top of page

rejs na katamaranie + safari i pobyt w hotelu
Tanzania - Zanzibar 

termn i trasa

Rejs nr: Z1/02/23

Termin:          25.02-06.03.2023
Jacht:            Leopard 48 
Lokalizacja:   Stone Town

Zaokrętowanie:  25.02.2023 
Wyokrętowanie: 04.03.2023 
Hotel:     04-06.03.2023 

     od 2320 EUR/os.
 

Zanzibar to wyspa Tanzanii położona na Oceanie Indyjskim. Tą samą nazwą określa się archipelag trzech wysp, w skład którego wchodzą Pemba, Mafia oraz wiele mniejszych wysepek.
To raj na Ziemi oszałamiający wonią przypraw i niebiańskimi widokami. Tropikalny klimat, nieskazitelnie białe plaże oblewane przez szmaragdowe morze oraz urzekająca fauna i flora sprawią, że egzotyczne wakacje na Zanzibarze na długo pozostaną w pamięci. Zanzibar to  miejsce, gdzie stykają się cztery kultury: arabska, indyjska, europejska i afrykańska. Tą niezwykłą mieszankę doskonale widać w wpisanym na listę UNESCO Kamiennym Mieście. W Stone Town poznamy bogatą historię i kulturę wyspy oraz odkryjemy jej największe zabytki. Kręte uliczki i kolorowe bazary przeplatają się tutaj z perłami architektury takimi jak: pochodzący z XVII w. fort arabski, ruiny pałacu Bargasha, czy Dom Cudów.

atrakcje

Atrakcje

Zanzibar, choć nie jest dużą wyspą, oferuje naprawdę spory wybór atrakcji. To fascynujący zakątek, który sprosta wyszukanym oczekiwaniom turystów. Różnorodność wyspy umożliwia podziwianie nie tylko zabytków kultury ale również niezwykłej natury. Kusi przede wszystkim bajkowymi plażami oraz lazurowymi wodami Oceanu Indyjskiego. Wyspa przepełniona aromatem goździków, cynamonu i mnóstwem innych przypraw zaprasza, aby odkryć jej smaki.

 

Co warto zwiedzić:

Pange Island

To w istocie sandbank. Idealne miejsce do kąpieli, plażowania i snurkowania.

Chumble Island

Obiekt Chumbe Island Coral Park stanowi prywatny rezerwat przyrody na wyspie Chumbe, położonej kilka kilometrów od Zanzibaru. Na terenie parku znajduje się w pełni chronione sanktuarium raf koralowych, leśny rezerwat oraz ekologiczne domki. Na terenie wyspy warto odwiedzić centrum informacji i edukacji oraz ruiny zabytkowej latarni morskiej. Goście mogą również wybrać wędrówkę po szlakach przyrodniczych lub nurkować z rurką.

Kendwa Beach

Plaża Kendwa, położona w wiosce o tej samej nazwie w północno-zachodniej części Zanzibaru, jest popularna wśród podróżników z całego świata. To jeden z najlepszych kurortów na Zanzibarze. Jest tu cicho i spokojnie. Wstęp na plażę jest bezpłatny. Znajduje się tutaj mnóstwo restauracji, a na plaży odbywa się co wieczór mnóstwo imprez i ognisk. 

Mnemba Island

Mnemba to mała, prywatna wyspa leżąca w niewielkiej odległości od północnowschodniego wybrzeża Zanzibaru. Otoczona jest prześliczną rafą koralową (to obszar chroniony, park morski), którą podziwiać można już na niewielkiej głębokości z maską i rurką lub nurkując głębiej z butlą. Atol Mnemba uznawany jest za najlepszy spot nurkowy w rejonie Zanzibaru. Na wyspę wstęp mają jedynie goście hotelowi, natomiast wokół wyspy można nurkować. 

Saadani National Park (Tanzania kontynentalna)

Saadani to miejsce, gdzie plaża spotyka się z buszem. Jedyny rezerwat dzikiej przyrody w Afryce Wschodniej, który może pochwalić się plażą na Oceanie Indyjskim. Na przejażdżkach i spacerach można zobaczyć zaskakująco szeroką gamę pasących się zwierząt i naczelnych. Wśród nich żyrafy, bawoły, guźce, antylopy gnu, czerwone dujkery, kudu większe, elandy, antylopy sobolowe, pawiany żółte i aksamitne.

 

Stone Town

Stolicą wyspy jest miasto Zanzibar zaś jego historyczną dzielnicą Stone Town (Kamienne Miasto), które jest jednocześnie jedną z największych atrakcji. To swoista mieszanka kultury afrykańskiej, arabskiej, indyjskiej i europejskiej usytuowana w krętych uliczkach, przy których znajdują się główne atrakcje historyczne oraz niezliczone sklepiki i stragany. Tutejsze ulice są tak wąskie i kręte, że nie przejedzie nimi samochód, a jedynie rower i motocykl. Najlepiej jednak przemierzać je piechotą.

Większość zabudowy starówki powstała w połowie XIX w., a do jej budowy użyto przede wszystkim skamieniałej rafy koralowej – budulec łatwy tutaj w pozyskaniu, ale nietrwały. Spora część tych leciwych budynków jest mocno zniszczona i zdarza się, że ulegają zawaleniu. Tak było m.in. z Domem Cudów (ang. House Of Wonder), oficjalnym pałacem sułtańskim, powstałym w 1883 roku, który zawalił się częściowo z końcem 2020 r. podczas prowadzonych tam prac remontowych (ma zostać odbudowany). Nie ucierpiało Muzeum pałacowe i dalej można je zwiedzać.

Goszcząc w Stone Town, koniecznie trzeba też zobaczyć Stary Fort, strzegący niegdyś miasta przed wrogimi najeźdźcami oraz dom Tippu Tipa, głównego XIX-wiecznego handlarza niewolników. Zanzibar był bowiem w przeszłości jednym z głównych punktów handlu żywym towarem w Afryce Wschodniej. Pamiątką po tej niechlubnej historii są też pozostałości po tutejszym Targu Niewolników. Co ciekawe, po tym, jak niewolnictwo zostało na Zanzibarze zakazane, wzniesiono w tym miejscu Anglikańską Katedrę.

Stone Town warto zwiedzić także wieczorem. Na promenadzie usytuowanej wzdłuż wybrzeża, w okolicach Domu Cudów, rozkładają się wtedy setki straganów z tanim jedzeniem. Królują ryby i owoce morza wyłowione w trakcie dziennych połowów. To istny raj dla smakoszy!

Muzeum Freddiego Mercurego

Jedną z atrakcji Kamiennego Miasta jest znajdujące się tu muzeum Freddiego Mercurego, słynnego wokalisty Queen. Urządzono je w miejscu, gdzie Farrokh Bulsara (jak pierwotnie nazywał się ten artysta) przyszedł na świat 5 września 1946 roku, jako kolejne dziecko imigrantów z indyjskiego Gudźaratu, wyznających zaratusztrianizm.

Prison Island

Więzienie, które jednak nigdy nie służyło swojemu pierwotnemu przeznaczeniu – przez lata było to centrum izolacji chorych na żółtą febrę. Jednak tym, co przyciąga tu turystów, nie jest owa budowla, lecz gigantyczne żółwie Aldabra. W tutejszym rezerwacie można podziwiać oraz karmić te ogromne gady. Wybrzeże Prison Island to również doskonałe miejsce do snurkowania.

Jaskinie w Mangapwani

Mniej więcej 25 km na północ od stolicy wyspy, przy drodze biegnącej wzdłuż wybrzeża, znajduje się niewielka miejscowość Mangapwani. Na jej obrzeżach mieści się Jaskinia Niewolnicza, w której nocą przetrzymywano zniewolonych ludzi, pracujących za dnia na okolicznych plantacjach. Okolica bogata jest zresztą w zabytki po tych mrocznych czasach w dziejach wyspy i warto ją zwiedzić. 2 km dalej znajduje się druga jaskinia, w której przetrzymywano niewolników, ale ta została już wykuta przez człowieka. Przy samym wybrzeżu w miejscowości stoją dwa baraki wkopanie w ziemię, tak że wystaje z nich jedynie dach z otworami, którymi do środka dostawało się świeże powietrze. Ich potoczna nazwa to Komnaty Niewolników. W Mangapwani handel niewolnikami kwitł nawet po tym, kiedy w 1873 r. na wyspie zabroniono niewolnictwa.

Park Narodowy Jozani i jego atrakcje

Park  składa się z dwóch części – śródlądowej i nadmorskiej. W pierwszym przypadku warto się wybrać na spacer, koniecznie z miejscowym przewodnikiem, który fachowo opowie nam o gatunkach roślin i drzew wyrastających w tutejszym lesie, a także wyjaśni, do czego miejscowa ludność je wykorzystywała. Cześć nadmorska parku to wyprawa po kładkach przez nadbrzeżne grzęzawiska, gdzie z kolei można zaobserwować różne gatunki drzew namorzynowych (inaczej mangrowi), które znakomicie radzą sobie z zasoloną wodą

 

Dodatkowo: Centrum Motyli (Zanzibar Butterfly Center), Farma z przyprawami oraz Plantacje alg.

jacht

Jachty

 

LEOPARD 48

Posiada przestronny przedni kokpit zapewniający bezpośredni dostęp do salonu, co stanowi wyjątkowe rozwiązanie. Wygląd zewnętrzny tego katamaranu charakteryzuje się również obszernym kokpitem rufowym wraz ze stolikiem. Znajdująca się na podwyższeniu sterówka zapewnia doskonałą widoczność panoramiczną, dzięki czemu można swobodnie manewrować na morskich wodach. Kambuz wyposażony jest w najlepsze w swojej klasie urządzenia, zapewnia przestronne miejsce do przygotowywania posiłków i wiele innych udogodnień. Katamaran  ten oferuje również mnóstwo przestrzeni wewnątrz. Jego wnętrze sprawia, że żegluga jest nie tylko świetną zabawą, ale także bardzo wygodna. Jego nowoczesna linia i otwarta zabudowa ustanowiły nowe standardy dla nowoczesnych katamaranów. 


UWAGA: Zamieszczone w ofertach zdjęcia jachtów mają charakter poglądowy modelu i nie są rzeczywistymi zdjęciami wybranego jachtu.

akwen

Akwen

 

Wiele osłoniętych wysp Zanzibaru oferuje spokojne kotwicowiska z niezliczonymi ogrodami koralowymi i dziewiczymi tropikalnymi plażami. Na Zanzibarze, podobnie jak i w całej Tanzanii, panuje klimat podzwrotnikowy suchy. Na wybrzeżu oraz wyspach temperatura jest dość wysoka przez prawie cały rok i waha się między 25 a 35 stopniami Celsjusza. 

Podczas największych upałów, czyli w miesiącach od grudnia do marca, temperatura powietrza wynosi około 40 stopni Celsjusza, zaś wody – 30. Na wybrzeżu oraz na wyspach zawsze jest parno oraz wilgotno. Zanzibar ze względu na występujące monsuny może być doskonałym wyborem na wakacje dla osób uprawiających sporty wodne. Tanzanię i Zanzibar można odwiedzać właściwie przez cały rok. 

warto wiedzieć

Warto wiedzieć

PRZEPISY WJAZDOWE :

Przy wjeździe na Zanzibar należy wykupić wizę pobytową. Nie ma potrzeby starć się o nią wcześniej – wszystkie formalności załatwia się na lotnisku. Na jej podstawie można przebywać na terenie Tanzanii maksymalnie 90 dni.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.

Więcej informacji na stronach:

Tanzania - Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

PRZEPISY ZWIĄZANE Z COVID19:

Osoby w pełni zaszczepione posiadające wazny certyfikat szczepienia są zwolnione z wykonania testu przed przylotem (na dzień 15.12.2022 czas ważności certyfikatu w Polsce uległ wydłużeniu- prosimy sprawdzić datę ważności na stronach IKP). Podróżni niezaszczepieni muszą posiadać negatywny wynik testu PCR (72 h). Nie obowiązuje kwarantanna po przylocie. Na lotnisku można się jednak spotkać z pomiarem temperatury.  Turyści są też zobowiązani do wypełnienia formularza lokalizacyjnego dostępnego online https://healthtravelznz.mohz.go.tz/traveller/#/home

W hotelach i na plażach nie ma obowiązku chodzenia w maseczce, ale są one wymagane w zamkniętych obiektach publicznych, np. w przypadku zwiedzania muzeum. Przy wejściu do nich mierzona jest temperatura. Obowiązuje dystans społeczny przynajmniej 1,5 metra.

Więcej informacji aktualizowanych na bieżąco:

Ambasada Tanzanii w Berlinie: https://www.de.tzembassy.go.tz/resources

Ministerstwo Turystyki Tanzanii: http://www.zanzibartourism.go.tz/index.php

Ministerstwo Zdrowia Tanzanii: https://www.moh.go.tz/en/

Ambasada RP w Tanzanii: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tanzania

STREFA CZASOWA:

czas polski letni +1 godz., czas polski zimowy +2 godz.

JĘZYK :

suahili, w wielu miejscach można porozumieć się po angielsku

WALUTA :

Walutą obowiązującą na Zanzibarze jest szyling tanzański. W powszechnym obiegu są też dolary amerykańskie. Lepiej jednak posługiwać się miejscową walutą. Pieniądze można wymienić w kantorze na lotnisku zaraz po przylocie albo w kantorach w Stone Town. Sugerujemy aby wziąć ze sobą USD w nowych banknotach, ze starymi bywa problem z wymianą. Bankomatów jest bardzo niewiele i większość z nich usytuowana jest w stolicy wyspy. Nie wszystkie bary i restauracje honorują płatność kartą. W lokalach gastronomicznych wypada zostawić napiwek.

PROFILAKTYKA PRZECIWMALARYCZNA:
Nie jest wymagana, ale zalecana – dobrze przed wyjazdem skonsultować to z lekarzem.  Na pewno warto używać repelentów przeciwko moskitom, o dużym stężeniu DEET. Wieczorem i w nocy należy unikać ubrań z krótkimi rękawami czy nogawkami, jeśli już, to odsłoniętą skórę smarować repelentami. W nocy warto spać pod moskitierą.

POGODA (aktualnie):

dojazd

Dojazd

własny;

Na Zanzibar można dolecieć kilkoma liniami lotniczymi z różnych lotnisk w Polsce. Na wyspie niemal codziennie lądują samoloty linii rejsowych (Qatar Airways, FlyDubai, KLM czy Ethiopian Airlines) oraz czarterowe. Czas lotu zależy od wybranej opcji - średnio 15 h liniami rejsowymi, a ok.10 h czarterami.

płatność

Płatność

Cena:  2350 EUR / os. dla rezerwujących do 05.01.2023 GRATIS wycieczki Safari w PN Saadani + Zanzibar w pigułce

Harmonogram płatności:
  • 50% – do 7 dni od złożenia rezerwacji
  • 50% – do 21 dni przed rozpoczęciem rejsu
    lub

  • 100% - do 2 dni od złożenia rezerwacji, jeśli do rejsu pozostało mniej niż 21 dni

 

FAKTURY VAT dla przedsiębiorcy: Przypominamy, że zmiana zasad wystawiania faktur obliguje kupującego do podania numeru NIP w momencie zapłaty. Paragon bez NIP traktowany jest jako zakup dla celów prywatnych, dlatego też prosimy o wpisywanie w treści przelewu, poza symbolem rejsu, również numeru NIP w celu uniknięcia nieporozumień.
Brak NIP w treści przelewu skutkuje wystawieniem paragonu dla osoby prywatnej i nie będzie możliwe wystawienie do niego faktury na podmiot gospodarczy.

Cena zawiera:

– pobyt na jachcie w kabinie 2-osobowej (nd-nd, 8 dni/7 noclegów)

– opiekę profesjonalnego skippera 

– podstawowe szkolenie żeglarskie

– pościel, ręczniki

– ponton z silnikiem zaburtowym

– wyżywienie w czasie rejsu (w menu m.in. owoce morza, ryby, lokalne specjały)

– obsługę kucharza

– pomoc profesjonalnego deckhanda

– sprzęt wędkarski

– SUP

– składka do TFG

– ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, Bagaż, Covid 19 (International Bronze: OWU Collonade - możliwość dopłaty do szerszego zakresu ubezp.)

– 2 noclegi ze śniadaniami w hotelu  

– dla rezerwujących do 15.01.2023 wycieczki GRATIS 

Cena nie zawiera m.in.:

– biletów lotniczych,

– składki jachtowej: 150 USD przeznaczonej m.in.na  wstępy do parków narodowych, paliwa do jachtu, sprzątania jachtu po rejsie. Obsługa jachtu i skipper nie partycypuje w składce.

– własnych wydatków (wycieczki, puby, napoje procentowe)

– wizy opłacanej na lotnisku ok. 50 USD

– koniecznych testów PCR

– wycieczek fakultatywnych m.in.:

 

ZANZIBAR w pigułce 85 EUR wycieczka po zakończeniu rejsu (dla rezerwujących do 05.01.2023 GRATIS)

Opis wycieczki:

Podczas pobytu na Zanzibarze nie można nie trafić na plantację przypraw, z których setki lat temu wyspa słynęła na całym świecie. Podczas wycieczki po plantacji będziemy mieli okazję na własne oczy zobaczyć dojrzewające w słońcu ziarna, kawy, pieprzu, kardamonu, dotknąć świeżej kory cynamonu, sięgnąć do gałęzi, na której rosną owoce gałki muszkatołowej, czy spróbować przepysznych owoców liczi, duriana, czy chlebowca. Jednakże przede wszystkim dadzą się Państwo oczarować różnorodnym zapachom pochodzącym z plantacji. Spice Tour jest interesującym doświadczeniem, które nie tylko pobudza zmysły, ale też i wyobraźnię. Jest to również niezwykła okazja do spróbowania świeżo zerwanego kokosa. W cenie wycieczki wliczony jest poczęstunek w formie owoców sezonowych, które również są źródłem bogactwa Zanzibaru. Jest to również doskonała okazja do zakupu świeżych przypraw. Dodatkowo na koniec zwiedzania uczestnicy będą mogli poczuć się jak prawdziwi Zanziabrczycy i zjeść lokalny lunch przygotowany dla nich przez mieszkańców plantacji.
Prison Island, jest wyspą oddaloną od Stone Town o ok. 20 minut drogi łodzią. Jej nazwa jest związana z wybudowanym na niej w XIX zakładem karnym, który tak naprawdę nigdy nie pełnił funkcji więzienia. Budynek został przekształcony na szpital i miejsce kwarantanny. Dzisiaj z tej budowli nie pozostało nic więcej niż mury. Aktualnie to miejsce słynie z potężnych żółwi Aldabra sprowadzonych z Seszeli z początkiem XX wieku. Żółwie, które osiągają wagę 400 kg i dożywają nawet 250 lat, są obecnie największą atrakcję wyspy. W jej pobliżu znajdują się niezwykłe rafy koralowe, które stanowią idealne warunki do nurkowania, opalania i kąpieli.
Stone Town– Kamienne Miasto – stara część miasta Zanzibar - stolicy Zanzibaru to labirynt uliczek z lokalnymi sklepikami, placyków na których spotykają się mieszkańcy na popołudniowej kawie, okazałych choć bardzo zniszczonych domów z koralowca wybudowanych za czasów arabskich i kolonialnych. Wielokulturowe miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie z przepięknie zdobionych drzwi, targu niewolników, domu w którym urodził się Freddie Mercury. Podczas wycieczki zobaczymy m.in. Stary Fort, Jaws Corner, Katedrę Katolicką, ogrody Forodhani, które o zachodzie słońca wypełniają się straganami z jedzeniem.

SAFARI w Parku Narodowym Saadani - 300 EUR (dla rezerwujących do 05.01.2023 GRATIS)

Park Narodowy Saadani jest jedynym sanktuarium dzikiego życia w Tanzanii, które graniczy z brzegami Oceanu Indyjskiego. Oferuje unikalne połączenie flory i fauny zarówno morskiej, jak i lądowej w fascynującym kulturowo otoczeniu. W Parku Narodowym Saadani nie ma dużych grup zwierząt, jak w Serengeti, jednak to jedyny miejsce w Tanzanii, gdzie można spotkać słonie spacerujące po plaży. Wycieczka składa się z dwóch części: safari łodzią po rzece Wami oraz Jeep Game Safari w parku. Zobaczymy grupy hipopotamów, wiele krokodyli,  małpy colobus i dziesiątki gatunków ptaków. Park Narodowy Saadani znany jest z tego, że jest jednym z ostatnich chronionych obszarów przybrzeżnych w Afryce i jedynym narodowym parkiem przybrzeżnym w Afryce Wschodniej! Tutaj safari są wyjątkowe i intymne. Popularne zwierzęta to: lwy, słonie afrykańskie, bawoły, lamparty, żyrafy, gnu, guźce, hipopotamy i krokodyle oraz wiele gatunków małp i ptaków.
(realizacja wycieczki zależna od bezpieczeństwa żeglugi)

Powyższa oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego,

a dane w niej zawarte mają jedynie charakter informacyjny i mogą ulec zmianie.

bottom of page