top of page

 Wrzesień na południu Włoch 
Sycylia + Egady  (7 dni)

trasa i termin
Rejs nr: IT16/09/22C

Rejs nr: IT1/09/23/ScEg/K

Termin:        30.09 - 07.10.2023

Jacht:           Bali CatSpace 4.1 (2021
                           Lucia 40
 (2018)
                         
 Lagoon 42 (2019)

Lokalizacja: Marsala


Zaokrętowanie:    30.09.2023 sobota
Wyokrętowanie:   07.10.2023 sobota

    od 3700 zł /os

Serdecznie zapraszamy na rejs po archipelagu Wysp Egadzkich. Archipelag Egady tworzą trzy wyspy: Favignana, Levanzo, oraz bardziej odległa Marettimo. Od 1991 roku Egady są morskim rezerwatem przyrody. Mimo dużej ilości turystów, panuje tu spokój i śródziemnomorski charakter, a każda z wysp jest inna. Wyspy zachwycają przejrzyście czystą wodą i górzystym ukształtowaniem terenu. Nadmorskie miejscowości kuszą sielską atmosferą i pięknymi widokami. 
Można tu żeglować niemal cały rok. Nawet zimową porą temperatury nie schodzą poniżej 0°C, a spodziewać sie można bardziej 10-15°C. Najcieplej jest od czerwca do września 25-30°C. Przeważają kierunki wiatrów z NW (od kwietnia do września), rzadziej z SE (październik – styczeń). .

atrakcje

Atrakcje

 

MARSALA

Marsala, z ponad 40 winnicami na rozległym terytorium, jest rajem dla miłośników wina z całego świata. Szczyci się dużą liczbą zabytkowych winnic i najwyższą produkcją win na Sycylii. Większość z winnic organizuje degustacje win i grappy, połączone ze zwiedzaniem destylarni i piwnic. 
Tradycyjna sycylijska kuchnia jest obecna w lokalnych restauracjach, ale jest też interpretowana przez wielu światowej sławy szefów kuchni obecnych w mieście.
W Marsali znajduje się Lo Stagnone, najbardziej wietrzna laguna w całej Europie, charakteryzująca się wiatrakami, stosami soli, płytkimi i płaskimi wodami, stałymi wiatrami przez cały rok i zapierającymi dech w piersiach widokami, które czynią ją bardzo popularnym miejscem turystycznym i światową stolicą kitesurfingu.
Dla miłośników przyrody, kultury i historii, Marsala oferuje wiele stanowisk archeologicznych, zabytków i atrakcji na świeżym powietrzu, takich jak saliturystyka, wycieczki do kamieniołomów tufu, czy jazda konna po okolicy i winnicach. W Marsali warto zwiedzić historyczne centrum: Porta Garibaldi, Palazzo VII Aprile i kościół Chiesa Madre. W mieście przez cały rok odbywają się liczne koncerty i spektakle.

 

TRAPANI
Miasto położone na zachodnim wybrzeżu Sycylii, zbudowane w czasach rzymskich na wąskim przylądku, wchodzącym w morze, u którego podstawy wyrasta góra Erice (750 m). W starożytności Trapani było portem dla miasta Erice, a od średniowiecza był to jeden z najważniejszych portów Morza Śródziemnego, ze stoczniami i portami rybackimi.Trapani to doskonały punkt wypadowy do zwiedzenia Erice, wysp Egadzkich, San Vito Lo Capo, rezerwatu Lo Zingaro i całej zachodniej części Sycylii. Samo miasto jest czyste spokojne , pełne zabytków , restauracji , bubów i klimatycznych miejsc. Zobaczyc tu można:

Starówkę - budynki w klimatycznym centro storico w większości pochodzą ze średniowiecza, część z nich to architektura barokowa. Na starówce znajdziemy spokojne ulice z restauracjami serwującymi lokalną kuchnię, bary, sklepy pamiątkami, galerie sztuki, Basilicę Santuario di Maria Santissima Annunziata - bazylika uważana za najważniejszy zabytek miasta,Chiesa del Purgatorio - jeden z najbardziej znanych kościół w Trapani, Museo di Preistoria oraz górujące nad miastem kamienne miasto Erice położone na wzgórzu Monte San Giuliano. 

 

SAN VITO LO CAPO

Leży w północno-zachodniej części wybrzeża Sycylii, w prowincji Trapani. Rozciąga się w dolinie między znanym parkiem krajobrazowym Zingaro (Riserva naturale orientata dello Zingaro), a górskim rezerwatem Monte Cofano (La Riserva naturale orientata Monte Cofano). To piękne miasteczko oferujące swoim gościom mnóstwo atrakcji. San Vito lo Capo zostało zbudowane wokół saraceńskiej fortecy, w której do dziś stoi świątynia ku czci patrona miasta: świętego Wita (San Vito). Miejsce słynie z wielu wydarzeń kulturalnych. Jednym z największych jest odbywający się we wrześniu trzydniowy międzynarodowy festiwal kuskusa.

CASTELLAMMARE DEL GOLFO

To malownicze sycylijskie miasto, pięknie położone nad morzem Tyrreńskim. W czasach arabsko-normańskich było ważnym portem dla Erice i Segesty. Znajduje się tutaj aragoński zamek (stąd nazwa miasta - Castel-a-mare, czyli zamek nad morzem). Zamek otoczony jest pełnymi uroku, średniowiecznymi uliczkami, a nieopodal znajduje się rybacki port z dużą ilością restauracji, barów, lodziarni. Stare miasto i port tętni życiem, również wieczorem. W Castellammare znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Sycylii.

 

LEVANZO

To najmniejsza z wysp archipelagu. Stanowi masyw górski wyrastający z morza, którego maksymalna wysokość to 278 m. Wybrzeża są urwiste, wysokie, w wielu miejscach trudno dostępne, okolona nimi centralna część wyspy jest równiną z polami uprawnymi. Pachnące tymiankiem, mastyksem i porośnięte śródziemnomorskimi zaroślami, Levanzo wciąż zachowuje ślady życia sięgające mezolitu i jest rajem dla wszystkich miłośników podwodnej archeologii. Na północny zachód od portu znajduje się Grotta del Genovese. Jaskinia dokumentuje kulturę ludzi paleolitycznych i neolitycznych myśliwych (12 000-13 000 lat temu), których obrzędy zostały zachowane do dnia dzisiejszego w formie sztuki naskalnej, która przyciąga turystów, pasjonatów i uczonych z całego świata. Grotę można zwiedzać pieszo jak też z łodzi. Zwiedzanie Grotta del Genovese di Levanzo odbywa się tylko rano po wcześniejszej rezerwacji. W zależności od pogody i warunków na morzu do jaskini dotrzeć można drogą morską lub lądową. Jaskinia znajduje się 4 km od wioski (około 1 godziny pieszo).
Na wyspie Levanzo nie można wypożyczyć roweru, skutera ani samochodu.

FAVIGNANA

To największa z Wysp Egadzkich (20 km2). Wyspa od wschodu płaska gdzie znajdują się łąki i uprawy, i górzysta w zachodniej części z najwyższym szczytem  Monte Santa Caterina liczącym 314 m n.p.m. Favignana przyciąga przede wszystkim spragnionych odpoczynku na niewielkich, ale malowniczych plażach, ulokowanych w skalnych zatoczkach. Panują tu również dobre warunki do nurkowania czy snorkelingu. Na wyspie można także zobaczyć tradycyjne metody połowu tuńczyka, praktykowane dziś we Włoszech zaledwie w kilku miejscach. 

Favignana, skrywa wiele skarbów, których nie można przegapić podczas pobytu na wyspie. Wśród propozycji dla miłośników sztuki, historii i kultury wyróżniają się fabryka ex Florio w Favignana, Favignana Aquarium, Villa Florio i zamek Santa Caterina. Ci, którzy kochają morze i wycieczki, nie mogą pominąć jaskiń Bue Marino, jaskini Perciata i Cala Rotonda z Arco di Ulisse.

MARETTIMO

Z trzech wysp archipelagu Marettimo jest najbardziej "odizolowana", ponieważ została odłączona od lądu kilka tysiącleci przed innymi. Grecy nazywali ją Hiera, Świętą Wyspą, która według niektórych może być starożytną Itaką – ojczyzną Odyseusza. Marettimo jest najwyższą i najbardziej skalistą z Wysp Egadzkich. Jedyna wioska rybacka składa się z małych, ciasno usytuowanych domów, a jej codzienne życie płynie wolno, bez zbędnego pośpiechu.

Cicha, spokojna wyspa, na której czas spędzasz nad morzem. Ze względu na różnorodność dna morskiego i setki jaskiń wzdłuż poszarpanego wybrzeża, które można eksplorować Marettimo jest doskonałym miejscem dla nurków. W sumie jest około 400 jaskiń, niektóre powyżej, a niektóre pod powierzchnią morza. Jest też wiele zatoczek, w których można kąpać się w czystej i przejrzystej wodzie.

Wyspa oferuje również kilka ścieżek tekkingowych i spacerowych do Punta Bassano, Cala Bianca lub Punta Troia pod normańskim zamkiem o tej samej nazwie. Zamek został odrestaurowany i jest obecnie muzeum, Museo delle Carceri, a także jest używany jako obserwatorium morskiego obszaru chronionego Wysp Egadzkich. Ścieżki wiją się do Pizzo Falcone (686 m n.p.m.), która majestatycznie wynurza się z morza na 700 metrów. Tu, wśród rzadkich, aromatycznych roślin, można podziwiać unoszącego się w powietrzu sokoła wędrownego.

Warto również zobaczyć:
- Case Romane, pozostałości dużego budynku datowanego na okres od 1 do 2 wieku naszej ery i małego bizantyjskiego kościoła;
- latarnia morska Punta Libeccio, z jej legendami;
- Semaforo, punkt widokowy, z którego można zobaczyć nieskończoną linię śródziemnomorskiego horyzontu. We wczesnych godzinach porannych można zobaczyć liczne owce muflonowe, a jeśli masz szczęście, nawet kilka jeleni na wyspie.

Wyspa jak całe Egady są od 1991 roku morskim rezerwatem przyrody.

jachty

Jachty

 

BALI 4.1

Ten katamaran stawia na relaks i komfort. W części dziobowej mamy do dyspozycji przestrzeń wypoczynkową mogącą pomieścić całą załogę. Dodatkowy taras słoneczny udostępniony jest na daszku, przykrywającym kokpit. Znakomitym miejscem do poczytania książki jest wygodna ławeczka na rufie. Przestronny, zadaszony kokpit, pełniący funkcję jadalni został zaprojektowany w kształcie litery L. Tworzy on razem z messą dużą, otwartą przestrzeń. Kuchnia zajmuje całą szerokość katamaranu. Jest pojemna, praktyczna, znakomicie doświetlona i posiada sporą ilość blatów roboczych. Katamaran Bali 4.1 to przede wszystkim maksimum przestrzeni w kokpicie oraz rozbudowana strefa wypoczynkowa.