Kuba na maxa (16 dni)

 
Rejs nr: IT16/09/22C

 Rejs nr: K1/02/23/sail+inter/K

Termin:        18.02 - 05.03.2023

Jacht:           Lagoon 450
                           
Lokalizacja:  Hawana / Cienfuegos


Interior: 18-24.02.2023 + 04-05.03.2023
Sailing:
25.02.2023 - 04.03.2022   

    od 2500 eur /os

percentage-1924521_1920.png
percentage-1924521_1920.png

Zapraszamy na rejs po Morzu Karaibskim. Naszym celem jest Kuba - kraj rumu, tańca i samochodów z lat 60-tych. Jedziemy tam w poszukiwaniu egzotyki, tańca i odpoczynku. Wspaniałość tropikalnej przyrody archipelagu karaibskiego, znakomity kubański rum, cygara hawańskie i czarujące Kubanki nadają temu krajowi szczególny urok. Kubę otacza ponad cztery tysiące maleńkich egzotycznych wysepek, wśród których najpopularniejszym są Cayo Coco, Cayo Guillermo, Cayo Largo. W miastach Kuby znajduje się mnóstwo interesujących, godnych uwagi zabytków. 
Kuba objęta jest działaniem dwóch stref klimatycznych: podrównikowej wilgotnej oraz równikowej, wybitnie wilgotnej w południowej części kraju. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 25°C. Z końcem lata i jesienią Kubę nawiedzają silne wiatry i cyklony. Najlepszy czas na wyjazd na Kubę, to pora sucha, czyli od listopada do kwietnia, jest to szczyt sezonu.

 

Atrakcje

 

HAWANA

Hawana przez wielu uważana jest za najpiękniejsze miasto zachodniej półkuli. Z pewnością, jak rzadko które miasto, obfituje w wiele zabytkowych budowli. Znaczna część z nich jest zbudowana z białego wapienia powstałego z koralowców. Jedną z najstarszych budowli stanowi zespól warowni hawańskich. Należy do nich strzegący portu Castillo del Moro, La Punta i La Cabana.

Zwiedzanie samego miasta dobrze zacząć od Habana Vieja, gdzie znajdują się główne muzea oraz odrestaurowane, eleganckie kolonialne budynki. Wokół Placu Katedralnego (Plaza de la Catedral) wznoszą się liczne kościoły z XVI - XVIII wieku. Znajduje się tu katedra, kościół San Francisco, klasztor Santa Clara. Spośród licznych rezydencji najokazalszy jest dawny pałac gubernatora. Interesujący jest także Castillo del Principe z XVII wieku. Z drugiej strony miasta leży Vedado, postmodernistyczne centrum miasta z lat 50. Wiele z okazałych pokolonialnych budowli zostało tu zamienione na gmachy użyteczności publicznej, ministerstwa i muzea. Kilka kilometrów dalej leży rozległy Plaza de la Revolución. Głównym rejonem kultury dla hawańczyków jest centrum miasta, zwykle wolne od natłoku turystów. Znajdują się tu kina, teatry, galerie, a w klubach odbywają się liczne koncerty. Ważną ulicą rozrywki jest ciągnący się wzdłuż morza gwarny Malecón. Szczególnie ożywa on podczas karnawału. Liczne dyskoteki i lokale nocne znaleźć można także w dzielnicach turystycznych. 

VINALES

W samym środku historycznego regionu uprawy tytoniu, w zapierającej dech w piersiach dolinie o nazwie Valle de Viñales, w górach Sierra de los Organos znajduje się jedno z piękniejszych miejsc na Kubie. Okolicę znaczą tradycyjne farmy i wioski, które umożliwiają poznanie lokalnego budownictwa i cech kubańskiej architektury. Największa atrakcja, to przede wszystkim bogactwo przyrodnicze, możliwość wyciszenia się, obejrzenia upraw tytoniu, które należą do najlepszych gatunkowo na świecie oraz kontaktu z mieszkańcami tych rejonów, rodowitym chłopstwem kubańskim. Ukojenie znajdą tutaj miłośnicy pięknych krajobrazów, ale też moc wrażeń zapewniona zostanie osobom, które preferują aktywny wypoczynek. W tej kubańskiej krainie można uprawiać wspinaczkę, organizować długie trekkingi, konne wyprawy czy wycieczki historyczne. Warto podkreślić, że znajdziemy tu jedne z najlepszych casas particulares na całej wyspie, o czym można się przekonać mieszkając u swoich kubańskich gospodarzy. Okolice Viñales znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

ZATOKA ŚWIŃ

Zatoka Świń, położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Kuby, na półwyspie Zapata, kojarzona jest głównie z historyczną, nieudaną amerykańską inwazją z 1961 roku. W okolicy można odwiedzić muzea poświęcone wydarzeniu i zobaczyć szczątki sprzętu artyleryjskiego. Mało kto jednak wie, że w sąsiedztwie zatoki znajduje się wspaniały Rezerwat Biosfery UNESCO, a dwie tutejsze plaże, Playa Larga i Playa Giron, są idealną bazą dla wypraw nurkowych. W wodach pomiędzy nimi, kryją się bowiem koralowce i liczne groty. Wyjątkowy Parque National Cienaga de Zapata obejmuje największy na Karaibach bagienny ekosystem, wiecznie zielone lasy tropikalne, torfowiska, lasy namorzynowe i laguny.

 

TRINIDAD

Prawdziwa perła architektury kolonialnej, trzecie najstarsze miasto na Kubie, które zachowało swój tradycyjny charakter. Odnowione i kolorowe miasto, wygląda jak z bajki. Centralne położenie miasta w głębi lądu nie jest przypadkowe, miało na celu ochronę  przed napadami piratów, którzy upodobali sobie Kubę jako cel swoich grabieży. Trininad to miasto słynące z pięknych pałaców, bogato zdobionych i kolorowych domów, które są poddawane konserwacji, tak by zachować jak najwięcej zabytkowych budynków. Rząd dba w ten sposób o zachowanie niepowtarzalnego klimatu kolonialnej przeszłości. Co wieczór w Trinidadzie odbywają się imprezy, na których główną rolę gra salsa. W okolicy Trinidadu znajdują się piękne plaże oraz Valle de los Ingenios, czyli Dolina Cukrowa. W XVII wieku to właśnie uprawa trzciny cukrowej stała się źródłem świetności tego miasta. Pamiątką z tamtych czasów są pozostałości rezydencji dawnych plantatorów.

CIENFUEGOS

Można nazwać kubańskim Paryżem. Założone przez francuskich imigrantów, eleganckie, rozbudowane, tętniące życiem miasto ze swoim historycznym centrum, wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kubańskich miast architekturą, zadbanymi i odnowionymi budynkami oraz dobrze zaopatrzonymi sklepami, jak na kubańskie warunki. Mieszkańcy dumni są ze swojej tradycji muzycznej, którą zawdzięczają słynnemu kubańskiemu muzykowi Benny More, ktrego afro-kubańskie rytmy rozbrzmiewają na ulicach Cienfuegos do dziś.