rejs na jachcie jednokadłubowym
Karnawał na Wyspach Kanaryjskich
Teneryfa (Radazul - Las Galletas) - La Palma (Santa Cruz) - La Gomera (San Sebastian) - Teneryfa (San Miguel de Abona - Los Gigantes - Radazul)
Rejs nr: WK1/02/23/Tn/J
Termin: 18.02-25.02.2023
Jacht: Oceanis 45 (2015)
Lokalizacja: Radazul (Teneryfa)
Zaokrętowanie: 18.02.2023
Wyokrętowanie: 25.02.2023
od 2750 zł /os.
Wyspy Kanaryjskie to region Hiszpanii obejmujący archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki, zaliczany do Makaronezji. Wyspy te tworzą dwie hiszpańskie prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas. Region ma dwie stolice: Las Palmas na wyspie Gran Canaria – największe miasto Wysp Kanaryjskich oraz Santa Cruz de Tenerife na Teneryfie.
Nazwa wysp pochodzi od łacińskiego słowa canis (pies), ze względu na znaczną liczbę dużych psów, co opisał na początku naszej ery Pliniusz Starszy w swojej Historii naturalnej. Nazwa ptaka „kanarek” pochodzi właśnie od nazwy archipelagu, nie zaś na odwrót.
Mieszkańcy wyspy określają siebie jako Kanaryjczyków (canario).
Wyspy Kanaryjskie ze względu na swój klimat i dostępność, są bardzo popularnym miejscem wypoczynku Europejczyków.
Atrakcje
Karnawał na Wyspach Kanaryjskich jest jedną z najciekawszych atrakcji w roku na wyspach. Organizowany na ogół na przełomie lutego i marca, corocznie przyciąga tłumy turystów.
Karnawał na Teneryfie, to największa i najpopularniejsza impreza na wyspach, która odbywa się od XVIII wieku. Uczestnicy przebierają się w kolorowe kostiumy z maskami i tańczą na ulicach po prostu ciesząc się życiem. Program karnawału jest ekscytujący i różnorodny. Każda osoba, bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. Karnawał w Santa Cruz znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej znanych i najlepszych tego typu imprez na świecie. Na szczycie tego rankingu oczywiście znajduje się żywe i pełne kolorów Rio de Janeiro w Brazylii, a także niezwykle widowiskowy Karnawał w Wenecji. W trakcie karnawałowego tygodnia ulice Santa Cruz de Tenerife wypełniają się muzyką, radością, tańcem i mnóstwem kolorowych przebierańców.
Na pozostałych wyspach również organizowane są imprezy i parady karnawałowe, a najciekawsze odbywają się na La Palma.
Karnawał w Santa Cruz de La Palma rozpoczyna się w piątek przed Środą Popielcową. W jego zróżnicowanym programie nigdy nie brakuje otwarcia paradą dzieci, wieczornymi tańcami, konkursem fantazyjnych strojów, festiwalem peruk Desfile de los Embajadores (Parada Ambasadorów) i Entierro de la Sardina (Pogrzeb Sardynki). Ale nie ma wątpliwości, że sława i oryginalność karnawału w Santa Cruz de La Palma rozprzestrzeniła się poza granice wyspy dzięki obchodom karnawałowego poniedziałku zwanego Los Indianos, czyli święto powrotu Indian na wyspy, nazwę nadaną na Wyspach Kanaryjskich wyspiarzom, którzy wyemigrowali do Ameryki, a później wrócili na wyspy. Symbolem Los Indianos jest “Negra Tomasa” - gruba, brzydka, czarnoskóra ale uśmiechnięta służąca. Historyczne ulice O'Daly i Pérez de Brito są miejscem gdzie odbywa się Gran Desembarco - w wolnym tłumaczeniu “Wielkie zejście z pokładu” - oraz defilada w rytm muzyki kubańskiej i przy dźwiękach bębnów, a to wszystko w chmurze unoszącego się wokół białego talku, którym wszyscy się obrzucają w wielkiej bitwie. Mija kilka dni, zanim bruk tych historycznych ulic odzyska swój pierwotny stan.
Na zakończenie karnawału odbywa się tradycyjna ceremonia zwana Pogrzebem Sardynki, a polega ona na spaleniu gigantycznej ryby z papieru, która symbolizuje koniec zabawy. Dziesiątki "wdów" żegnają sardynkę ostentacyjnymi lamentami. Wszystko kończy się spektakularnym pokazem sztucznych ogni, który przeradza się ponownie w wielką imprezę uliczną.
Co warto zwiedzić:
Las Galletas
Miejscowość położona w południowej części wyspy Teneryfa. Miejscowość była kiedyś malutką wioską rybacką. Obecnie powstały tu hotele, bary i restauracje, które jednak nie zniszczyły jej spokojnej aury. Wąskie uliczki łączą się z malutkimi ryneczkami, a miasteczko otoczone jest gajami bananowymi, które zapewniają okolicy niezapomnianą atmosferę.
Santa Cruz de La Palma
Miasto z piękną, kolonialną architekturą, brukowanymi ulicami, wąskimi uliczkami, kolorowymi domami z ukwieconymi oknami i balkonami. Na szczególną uwagę zasługuje Plac Hiszpański, wokół którego znajdziemy szereg budynków wykonanych w dawnym stylu, a także urokliwy kościół Iglesia Matriz de El Salvador i budynek ratusza. Nie można pominąć alei Marítima, gdzie znajdują się tradycyjnie wykonane balkony z drewna. Placeta del Borrero, to z kolei niewielki plac otoczony domami w najczystszym stylu kanaryjskim. Jest to idealne miejsce, aby się na chwilę zatrzymać i napić barraquito lub wina. Plaza de la Alameda, to długi plac, którego ozdobą jest figura karła, a na którego końcu mieści się Muzeum Marynarki Wojennej. Warto wybrać się na spacer do zamku La Virgen skąd roztaczają się niesamowite widoki na miasto.
San Sebastián de La Gomera
Miasto jest stolicą La Gomera, znaną również jako „Isla Colombina” ze względu na jej historyczny związek z odkryciem Ameryki. Miasto to wyrosło wokół naturalnej zatoki i słynie przede wszystkim ze swoich punktów widokowych (Mirador del Cristo jest najlepszym miejscem na podziwianie przepięknych zachodów słońca; Mirador de la Hila znajduje się w samym centrum miasteczka; Mirador Lomada del Camello z niesamowitą panoramą oceanu).
W mieście warto odwiedzić Casa de Colón, we wnętrzach którego czeka na podróżnych niezwykle interesująca ekspozycja, która jest w całości poświęcona Krzysztofowi Kolumbowi i jego odkryciom. Jednym z popularnych muzeów jest Museo Arqueológico de la Gomera, którego nie może pominąć żaden turysta. Jest to co prawda niewielki budynek, który jednak daje ogromne możliwości na to, by o wiele lepiej poznać wyspę i jej kulturę. Kolejny z obowiązkowych punktów turystycznych San Sebastian, to Torre del Conde. Spacerując po przepięknym parku, nie można pominąć skromnej wieży. Nie jest ona duża, ale niezwykle charakterystyczna ze względu na masywność i kolory. Jest to pozostałość fortyfikacji z XVI wieku.
Los Gigantes
Nazwa Los Gigantes to określenie dla niewielkiej miejscowości położonej w zachodniej części Teneryfy, opodal Santiago del Teide, a wszystko za sprawą ogromnych, skalistych klifów masywu Teno. Spadające do oceanu klify robią wprost niesamowite wrażenie. Los Gigantes, to skały stworzone przez naturę i sięgające ponad 800 metrów, a najlepiej jest podziwiać ich doniosłość z pokładu jachtu, bowiem wówczas można zobaczyć ich prawdziwe i naprawdę imponujące piękno. Klify Los Gigantes nazywane były przez lokalnych Guanczów murami piekieł.
Jachty
OCEANIS 45 (2015)
Oceanis 45 to idealna łódź na rejs z przyjaciółmi lub rodziną. Dzięki jej przyjemnemu i przestronnemu wnętrzu poczujesz się jak w domu. Jej czysty i ergonomiczny wygląd zewnętrzny uwiedzie Cię łatwością obsługi i przemieszczania się. Ponadto, ławka rufowa, która przekształca się w platformę kąpielową, jest atrakcyjną i praktyczną innowacją techniczną, ułatwiającą dostęp do morza.
Komfort, design i praktyczność, to cechy charakterystyczne tego 14-metrowego jednokadłubowca, który z pewnością zauroczy Cię podczas rejsu.
Układ kajut: 4x DBL + 2x łazienka
UWAGA: Zamieszczone w ofertach zdjęcia jachtów mają charakter poglądowy modelu i nie są rzeczywistymi zdjęciami wybranego jachtu.
Akwen
Archipelag Wysp Kanaryjskich znajduje się na Oceanie Atlantyckim, na północny zachód od wybrzeży Afryki, w strefie podzwrotnikowej, a swój łagodny klimat zawdzięcza pasatowi wiejącemu z północnego wschodu. Wiatr stwarza żeglarzom doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Egzotyki wyspom dodają bezkresne wulkaniczne plaże, otoczone parkami palmowymi i drzewami smoczymi, a wszystko to przy błękicie nieba i szumie atlantyckich fal.
Wyspy Kanaryjskie charakteryzują się wyjątkowo suchymi miesiącami letnimi i łagodnymi zimami. Pod względem temperatury na Wyspach Kanaryjskich panuje klimat subtropikalny, co oznacza, że temperatury są łagodne i stabilne przez cały rok i mieszczą się w zakresie 18 – 24°C. Większa części archipelagu cieszy się prawie idealną pogodą: temperatura w nocy zwykle nie spada poniżej 15°C przez całą zimę, podczas gdy temperatura w ciągu dnia rzadko przekracza 30°C w środku lata. Temperatura morza jest również stabilna, zwykle około 22°C.
Warunki wiatrowe są również jednym z głównych powodów, dla których żeglarze wybierają się na Wyspy Kanaryjskie. Pasaty dominują w systemie pogodowym przez większą część roku.
Wyspy Kanaryjskie zwane również "Wyspami Szczęśliwymi", stanowią doskonałe miejsce na całoroczny wypoczynek na pokładzie jachtów.
Warto wiedzieć
PRZEPISY WJAZDOWE:
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na Wyspach Kanaryjskich do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.
Osoba przyjeżdżająca z małoletnim dzieckiem, niebędąca jego prawnym opiekunem, powinna posiadać przy sobie pisemną zgodę opiekunów prawnych do sprawowania opieki (nie musi być notarialnie poświadczana). Zgodę można sporządzić samodzielnie w języku hiszpańskim lub angielskim.
Turyści podróżujący w granicach Unii Europejskiej nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów, pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży. Przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:
-
800 papierosów
-
200 cygar
-
1 kg tytoniu
-
10 litrów spirytusu
-
20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto)
-
90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
-
110 litrów piwa.
Należy zgłosić przy odprawie celnej wwóz pieniędzy o wartości powyżej 10 tys. EUR.
W tranzycie przez kraje nienależące do Strefy Schengen obowiązują inne limity.
Więcej informacji na stronach:
Hiszpania - Polska w Hiszpanii - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Administrative Requirements | Hello Canary Islands
PRZEPISY COVID:
Nie ma ograniczeń wjazdowych związanych z epidemią Covid. Nie są wymagane testy. Na kwarantannę kierowane są jedynie osoby chore na Covid, natomiast nie są nią objęte osoby zamieszkujące z chorym. Nie ma wymogu okazywania certyfikatów szczepień. W niektórych miejscach publicznych obowiązuje nakaz noszenia maseczki.
(informacje wg stanu na dzień 31.10.2022)
Więcej informacji aktualizowanych na bieżąco:
Bezpieczna turystyka. Hiszpania - Travel Safe po polsku (spain.info)
Ministerio de Sanidad - Profesionales - Viajes y COVID-19
Entry requirements for the Canary Islands | Hello Canary Islands
STREFA CZASOWA:
czas polski -1 godz.
JĘZYK :
hiszpański, w wielu miejscach można porozumieć się po angielsku
WALUTA :
euro
POGODA (aktualnie):
Dojazd
własny;
Na Wyspy Kanaryjskie można dolecieć europejskimi liniami lotniczymi z różnych lotnisk w Polsce.
Płatność
Cena: 2750,00 zł / os.
Harmonogram płatności:
-
50% – do 3 dni od złożenia rezerwacji
-
50% – do 19.01.2023 dni
lub -
100% - do 2 dni od złożenia rezerwacji, jeśli do rejsu pozostało mniej niż 30 dni
FAKTURY VAT dla przedsiębiorcy: Przypominamy, że zmiana zasad wystawiania faktur obliguje kupującego do podania numeru NIP w momencie zapłaty. Paragon bez NIP traktowany jest jako zakup dla celów prywatnych, dlatego też prosimy o wpisywanie w treści przelewu, poza symbolem rejsu, również numeru NIP w celu uniknięcia nieporozumień.
Brak NIP w treści przelewu skutkuje wystawieniem paragonu dla osoby prywatnej i nie będzie możliwe wystawienie do niego faktury na podmiot gospodarczy.
Cena zawiera:
-
pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej
-
opiekę profesjonalnego skippera
-
podstawowe szkolenie żeglarskie
-
ubezpieczenie podróżne KL, NNW - zgodnie z ofertą TU EUROPA World Travel Standard Mini (możliwość dopłaty do szerszego zakresu ubezp.)
-
pościel, ręczniki
-
ponton
-
składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera m.in.:
-
dojazdu do mariny, biletów lotniczych i transferów,
-
składki jachtowej na wspólne wyżywienie, opłaty portowe, paliwo do jachtu, silnik zaburtowy do pontonu, sprzątanie jachtu po rejsie, wstępy do parków narodowych, podatki lokalne i turystyczne, ubezpieczenie kaucji; koszty te opłacane będą ze wspólnej kasy jachtowej (dot. tylko rejsu); sugerowana składka ok. 150 EUR / osobę (skipper nie opłaca składki)
-
własnych wydatków (wycieczki, puby, napoje procentowe)
Powyższa oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego,
a dane w niej zawarte mają jedynie charakter informacyjny i mogą ulec zmianie.