top of page

Kuba na maxa (16 dni)

trasa i termin
Rejs nr: IT16/09/22C

Rejs nr: K1/02/23/sail+inter/K

Termin:        18.02 - 05.03.2023

Jacht:           Lagoon 450
                           
Lokalizacja:  Hawana / Cienfuegos


Interior: 18-24.02.2023 + 04-05.03.2023
Sailing:
25.02.2023 - 04.03.2022  

    od 2500 eur /os

percentage-1924521_1920.png
percentage-1924521_1920.png

Zapraszamy na rejs po Morzu Karaibskim. Naszym celem jest Kuba - kraj rumu, tańca i samochodów z lat 60-tych. Jedziemy tam w poszukiwaniu egzotyki, tańca i odpoczynku. Wspaniałość tropikalnej przyrody archipelagu karaibskiego, znakomity kubański rum, cygara hawańskie i czarujące Kubanki nadają temu krajowi szczególny urok. Kubę otacza ponad cztery tysiące maleńkich egzotycznych wysepek, wśród których najpopularniejszym są Cayo Coco, Cayo Guillermo, Cayo Largo. W miastach Kuby znajduje się mnóstwo interesujących, godnych uwagi zabytków. 
Kuba objęta jest działaniem dwóch stref klimatycznych: podrównikowej wilgotnej oraz równikowej, wybitnie wilgotnej w południowej części kraju. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 25°C. Z końcem lata i jesienią Kubę nawiedzają silne wiatry i cyklony. Najlepszy czas na wyjazd na Kubę, to pora sucha, czyli od listopada do kwietnia, jest to szczyt sezonu.

atrakcje

Atrakcje

 

HAWANA

Hawana przez wielu uważana jest za najpiękniejsze miasto zachodniej półkuli. Z pewnością, jak rzadko które miasto, obfituje w wiele zabytkowych budowli. Znaczna część z nich jest zbudowana z białego wapienia powstałego z koralowców. Jedną z najstarszych budowli stanowi zespól warowni hawańskich. Należy do nich strzegący portu Castillo del Moro, La Punta i La Cabana.

Zwiedzanie samego miasta dobrze zacząć od Habana Vieja, gdzie znajdują się główne muzea oraz odrestaurowane, eleganckie kolonialne budynki. Wokół Placu Katedralnego (Plaza de la Catedral) wznoszą się liczne kościoły z XVI - XVIII wieku. Znajduje się tu katedra, kościół San Francisco, klasztor Santa Clara. Spośród licznych rezydencji najokazalszy jest dawny pałac gubernatora. Interesujący jest także Castillo del Principe z XVII wieku. Z drugiej strony miasta leży Vedado, postmodernistyczne centrum miasta z lat 50. Wiele z okazałych pokolonialnych budowli zostało tu zamienione na gmachy użyteczności publicznej, ministerstwa i muzea. Kilka kilometrów dalej leży rozległy Plaza de la Revolución. Głównym rejonem kultury dla hawańczyków jest centrum miasta, zwykle wolne od natłoku turystów. Znajdują się tu kina, teatry, galerie, a w klubach odbywają się liczne koncerty. Ważną ulicą rozrywki jest ciągnący się wzdłuż morza gwarny Malecón. Szczególnie ożywa on podczas karnawału. Liczne dyskoteki i lokale nocne znaleźć można także w dzielnicach turystycznych. 

VINALES

W samym środku historycznego regionu uprawy tytoniu, w zapierającej dech w piersiach dolinie o nazwie Valle de Viñales, w górach Sierra de los Organos znajduje się jedno z piękniejszych miejsc na Kubie. Okolicę znaczą tradycyjne farmy i wioski, które umożliwiają poznanie lokalnego budownictwa i cech kubańskiej architektury. Największa atrakcja, to przede wszystkim bogactwo przyrodnicze, możliwość wyciszenia się, obejrzenia upraw tytoniu, które należą do najlepszych gatunkowo na świecie oraz kontaktu z mieszkańcami tych rejonów, rodowitym chłopstwem kubańskim. Ukojenie znajdą tutaj miłośnicy pięknych krajobrazów, ale też moc wrażeń zapewniona zostanie osobom, które preferują aktywny wypoczynek. W tej kubańskiej krainie można uprawiać wspinaczkę, organizować długie trekkingi, konne wyprawy czy wycieczki historyczne. Warto podkreślić, że znajdziemy tu jedne z najlepszych casas particulares na całej wyspie, o czym można się przekonać mieszkając u swoich kubańskich gospodarzy. Okolice Viñales znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

ZATOKA ŚWIŃ

Zatoka Świń, położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Kuby, na półwyspie Zapata, kojarzona jest głównie z historyczną, nieudaną amerykańską inwazją z 1961 roku. W okolicy można odwiedzić muzea poświęcone wydarzeniu i zobaczyć szczątki sprzętu artyleryjskiego. Mało kto jednak wie, że w sąsiedztwie zatoki znajduje się wspaniały Rezerwat Biosfery UNESCO, a dwie tutejsze plaże, Playa Larga i Playa Giron, są idealną bazą dla wypraw nurkowych. W wodach pomiędzy nimi, kryją się bowiem koralowce i liczne groty. Wyjątkowy Parque National Cienaga de Zapata obejmuje największy na Karaibach bagienny ekosystem, wiecznie zielone lasy tropikalne, torfowiska, lasy namorzynowe i laguny.

 

TRINIDAD

Prawdziwa perła architektury kolonialnej, trzecie najstarsze miasto na Kubie, które zachowało swój tradycyjny charakter. Odnowione i kolorowe miasto, wygląda jak z bajki. Centralne położenie miasta w głębi lądu nie jest przypadkowe, miało na celu ochronę  przed napadami piratów, którzy upodobali sobie Kubę jako cel swoich grabieży. Trininad to miasto słynące z pięknych pałaców, bogato zdobionych i kolorowych domów, które są poddawane konserwacji, tak by zachować jak najwięcej zabytkowych budynków. Rząd dba w ten sposób o zachowanie niepowtarzalnego klimatu kolonialnej przeszłości. Co wieczór w Trinidadzie odbywają się imprezy, na których główną rolę gra salsa. W okolicy Trinidadu znajdują się piękne plaże oraz Valle de los Ingenios, czyli Dolina Cukrowa. W XVII wieku to właśnie uprawa trzciny cukrowej stała się źródłem świetności tego miasta. Pamiątką z tamtych czasów są pozostałości rezydencji dawnych plantatorów.

CIENFUEGOS

Można nazwać kubańskim Paryżem. Założone przez francuskich imigrantów, eleganckie, rozbudowane, tętniące życiem miasto ze swoim historycznym centrum, wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kubańskich miast architekturą, zadbanymi i odnowionymi budynkami oraz dobrze zaopatrzonymi sklepami, jak na kubańskie warunki. Mieszkańcy dumni są ze swojej tradycji muzycznej, którą zawdzięczają słynnemu kubańskiemu muzykowi Benny More, ktrego afro-kubańskie rytmy rozbrzmiewają na ulicach Cienfuegos do dziś.

program
jachty

Jachty 

 

LAGOON 450

To nowoczesny katamaran, jednostka najlepsza w swojej klasie, bijąca rekordy popularności wśród klientów zarówno indywidualnych, jak i firm czarterowych na całym świecie. Ten wygodny katamaran polecany jest do żeglowania rekreacyjnego, rodzinnego (również z dziećmi), głównie z uwagi na wyposażenie poprawiające komfort żeglugi i przyjemność z mieszkania na pokładzie jachtu. Posiada niezwykle nowoczesną sylwetkę, przepiękny design, a materiały wykończenia wnętrza, utrzymane w jasnych tonacjach, zostały dobrane, tak aby nadać świeżości i witalności. Katamaran posiada 4 przestronne kabiny, każda z łazienką z wydzielona toaletą i natryskiem. Siatki i kanapy na przodzie umożliwiają wygodne korzystanie z pokładu w trakcie żeglugi i na postojach.

UWAGA: Zamieszczone w ofertach zdjęcia jachtów mają charakter poglądowy modelu i nie są rzeczywistymi zdjęciami wybranego jachtu.

Modele proponowanych jachtów mogą ulec zmianie na jachty o porównywalnych parametrach.

akwen

Akwen

MORZE KARAIBSKIE

Wchodzące w skład Oceanu Atlantyckiego, położone między Ameryką Północną, a Ameryką Południową. Często było nazywane Karaibami czy Indiami Zachodnimi. Największą wyspą Morza Karaibskiego jest Kuba. Obowiązuje tutaj amerykański system oznakowania nautycznego – IALA B (odwrotnie niż w Europie) –  idąc z morza do lądu, po sterburcie musimy zostawiać czerwone boje, po lewej – zielone. Trzeba o tym bezwzględnie pamiętać, zwłaszcza przy podejściach do Cayo Largo czy Casilady, gdzie na dużym obszarze wystawiono tylko boje czerwone! Płytka zatoka Cienfuegos i podejścia do marin są dobrze oznakowane zarówno bojami krawędziowymi, jak i nabieżnikami.

Dobrze rozwinięte brzegi obfitują w liczne zatoki. Okoliczne wyspy tworzą archipelagi Jardines de la Reina, Los Canarreos, Los Colorados, Sabana-Camagüey. Otaczające Kubę głębiny morskie sięgają 7000 m. Przeważający tam klimat tropikalny łagodzą północno-wschodnie wiatry, które wieją na wyspie przez cały rok. Pływanie nocą na przybrzeżnych wodach Kuby jest zabronione ze względu na dużą liczbę małych wysp i raf koralowych.

warto wiedzieć

Warto wiedzieć

PRZEPISY WJAZDOWE:

Obywatel polski udający się na Kubę obowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista), wydawanej wyłącznie w celach turystycznych. 

Przy przekraczaniu granicy zalecany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wjazdu na Kubę. Turysta zobowiązany jest również posiadać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu odmowy. Turyści przyjeżdżający na Kubę powinni mieć ok. 100 EUR na każdy dzień planowanego pobytu. Posiadanie kart kredytowych VISA traktowane jest jako spełnienie tego warunku.

Turyści, którzy planują lecieć na Kubę przez/z terytorium USA, są traktowani tak samo jak obywatele USA, i ze względu na embargo nie mogą odbywać podróży turystycznych. Natomiast podróżni, którzy z wyspy pragną dostać się do USA muszą posiadać ważną wizę amerykańską (ESTA nie jest uznawana).

Osoby udające się na Kubę przed przybyciem zobowiązane są wypełnić elektroniczny formularz rejestracyjny i uzyskać kod QR. Formularz należy wypełnić na 72 godziny przed planowanym przyjazdem: DViajeros (gob.cu)

Wjeżdżający na Kubę zobowiązani są do posiadania polisy ubezpieczeniowej obejmującej leczenie Covid i kwarantannę.

 

Turyści podróżujący na Kubę i wracający z niej muszą również zapoznać się z kubańskimi przepisami celnymi, przede wszystkim tymi dotyczącymi ograniczeń w zakresie wwozu na terytorium Kuby artykułów użytku osobistego, sprzętu AGD, sprzętu i wyposażenia informatycznego. Szczegółowa lista produktów, które nie podlegają ocleniu została zamieszczona w Rozporządzeniu nr 206 z 30 czerwca 2014 r. (res206-14agr.pdf (gob.cu)).

Na Kubę zakazane jest wwożenie dronów, w przypadku próby naruszenia tego zakazu dron zostanie przekazany do depozytu (przy wyjeździe należy opłacićć koszt magazynowania ~10 EUR/dzień). W przypadku wwozu profesjonalnego sprzętu fotograficznego i filmowego wymagane jest specjalne zezwolenie, a w przypadku jego braku sprzęt jest również magazynowany w depozycie.

Przepisy fitosanitarne zakazują wwozu owoców, warzyw, sadzonek, nasion , serów, wędlin, mięs i ich przetworów.

Wskazane jest zadeklarowanie wwożonej gotówki w kwocie przekraczającej 5.000 EUR.

 

Przykładowe limity na wywóz towarów z Kuby:

- 50 szt. cygara

- 3 L alkoholu

- 100 CUP 

Nie zezwala się na wywóz muszli. Na wywóz antyków i dzieł sztuki, w tym również rękodzieła i rzemiosła artystycznego większej wartości, należy uzyskać zezwolenie w Ministerstwie Kultury. Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy mieć zezwolenie Banco Nacional de Cuba. 

 

Należy pamiętać o limitach wwozu i wywozu towarów w krajach tranzytowych i docelowych.

Na temat limitów wwozu do EU towarów spoza Unii można przeczytać: Przekraczasz granicę UE? Pamiętaj o przepisach celnych - GazetaPrawna.pl

(informacje wg stanu na dzień 08.11.2022)

Więcej informacji na stronach:

Informacje dla podróżujących - Polska na Kubie - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Tourism in Cuba | How to Get to Cuba? | Cuba Travel

Mintur - Sitio Oficial del Ministerio de Turismo de Cuba (gob.cu)

Co wolno przewozić, a czego nie? - Your Europe (europa.eu)

res206-14agr.pdf (gob.cu)

res207-14agr.pdf (gob.cu)

PRZEPISY COVID:

Nie ma ograniczeń wjazdowych związanych z epidemią Covid. Nie są wymagane testy. Nie ma wymogu okazywania certyfikatów szczepień. W niektórych miejscach publicznych obowiązuje nakaz noszenia maseczki np. na lotniskach, w transporcie publicznym, w szpitalach. We wszystkich punktach wjazdowych na Kubę podróżni mogą być losowo testowani (bezpłatne) na obecność wirusa SARS CoV-2, zaś intensywność testowania zależna jest od liczby lotów i zagrożenia epidemiologicznego w kraju pochodzenia. 

(informacje wg stanu na dzień 08.11.2022)

Więcej informacji aktualizowanych na bieżąco:

Informacje dla podróżujących - Polska na Kubie - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

https://salud.msp.gob.cu/category/covid-19/

Mintur - Sitio Oficial del Ministerio de Turismo de Cuba (gob.cu)

STREFA CZASOWA:

czas zimowy -6 h (do 11.03.2023)

czas letni -5 h (od 12.03.2023)

JĘZYK:

hiszpański; w strefach turystycznych i dużych miastach z reguły można porozumieć się po angielsku, poza nimi jedynie po hiszpańsku

WALUTA:

peso kubańskie (CUP) 

UWAGA: W 2021 roku rząd kubański wprowadził reformę monetraną i walutową. Wycofano z obrotu peso convertible (CUC) oraz oficjalnie wstrzymano obrót gotówką w dolarach amerykańskich. Od tamtej pory zarówno kantory, jak i banki nie przyjmują USD. 

POGODA (aktualnie):

dojazd

Dojazd

- własny

 

Bezpośrednie loty z Polski do Hawany nie są dostępne. Połączenia z Polski oferuje AirCanada z tranzytem przez Toronto lub Montreal oraz KLM z przesiadką w Amsterdamie i Panamie. Wygodne połączenia lotnicze oferują też inne regularne linie lotnicze z wielu miast UE.

płatność

Płatność

 

Cena: od 2500 eur/os. 

Rezerwując do 15.12.2022 otrzymasz rabat 50 eur/os. + dodatkowe 50 eur/os. przy rezerwacji dla 2 lub więcej osób

W cenie:

 • pobyt lądowy zgodnie z programem (8 noclegów)

 • pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej (6 noclegów)

 • opiekę profesjonalnego skippera

 • podstawowe szkolenie żeglarskie

 • ubezpieczenie podróżne KL, NNW

 • pościel, ręczniki

 • ponton

 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

W cenie nie ujęto:

 • biletów lotniczych,

 • wyżywienia nieobjętego ofertą

 • składki jachtowej na wspólne wyżywienie uczestników i skippera, opłaty portowe, paliwo do jachtu, silnik zaburtowy do pontonu, sprzątanie jachtu po rejsie, wstępy do parków narodowych, podatki lokalne i turystyczne, ubezpieczenie kaucji; koszty te opłacane  będą ze wspólnej kasy jachtowej (dot. tylko rejsu); sugerowana składka ok. 200 EUR / osobę (skipper nie opłaca składki)

 • własnych wydatków.

 
Harmonogram płatności:
 • 50% – 3 dni od daty rezerwacji

 • 50% – 4 tygodnie do rozpoczęcia

FAKTURY VAT dla przedsiębiorcy: Przypominamy, że zmiana zasad wystawiania faktur obliguje kupującego do podania numeru NIP w momencie zapłaty. Paragon bez NIP traktowany jest jako zakup dla celów prywatnych, dlatego też prosimy o wpisywanie w treści przelewu, poza symbolem rejsu, również numeru NIP w celu uniknięcia nieporozumień.
Brak NIP w treści przelewu skutkuje wystawieniem paragonu dla osoby prywatnej i nie będzie możliwe wystawienie do niego faktury na podmiot gospodarczy.
​​

Powyższa oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego,

a dane w niej zawarte mają jedynie charakter informacyjny i mogą ulec zmianie.

bottom of page