top of page

 Sycylijskie Lato - 
Sycylia,  Wyspy Liparyjskie  (7dni)

trasa i termin

Sycylia (Capo d'Orlando/Portorosa) – StromboliPanarea - SalinaAlicudiFilicudi LipariVulcanoSycylia (Capo d'Orlando/Portorosa)

logo-707111_1920_edited.png
Rejs nr: IT16/09/22C

Rejs nr: IT2/08/22/Sc/K

Termin:         27.08 - 03.09.2022

Jacht:            Lagoon 42 (2018)

Lokalizacja:  Marina Portorosa / Capo                                d'Orlando


Zaokrętowanie:    27.08.2022 
Wyokrętowanie:   03.09.2022 

    od 4700 zł /os

Serdecznie zapraszamy na rejs po archipelagu Wysp Liparyjskich.
Nazywane też Wyspami Eolskimi, leżą na Morzu Tyrreńskim, na północ od Sycylii. Jest to grupa siedemnastu wysp pochodzenia wulkanicznego. Największe z nich to Lipari, Salina, Vulcano i Stromboli. Zamieszkuje je około 14 tysięcy osób. Wyspy są uważane za turystyczny raj, oferujący piękną, nieskazitelną przyrodę oraz czyste plaże i ciepłe wody dla amatorów kąpieli.
Archipelag ten stanowi nie lada atrakcję dla żeglarzy chcących przeżyć prawdziwą przygodę oraz zwiedzić ten niewątpliwie egzotyczny zakątek Morza Śródziemnego. 

Za optymalny czas podróży  uważa się miesiące od maja do września. Maj tutaj potrafi być piękny, zachwycić czystością powietrza i temperaturami 22-25 st. C.

atrakcje

Atrakcje

 

Capo d'Orlando / Portisco

To miejscowości położone w północnej części Sycylii. Piękna linia brzegowa skomponowana z pięknych plaż i skalistych wybrzeży oraz malownicze otoczenie ściągają tu w sezonie letnim rzesze turystów.

STROMBOLI

Majestatyczna, wznosząca się na ponad 900 metrów n.p.m. wyspa, zwana w starożytności "latarnią morską Morza Śródziemnego", z uwagi na ciągłe erupcje wulkaniczne. Stromboli jest dla wielu turystów głównym celem wizyty na Wyspach Liparyjskich, stanowi bowiem niepowtarzalną atrakcję - jest jedynym na świecie wulkanem, który regularnie i bez przerwy od co najmniej tysiąca lat objawia swoją aktywność mniejszymi lub większymi erupcjami! Aktywność wulkaniczną Stromboli najlepiej obserwować od jej północno-zachodniej strony. To
tutaj znajduje się słynna ściana „Sciara del Fuoco” („strumień ognia”) – najbardziej charakterystyczna część wybrzeża wyspy. Po jej zboczu, w efekcie ciągłych erupcji wulkanu, spadają do morza kamienie, popiół i lawa. Nawigacja w bezpośrednim pobliżu „Sciara del Fuoco” jest surowo zabroniona. Naruszenie tego zakazu sprowadza na nas poważne i realne niebezpieczeństwo – spadające w dół zbocza odłamki skalne wpadają z olbrzymią siłą do morza!

 

SALINA

Salina to przepiękna wyspa z dwoma niesamowitymi stożkami wulkanicznymi rozdzielonymi przełęczą.  Miasteczko urocze. Warto wybrać się  na wycieczkę do góry na wulkan, skąd można podziwiać przepiękne widoki na drugi stożek na wyspie oraz na cały archipelag Wysp Eolskich. Cicha i spokojna Salina jest obowiązkowym punktem każdego rejsu po Wyspach Liparyjskich. W Santa Marina Salina znajdziemy liczne knajpki i restauracje

 

LIPARI

Największa i najbardziej popularna wśród turystów wyspa archipelagu. Wszystkie pozostałe z wyjątkiem Saliny należą zarówno pod względem administracyjnym jak i politycznym do regionu Lipari. Wokół Lipari znajdują się malownicze kotwicowiska i zatoczki - idealne miejsca do nurkowania i przygotowania jachtowego lunchu. Poza walorami krajobrazowymi, Lipari oferuje odwiedzającym ją turystom szereg atrakcji historycznych i architektonicznych. Obowiązkowym punktem wizyty na wyspie jest zwiedzanie Muzeum Archeologicznego, posiadającego bogate zbiory obrazujące historię i rozwój Wysp Liparyjskich.W północnej części wschodniego wybrzeża Lipari, znajduje się pięknie położone kotwicowisko z widokiem na nieczynny kamieniołom, gdzie wydobywano pumeks – jeżeli tylko warunki pogodowe są odpowiednie, warto stanąć tam na kilka godzin

 

FILIKUDI 

Wyspa jest rajem dla miłośników spokoju i natury. Od 1997 r. w dużej części stanowi rezerwat przyrody. Zachodnie wybrzeże zaskoczy nas grotą skalną. Drugiej strony wyspy strzeże skała- maczuga wyłaniająca się wprost z morza. Im bardziej słoneczna i bezwietrzna pogoda, tym powodów do zatrzymania się tutaj jest więcej.

ALIKUDI

To jedna z mniejszych zamieszkałych wysp archipelagu. Wulkanicznej górze ze szczytem na ponad 650 m.n.p.m. Wyspa jest ostoją spokoju i liczy 40 mieszkańców.

VULCANO

Najbardziej na południe wysunięta w archipelagu Wysp Liparyjskich. Zajmuje powierzchnię 21 km², a zamieszkuje ją kilkuset mieszkańców. Vulcano tworzą 4 wulkany, z których największym jest tzw. "Gran Cratere". Jego aktywność ogranicza się obecnie do erupcji gazów siarkowych. Ostatnia duża erupcja miała miejsce w latach 1888-1890 powodując wówczas całkowite zniszczenie obszarów zamieszkałych. Wyspa Vulcano uważana była niegdyś za siedzibę boga ognia Vulcano, za świętą wyspę Eola, boga wiatru, a w średniowieczu - za przedsionek do piekła...

​Przybyszy wita Vulcano silnym zapachem siarki, wydobywającym się z licznych rozpadlin w ziemi, i bulgoczącym błotem. Siarkowe błota mają terapeutyczne właściwości, dlatego wiele osób zażywa kąpieli siarkowych w kąpielisku błotnym na wschód od portu. Niektórzy przyjeżdżają tu jak do sanatorium.

jacht

Jachty

 

LAGOON 42

Katamaran Lagoon 42 to wspaniały jacht żaglowy, który zachwyca pod każdym względem i od dnia swojej premiery stał się prawdziwym bestsellerem. Layout kokpitu oferuje armatorowi i jego gościom tyle miejsca, co na znacznie większych jednostkach, a szerokie platformy rufowe sprawiają, że postój na urokliwych kotwicowiskach i kąpiele w ciepłym morzu, to prawdziwa przyjemność.

Wnętrze jachtu jest idealnie doświetlone za sprawą dużych, panoramicznych okien, które gwarantują także doskonałą widoczność podczas żeglugi. W tym katamaranie projektanci przewidzieli 4 duże, wygodne kabiny z łazienkami (pokoje rufowe oraz armatorska mają osobną kabinę prysznicową). We wszystkich pomieszczeniach znajdują się duże okna, dzięki którym można do woli rozkoszować się pięknymi widokami podczas żeglugi i postojów.


UWAGA: Zamieszczone w ofertach zdjęcia jachtów mają charakter poglądowy modelu i nie są rzeczywistymi zdjęciami wybranego jachtu.

akwen

Akwen

MORZE TYREŃSKIE

Stanowi część Morza Śródziemnego rozkładającą się między zawarta pomiędzy wyspami KorsykąSardynią i Sycylią a Półwyspem Apenińskim. Znajduje się na nim m in archipelag Wysp Liparyjskich.  

Średnia głębokość  — 1 519 m, maksymalna — 3 830 m. Temperatura wód powierzchniowych w zimie 12–14°C, w lecie do 25°C, zasolenie — 37,5–38‰; wody głębinowe poniżej 1500 m mają stałą temperaturę (ok. 13°C) i zasolenie (38,4‰). Wysokość pływów do 0,5 m.

W południowej części Włoch oraz na terenach wzdłuż wybrzeży panuje klimat śródziemnomorski – lata są gorące i suche, a zimy łagodne.

warto wiedzieć

Warto wiedzieć

PRZEPISY WJAZDOWE:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Włoskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. 

Turyści podróżujący w granicach Unii Europejskiej nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów, pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży. Przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:

 • 800 papierosów

 • 200 cygar

 • 1 kg tytoniu

 • 10 litrów spirytusu

 • 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto)

 • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)

 • 110 litrów piwa.

Nie ma ograniczeń przy wwozie pieniędzy, ale w przypadku dużych sum podczas kontroli granicznej mogą być wymagane dodatkowe wyjaśnienia. Wywieźć w gotówce można do 10 tys. EUR.

W tranzycie przez kraje nienależące do Strefy Schengen obowiązują inne limity.​

Więcej informacji na stronach:

Włochy - Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Italia.it (angielski)

Re-open EU (europa.eu)

PRZEPISY COVID:

Podróżni przybywający do Włoch z krajów kategorii C (Polska) muszą posiadać jeden z trzech dokumentów:

1. unijny certyfikat szczepień

2. unijny certyfikat ozdrowienia 

2. unijny certyfikat potwierdzający ujemny wynik testu antygenowego wykonanego 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch lub testu PCR na obecność COVID-19, wykonanego 72 h przed przekroczeniem granicy. 

(wszystkie w/w certyfikaty z kodem QR można pobrać ze swojego konta na IKP)

Uwaga: Certyfikaty COVID dot. szczepienia/ozdrowienia na terenie UE są ważne nie mniej niż 9 miesięcy (rozporządzenie UE o ujednoliceniu zasad poruszania się w granicach UE). Termin ten obowiązuje również przy wjeździe do Włoch. Jednak aby np. zjeść w restauracji (również na zewnątrz), wejść do muzeum, skorzystać z środka komunikacji zbiorowej, itd., ważność certyfikatu wynosi 6 miesięcy od daty ostatniego szczepienia/ozdrowienia. 

Na stronie COVID-19 SURVEY (viaggiaresicuri.it) po wypełnieniu krótkiej ankiety (nie wymaga logowania, ani podania danych osobowych), można sprawdzić aktualne wymogi wjazdowe dot. konkretnego podróżnego.

Turyści przybywający do Włoch zobowiązani są do wypełnienia formularzy EU Digital Passenger Locator Form (DPLF)  przed wylotem do Włoch- wypełnienie formularza jest obowiązkowe dla każdego i należy to zrobić online za pośrednictwem strony EU Digital Passenger Locator Form (dPLF) (euplf.eu)

(informacje wg stanu na dzień 03.02.2022)

Więcej informacji aktualizowanych na bieżąco:

Covid-19, travellers (salute.gov.it)

COVID-19 (italia.it)

COVID-19 SURVEY (viaggiaresicuri.it)

Informacje dla podróżujących do Włoch - Polska we Włoszech - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

STREFA CZASOWA:

tak jak w Polsce (czas letni i zomowy)

JĘZYK:

włoski

WALUTA:

euro

POGODA (aktualnie):

dojazd

Dojazd

własny;

Sugerujemy wybór lotów do Trapani, Palermo lub lotów Katanii liniami rejsowymi. Z lotniska do mariny dostać się można wynajętym transferem lub komunikacją publiczną.

 

płatność

Płatność

 

Cena: od 4700 zł /os

 

W cenie:

 • pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej

 • opiekę profesjonalnego skippera

 • podstawowe szkolenie żeglarskie

 • ubezpieczenie podróżne KL, NNW - zgodnie z ofertą TU EUROPA  World Travel Standard

 • pościel, ręczniki

 • ponton

 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

W cenie nie ujęto:

 • biletów lotniczych i transferów,

 • składki jachtowej na: wspólne wyżywienie, opłaty portowe, paliwo do jachtu, silnik zaburtowy do pontonu, sprzątanie jachtu po rejsie, wstępy do parków narodowych, podatki lokalne, ubezpieczenie kaucji; koszty te, również dotyczące skippera, opłacane  będą ze wspólnej kasy jachtowej (dot. tylko rejsu); sugerowana składka ok. 200 EUR / osobę (skipper nie opłaca składki)

 • własnych wydatków (wycieczki, puby, napoje procentowe)

Harmonogram płatności:
 • 50% – 3 dni od daty rezerwacji

 • 50% – 4 tygodnie do rozpoczęcia

FAKTURY VAT dla przedsiębiorcy: Przypominamy, że zmiana zasad wystawiania faktur obliguje kupującego do podania numeru NIP w momencie zapłaty. Paragon bez NIP traktowany jest jako zakup dla celów prywatnych, dlatego też prosimy o wpisywanie w treści przelewu, poza symbolem rejsu, również numeru NIP w celu uniknięcia nieporozumień.
Brak NIP w treści przelewu skutkuje wystawieniem paragonu dla osoby prywatnej i nie będzie możliwe wystawienie do niego faktury na podmiot gospodarczy.
​​

Powyższa oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego,

a dane w niej zawarte mają jedynie charakter informacyjny i mogą ulec zmianie.

bottom of page