszkuje je około 14 tysięcy osób. Wyspy są uważane za turystyczny raj, oferujący piękną, nieskazitelną przyrodę oraz czyste plaże i ciepłe wody dla amatorów kąpieli.
Archipelag ten stanowi nie lada atrakcję dla żeglarzy chcących przeżyć prawdziwą przygodę oraz zwiedzić ten niewątpliwie egzotyczny zakątek Morza Śródziemnego. 

Za optymalny czas podróży  uważa się miesiące od maja do września. Maj tutaj potrafi być piękny, zachwycić czystością powietrza i temperaturami 22-25 st. C.

 

Atrakcje

 

Capo d'Orlando / Portisco

To miejscowości położone w północnej części Sycylii. Piękna linia brzegowa skomponowana z pięknych plaż i skalistych wybrzeży oraz malownicze otoczenie ściągają tu w sezonie letnim rzesze turystów.

STROMBOLI

Majestatyczna, wznosząca się na ponad 900 metrów n.p.m. wyspa, zwana w starożytności "latarnią morską Morza Śródziemnego", z uwagi na ciągłe erupcje wulkaniczne. Stromboli jest dla wielu turystów głównym celem wizyty na Wyspach Liparyjskich, stanowi bowiem niepowtarzalną atrakcję - jest jedynym na świecie wulkanem, który regularnie i bez przerwy od co najmniej tysiąca lat objawia swoją aktywność mniejszymi lub większymi erupcjami! Aktywność wulkaniczną Stromboli najlepiej obserwować od jej północno-zachodniej strony. To
tutaj znajduje się słynna ściana „Sciara del Fuoco” („strumień ognia”) – najbardziej charakterystyczna część wybrzeża wyspy. Po jej zboczu, w efekcie ciągłych erupcji wulkanu, spadają do morza kamienie, popiół i lawa. Nawigacja w bezpośrednim pobliżu „Sciara del Fuoco” jest surowo zabroniona. Naruszenie tego zakazu sprowadza na nas poważne i realne niebezpieczeństwo – spadające w dół zbocza odłamki skalne wpadają z olbrzymią siłą do morza!

 

SALINA

Salina to przepiękna wyspa z dwoma niesamowitymi stożkami wulkanicznymi rozdzielonymi przełęczą.  Miasteczko urocze. Warto wybrać się  na wycieczkę do góry na wulkan, skąd można podziwiać przepiękne widoki na drugi stożek na wyspie oraz na cały archipelag Wysp Eolskich. Cicha i spokojna Salina jest obowiązkowym punktem każdego rejsu po Wyspach Liparyjskich. W Santa Marina Salina znajdziemy liczne knajpki i restauracje

 

LIPARI

Największa i najbardziej popularna wśród turystów wyspa archipelagu. Wszystkie pozostałe z wyjątkiem Saliny należą zarówno pod względem administracyjnym jak i politycznym do regionu Lipari. Wokół Lipari znajdują się malownicze kotwicowiska i zatoczki - idealne miejsca do nurkowania i przygotowania jachtowego lunchu. Poza walorami krajobrazowymi, Lipari oferuje odwiedzającym ją turystom szereg atrakcji historycznych i architektonicznych. Obowiązkowym punktem wizyty na wyspie jest zwiedzanie Muzeum Archeologicznego, posiadającego bogate zbiory obrazujące historię i rozwój Wysp Liparyjskich.W północnej części wschodniego wybrzeża Lipari, znajduje się pięknie położone kotwicowisko z widokiem na nieczynny kamieniołom, gdzie wydobywano pumeks – jeżeli tylko warunki pogodowe są odpowiednie, warto stanąć tam na kilka godzin

 

FILIKUDI 

Wyspa jest rajem dla miłośników spokoju i natury. Od 1997 r. w dużej części stanowi rezerwat przyrody. Zachodnie wybrzeże zaskoczy nas grotą skalną. Drugiej strony wyspy strzeże skała- maczuga wyłaniająca się wprost z morza. Im bardziej słoneczna i bezwietrzna pogoda, tym powodów do zatrzymania się tutaj jest więcej.

ALIKUDI

To jedna z mniejszych zamieszkałych wysp archipelagu. Wulkanicznej górze ze szczytem na ponad 650 m.n.p.m. Wyspa jest ostoją spokoju i liczy 40 mieszkańców.

VULCANO

Najbardziej na południe wysunięta w archipelagu Wysp Liparyjskich. Zajmuje powierzchnię 21 km², a zamieszkuje ją kilkuset mieszkańców. Vulcano tworzą 4 wulkany, z których największym jest tzw. "Gran Cratere". Jego aktywność ogranicza się obecnie do erupcji gazów siarkowych. Ostatnia duża erupcja miała miejsce w latach 1888-1890 powodując wówczas całkowite zniszczenie obszarów zamieszkałych. Wyspa Vulcano uważana była niegdyś za siedzibę boga ognia Vulcano, za świętą wyspę Eola, boga wiatru, a w średniowieczu - za przedsionek do piekła...

​Przybyszy wita Vulcano silnym zapachem siarki, wydobywającym się z licznych rozpadlin w ziemi, i bulgoczącym błotem. Siarkowe błota mają terapeutyczne właściwości, dlatego wiele osób zażywa kąpieli siarkowych w kąpielisku błotnym na wschód od portu. Niektórzy przyjeżdżają tu jak do sanatorium.

 

Jachty

 

LAGOON 42

Katamaran Lagoon 42 to wspaniały jacht żaglowy, który zachwyca pod każdym względem i od dnia swojej premiery stał się prawdziwym bestsellerem. Layout kokpitu oferuje armatorowi i jego gościom tyle miejsca, co na znacznie większych jednostkach, a szerokie platformy rufowe sprawiają, że postój na urokliwych kotwicowiskach i kąpiele w ciepłym morzu, to prawdziwa przyjemność.

Wnętrze jachtu jest idealnie doświetlone za sprawą dużych, panoramicznych okien, które gwarantują także doskonałą widoczność podczas żeglugi. W tym katamaranie projektanci przewidzieli 4 duże, wygodne kabiny z łazienkami (pokoje rufowe oraz armatorska mają osobną kabinę prysznicową). We wszystkich pomieszczeniach znajdują się duże okna, dzięki którym można do woli rozkoszować się pięknymi widokami podczas żeglugi i postojów.